Články / Články Dnes je 23. 4. 2021  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Články

         A     A     A

Úmysly Apoštolátu modlitby na měsíc březen

Pátek, 26.2.2021
Krátké úvahy teologa P. Pavla Ambrose SJ

Pavel Ambros

Úmysl evangelizační: Modleme se, abychom prožívali svátost smíření s obnovenou vroucností a mohli zakoušet nekonečné Boží milosrdenství.

„Zpovědnice nemá být mučírnou, nýbrž místem Pánova milosrdenství, které nás podněcuje ke konání možného dobra.“ Při slavení svátosti smíření se necháváme obejmout Otcem. Když se jako kajícníci necháváme takto obejmout, znamená to, že si přejeme, aby Bůh naše pády proměnil způsobem, který může nabídnout pouze Boží milosrdenství. Žádný hříšník nepřestává být člověkem, který byl křtem naroubován na Krista a také na církev – jestliže sešel z cesty, pak je volán nazpět jako hříšník, který je milován. Ono nechat se obejmout z naší strany znamená vnější gesto pokory a jednoty. Kajícník se skrze své vnitřní zápasy rozhoduje k tomu, aby své pády skrze zpověď přinesl do společenství církve a vyjevil jí své špatné smýšlení, pokušení a slabosti – to, že zapomněl žít jako dítě Boží, nedbal na své Boží dětství, nebo dokonce zcela opomenul, že je milován Otcem. Tehdy putující Boží lid volá po tom, aby církev sdílela situaci jeho duchovní neplodnosti a marnosti jeho sebestředných snah po dokonalosti. A církev je v této chvíli místem, kde se znovu rodí jeho dětství. Je hříšníkem milovaným Otcem.

Úmysl národní: Děkujeme za dar postní doby a prosíme o požehnané využití darovaného času, abychom poznali, co všechno ke svému štěstí nepotřebujeme a v čem je pravá radost.

Půst, almužna a modlitba jsou tři prostředky, které mají moc odpouštět hříchy. V této době častěji uslyšíme: „Svlečte ze sebe člověka starého s jeho počínáním a oblečte člověka nového, který se obnovuje k správnému poznání, aby se podobal svému Stvořiteli.“ (Kol 3,9–10) Hodnota tohoto „svlečení“ v době postní se ovšem měří podle toho, co se má hned nato obléci: křesťanské „zbraně“, změna smýšlení, všeobecně nový život. O těchto textech meditovaly celé generace křesťanských duší. Plodem jsou naše očištěné smysly: zatímco neproměněnými smysly nenávidím, odmítám lásku a nalézám zejména chyby (ať své nebo druhých), očištěnými smysly v proměněném srdci druhé miluji, přijímám od nich jejich lásku a mohu si uvědomit jejich i své vlastní přednosti. Proměněný zrak a sluch je tou nejvyšší odměnou za postní námahu.


Více informací o Apoštolátu modlitby naleznete ZDE.

Videoposelství papeže Františka k modlitebním úmyslům můžete shlédnout ZDE.

8


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
7.4.2021 Naléhavý modlitební úmysl papeže Františka na měsíc duben
31.3.2021 Úmysly Apoštolátu modlitby na měsíc duben
4.3.2021 Naléhavý modlitební úmysl papeže Františka na měsíc březen
10.2.2021 Naléhavý modlitební úmysl papeže Františka na měsíc únor
29.1.2021 Úmysly Apoštolátu modlitby na měsíc únorNáš tip

Ignác hledá něco víc

komiks

V jubilejním jezuitském roce zaměřujeme svůj pohled na Ignáce, zakladatele jezuitů. Charakterizuje ho touha vytvářet v životě smysluplné věci – i přes všechny nezodpovězené otázky, pochybnosti a krize – a přitom všem zůstávat v rozhovoru…
více »


Úmysly Apoštolátu modlitby

Všeobecný úmysl Za základní práva
Modleme se za ty, kdo riskují život v boji za základní lidská práva v diktaturách, autoritářských režimech a nezřídka i v demokraciích, které prochází krizí.
Národní úmysl Děkujeme za velikonoční radost a naději v životě nás křesťanů a prosíme, abychom byli světlem světa a solí země, jak to od nás svět právem očekává.
více »

Nejbližší akce

Kněžské svěcení Petra Hrušky a Samuela Privary


více »

Nejbližší duchovní akce

ONLINE duchovní cvičení


Duchovní cvičení Anamnéza


Duchovní cvičení (nejen) pro zaměstnance Charity


Duchovní obnova pro lektory a všechny zájemce o Boží slovo v praktickém životě


více »

JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil