Články / Aktuality Dnes je 20. 4. 2024  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Aktuality

         A     A     A

Novým biskupem Hongkongu byl jmenován P. Stephen Chow Sau-yan SJ

Čtvrtek, 20.5.2021
Vatikán. Svatý otec jmenoval 17. května jezuitu P. Stephena Chowa biskupem hongkongské diecéze.


Otec Chow se narodil v Hongkongu 7. srpna 1959. Vystudoval psychologii na univerzitě v Minnesotě, kde získal bakalářský a magisterský titul. Následně vstoupil 27. září 1984 do Tovaryšstva Ježíšova. Noviciát prožil v irském Dublinu, ukončil ho prvními sliby 27. září 1986. Zde rovněž získal licenciát z filozofie. Vrátil se do Hongkongu a dva roky učil na vysoké škole v Kowloonu. Od roku 1990 studoval teologii v semináři Svatého Ducha v Hongkongu. Dne 16. července 1994 byl biskupem Johnem Baptistem Wu vysvěcen na kněze. Na univerzitě v Chicagu získal roku 1995 magisterský titul v oboru organizačního rozvoje.

Jeho prvním pastoračním působištěm byla vysoká škola v Kowloonu, kde byl kaplanem, učitelem a ředitelem školy v letech 1996 až 2000. V roce 2000 zahájil doktorské studium na Harvardské univerzitě a o šest let později získal doktorát z pedagogiky. Poslední sliby v Tovaryšstvu složil dne 17. dubna 2007.

Až do svého jmenování biskupem působil P. Chow jako supervizor vysokých škol v Hongkongu a v Kowloonu. V letech 2007 až 2014 byl asistentem na univerzitě v Hongkongu a také profesorem psychologie v semináři Svatého Ducha. V letech 2009 až 2017 byl jezuitským formátorem. V říjnu 2016 se účastnil třicáté šesté generální kongregace Tovaryšstva. Dne 1. ledna 2018 vystřídal P. Johna Lee Hua ve službě provinciála čínské jezuitské provincie.

Otec Chow byl dne 17. května 2021 jmenován biskupem v Hongkongu. Od 3. ledna 2019, kdy zemřel biskup Michael Yeung, byl biskupský stolec prázdný. Otec Chow prozradil, že v prosinci 2020 odmítl stát se biskupem, protože byl toho názoru, že by se této funkce měl ujmout člen diecézního kněžstva. Nakonec jmenování přijal, když obdržel ručně psaný dopis od papeže Františka. Jeho biskupské svěcení je naplánováno na 4. prosince 2021.

Být biskupem v Hongkongu je vzhledem ke stávající politické situaci „asi nejdůležitější post v čínské katolické církvi a je to skutečně obrovsky zodpovědná úloha. Dovedu si živě představit, co prožíval a prožívá, a je zcela na místě se za něho modlit. Hongkong je formálně jen biskupství, ale vzhledem ke svému mimořádnému postavení byli biskupové Hongkongu v poslední době snad jediné svobodomyslné autority v Číně, jejichž hlasu je celosvětově nasloucháno jako představitelům Číňanů nepoplatných oficiální komunistické imperialistické ideologii. I proto byli zpravidla biskupové Hongkongu jmenováni kardinály, a byla tak papeži podporována jejich autorita v Číně,“ píše bratr Václav Dlapka SJ, který se s nově jmenovaným biskupem osobně zná ze třetí probace.


Zdroj/Foto: Světové Tovaryšstvo. Wikipedia. Vatican News.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
4.9.2018 Jezuita Reese promluvil na pohřbu senátora McCaina
5.5.2018 Malé ohlédnutí
23.2.2018 Reakce k dění kolem kardinála Duky
21.2.2018 Nedivme se nad výsledkem
20.1.2018 Historická příležitostNáš tip

Úmysly Apoštolátu modlitby

Úmysl papeže
Za docenění role ženy
Modleme se, aby ženám v každé kultuře byla přiznána jejich důstojnost a bohatství a aby ustala diskriminace, které v různých částech světa čelí.

Národní úmysl
Za nově pokřtěné
Modleme se za ty, kdo byli o Velikonocích pokřtěni, aby vytrvali v následování Krista.

více »

Nejbližší akce

Studentský Velehrad


více »

Nejbližší duchovní akce

Liturgické exercicie pro kněze


Duchovní obnova pro seniory


Duchovní obnova


Duchovní obnova pro mladé manžele


více »

Kalendárium

Příchod prvních jezuitů do Čech

Věčné sliby prvních jezuitů


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil