Články / Názory Dnes je 22. 10. 2021  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Názory

         A     A     A

Stačí někdy jen málo, abych byl před obrazovkou svobodnější

Pondělí, 31.5.2021
Svatý Ignác a internet VII

Pavel Ambros

Jazyk nám utíká před rozumem. O to více naše oči. Snažme se vyhnout bezcílnému surfování po internetu bez jasné představy, kam a proč klikáme. Nedovolme, aby se internet stal pánem času, celodenní či celonoční náplní dne. Když otevřeme vyhledávač nebo e-mail, je důležité mít až hluboce v podvědomí postoj založený na dispozici, kterou jsme si museli namáhavě vybojovat. Odvahu, odvahu je třeba mít, když se ptáme: kam a proč! Bezcílnost v nás je snadným terčem, jak nás mít v područí. Pomáhá si dělat poznámky o nových nápadech a směrech práce, abychom v nich mohli pokračovat později. Kousek papírku mějme vždy připravený, abychom si zapsali to, k čemu se chceme nebo musíme vrátit. K nástrojům sociální komunikace přistupujme podle potřeby, ne podle chuti! Braňme se vůči neustálému automatickému vyrušování, které rozptyluje a odvádí pozornost. Záložky a služba přečíst později jsou dobrými pomocníky. Označování článků pro snadné vyhledávání, upřednostňování, archivaci předchází odbočkám a rozptylování. Nepouštějme se na moře bez vesel. Když je na obrazovce vše bez ladu a skladu, žijeme v prostředí, které vysiluje.

„Ať se varuje toho, aby byla celá jeho pozornost upřena na to, co jí, a aby kvůli chuti v jídle nepospíchal. Ať je spíše pánem nad sebou samým jak ve způsobu jídla, tak i v množství, které sní.“ (Duchovní cvičení č. 216)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
11.9.2021 Kurz duchovního doprovázení 2021–2022
16.8.2021 Duchovní cvičení v Bělorusku
3.8.2021 Centrum spirituality ve španělské Manrese
11.6.2021 Láska jako vášnivé zaujetí Boha pro člověka
11.6.2021 To, co je vevnitř, se nakonec projeví navenekIgnaciánský rok
20. 5. 2021 - 31. 7. 2022


Úmysly Apoštolátu modlitby

Evangelizační úmysl Učedníci – misionáři
Modleme se, aby se všichni pokřtění zapojili do díla evangelizace a svědectvím života, z kterého vane evangelium, se nabídli k misijnímu poslání.
Národní úmysl Děkujeme za Papežská misijní díla a prosíme za všechny křesťany, aby přijali výzvu k misijnímu poslání doma i ve světě, nejen příspěvkem do sbírky na misie.
více »

Nejbližší akce

Bez cenzury o problémech v duchovním životě


Improvizace na jezuitská témata


více »

Nejbližší duchovní akce

Kněžské exercicie


Kněžské exercicie


Exercicie se sv. Ignácem, vede P. Ladislav Nosek SJ


Jednodenní duchovní obnova pro zaměstnance Charity


více »

JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil