Články / Aktuality Dnes je 6. 10. 2022  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Aktuality

         A     A     A

Na Velehradě byli vysvěceni dva noví jezuitští kněží

Úterý, 29.6.2021
Velehrad. Plzeňský biskup Tomáš Holub v sobotu 26. června vysvětil v bazilice Nanebevzetí Panny Marie a svatých Cyrila a Metoděje na Velehradě dva nové kněze pro jezuitský řád: Samuela Prívaru a rodáka z Valašského Meziříčí Petra Hrušku.


Ve své homilii je mimo jiné upozornil, že se ke kněžské službě odhodlávají v době, kdy nejen kněžství prochází značnými změnami. „Říkáte ‚Jsem připraven‘ něčemu, co se bude odvíjet v naprosto odlišných podmínkách než teď. A já jsem přesvědčen, že je možné to říct a být připraven, pokud je to odpověď na pozvání, které dává sám Pán dějin: ten, kdo nás volá, nás také bude provázet tím zásadním,“ dodal biskup Holub.

Následujícího dne, v neděli 27. června, slavili oba novokněží primici: Petr Hruška v Lešné (okres Vsetín) v kostele svatého Michaela, Samuel Prívara v pražském kostele svatého Ignáce.

Při této bohoslužbě zaznělo v kostele svatého Ignáce evangelium o bohatém mládenci. Je to klasický text o povolání, které se nenaplnilo, jak komentoval P. Prívara, který se sám ujal promluvy. Poukázal na další možné roviny výkladu textu, totiž na zřeknutí se majetku, ale i duchovního vlastnictví. S dávkou humoru uvedl příklad, jak sám zrál v chápání této věci. Dále hovořil o tom, že všichni ti, kdo jsou křestním rouchem „oblečeni v Krista“, mají povolání následovat Krista, podle něho naplnit svůj život. Křesťan nežije jen budoucností, očekáváním nebe, ale už teď buduje Boží království. „Štěstí není cílem, je to jen vedlejší produkt toho, že jsme hledali Boží vůli,“ završil myšlenky novokněz.

Přímluvy svolávaly Boží milost zejména na Tovaryšstvo Ježíšovo po celém světě, na jeho novokněze. Na závěr bohoslužby zaznělo poděkování a přání otci Samuelovi, jeho mamince i všem, kdo připravovali tento slavnostní den.


Zdroj: Arcibiskupství olomoucké.
Foto z primice v Praze: Alena Rousová.
Fotografie Tomáše Cigánka (Člověk a víra) z kněžského svěcení jsou ZDE.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
14.9.2022 Proč jsem se rozhodl být jezuitským bratrem
25.8.2022 Česko-slovenská víkendovka pro zájemce o jezuitský řád
7.6.2022 Oslava šestnácti let dublinského terciátu
22.5.2022 Třetí česko-slovenská víkendovka pro zájemce o jezuitský řád
5.12.2021 Česko-slovenská víkendovka pro muže od osmnácti do třiceti pěti letNáš tip

Rozhoduj se jako jezuita

Samuel Prívara, Pavel Banďouch

Denně stojíme před množstvím pro náš život méně nebo více důležitých rozhodnutí. Vždy bychom se ale chtěli rozhodnout správně. Co to ale vlastně je správné rozhodnutí? Křesťané věří, že rozhodování není záležitost pouhého rozumu, zároveň bychom se však neměli nechat vláčet emocemi…
více »


Úmysly Apoštolátu modlitby

Úmysl papeže Za církev otevřenou všem
Modleme se, aby církev, věrná evangeliu a odvážná při jeho ohlašování, byla místem solidarity, bratrství a otevřenosti a stále více žila v atmosféře synodality.
Národní úmysl Za volby do senátu
Modleme se, aby nově zvolení senátoři vykonávali svůj úkol poctivě a spravedlivě.
více »

Nejbližší duchovní akce

Duchovní cvičení pro všechny


Kněžské exercicie


Kněžské exercicie


Jednodenní duchovní obnova pro zaměstnance Charity


více »

Kalendárium

Památka bl. Didaka de San Vitores

Památka bl. Jana Beyzyma


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil