Články / Aktuality Dnes je 25. 9. 2021  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Aktuality

         A     A     A

Na Velehradě byli vysvěceni dva noví jezuitští kněží

Úterý, 29.6.2021
Velehrad. Plzeňský biskup Tomáš Holub v sobotu 26. června vysvětil v bazilice Nanebevzetí Panny Marie a svatých Cyrila a Metoděje na Velehradě dva nové kněze pro jezuitský řád: Samuela Prívaru a rodáka z Valašského Meziříčí Petra Hrušku.


Ve své homilii je mimo jiné upozornil, že se ke kněžské službě odhodlávají v době, kdy nejen kněžství prochází značnými změnami. „Říkáte ‚Jsem připraven‘ něčemu, co se bude odvíjet v naprosto odlišných podmínkách než teď. A já jsem přesvědčen, že je možné to říct a být připraven, pokud je to odpověď na pozvání, které dává sám Pán dějin: ten, kdo nás volá, nás také bude provázet tím zásadním,“ dodal biskup Holub.

Následujícího dne, v neděli 27. června, slavili oba novokněží primici: Petr Hruška v Lešné (okres Vsetín) v kostele svatého Michaela, Samuel Prívara v pražském kostele svatého Ignáce.

Při této bohoslužbě zaznělo v kostele svatého Ignáce evangelium o bohatém mládenci. Je to klasický text o povolání, které se nenaplnilo, jak komentoval P. Prívara, který se sám ujal promluvy. Poukázal na další možné roviny výkladu textu, totiž na zřeknutí se majetku, ale i duchovního vlastnictví. S dávkou humoru uvedl příklad, jak sám zrál v chápání této věci. Dále hovořil o tom, že všichni ti, kdo jsou křestním rouchem „oblečeni v Krista“, mají povolání následovat Krista, podle něho naplnit svůj život. Křesťan nežije jen budoucností, očekáváním nebe, ale už teď buduje Boží království. „Štěstí není cílem, je to jen vedlejší produkt toho, že jsme hledali Boží vůli,“ završil myšlenky novokněz.

Přímluvy svolávaly Boží milost zejména na Tovaryšstvo Ježíšovo po celém světě, na jeho novokněze. Na závěr bohoslužby zaznělo poděkování a přání otci Samuelovi, jeho mamince i všem, kdo připravovali tento slavnostní den.


Zdroj: Arcibiskupství olomoucké.
Foto z primice v Praze: Alena Rousová.
Fotografie Tomáše Cigánka (Člověk a víra) z kněžského svěcení jsou ZDE.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
12.9.2021 První česko-slovenské setkání pro zájemce o jezuitský řád
19.7.2021 Boží volání v soustředných kruzích
14.6.2021 Jarní setkání pro zájemce o jezuitský řád
22.4.2021 Myšlenky z dopisu otce generála o podpoře jezuitských povolání
20.4.2021 Nová iniciativa pro podporu povolání do Tovaryšstva JežíšovaIgnaciánský rok
20. 5. 2021 - 31. 7. 2022


Úmysly Apoštolátu modlitby

Všeobecný úmysl Za udržitelný životní styl
Modleme se, abychom se my všichni odvážili zvolit si skromný životní styl šetrný k přírodě a radovali se při pohledu na mladé lidi, kteří o to odhodlaně usilují.
Národní úmysl Děkujeme za církevní školství a prosíme za stále kvalitnější prostředí v církevních školách, kde se tisíce dětí mohou poprvé setkat s živou vírou v Krista.
více »

Nejbližší akce

První česko-slovenské setkání pro zájemce o jezuitský řád


Co nám dnes může nabídnout svatý Ignác?


Jezuité v proměnách staletí


více »

Nejbližší duchovní akce

Duchovní cvičení pro všechny


Duchovní cvičení pro seniory, vede P. Jan Mach


Kněžské exercicie


Kněžské exercicie


více »

Kalendárium

Schválení Tovaryšstva Ježíšova


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil