Články / Aktuality Dnes je 8. 8. 2022  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Aktuality

         A     A     A

Kaple pro Evropu slaví dvacet let

Pondělí, 18.10.2021
Brusel. Dne 22. září začaly oslavy dvacátého výročí vzniku kaple pro Evropu. V ekumenickém duchu proběhlo díkůvzdání, které vedli představitelé pravoslavné, protestantské, anglikánské a katolické církve. Po roce a půl virtuálních setkání se mohlo uskutečnit osobní setkání na zahradě. Probíhá série pěti koncertů a konference o společném evropském dobru a o mezináboženské otevřenosti. Náplní bude také vděčnost za minulost, sdílení radosti ze současné doby a společné přemýšlení o nadcházejících letech. O vzniku kaple píše její ředitel P. Krystian Sowa SJ.


Sen

Na začátku byl sen. Sen o Evropě, která by podle Roberta Schumana měla být více než jednoduchým ekonomickým a technickým projektem; měla by mít „duši“. A sen o místě, kde by bylo možné sytit duše tisíce zaměstnanců, kteří každý den pracují pro evropské instituce v Bruselu.

A výsledek? Rekonstrukce malé kaple mezi budovami parlamentu a Evropské komise, jejíž historie sahá až do patnáctého století; multikulturní, ekumenické místo modlitby a slavení, reflexe a dialogu. Od svého uvedení do provozu má ekumenický profil, je vedena a podporována zaměstnanci Evropské unie, jezuity, katolickou církví a různými protestantskými a pravoslavnými církvemi, a dokonce i dalšími organizacemi. Je to skutečný zázrak „jednoty v rozmanitosti“.

Nadšení

Kaple postupem času získala uznání díky rozmanitému programu, ve kterém si každý najde něco posle svého vkusu. Funguje zde několik modlitebních skupin, duchovních workshopů a duchovních obnov, různé oslavy, které jsou často ekumenické. Kaple však není jen místem modlitby. Nabízí také prostor pro reflexi a dialog o příslušných evropských problémech a podporuje křesťanskou perspektivu prostřednictvím konferencí, filmových večerů, výstav a workshopů.

Od začátku pandemie, v souladu se zavedenými hygienickými opatřeními a skutečností, že většina zaměstnanců Evropské unie pracovala z domova, se většina akcí kaple stala virtuálními nebo hybridními, přičemž v kapli byl přítomen jen omezený počet lidí a události byly současně vysílané online. Tímto způsobem kaple nadále podporovala svou komunitu a ukázala, že ani koronavirus nedokáže potlačit nadšení pro život a pro Evropu.

Naděje

Kaple je od samého počátku ekumenická, nicméně v posledních několika letech, a zejména po bruselských teroristických útocích v roce 2016, se ukázalo, že ekumenismus nestačí a v Bruselu je stále více potřeba rozvíjet mezináboženskou spolupráci. Proto byla v Bruselu ve spolupráci s dalšími partnery založena mezináboženská síť „HOPE“ (Domy přítomnosti a setkání). Tímto způsobem se mezináboženský rozměr stává stále důležitějším ve všech aktivitách kaple.


Zdroj/Foto: Jesuits in Europe / Belgium.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
24.2.2022 Náboženství a politika v muslimských společnostech
14.2.2022 Poutavá rozmanitost v Indonésii
29.9.2021 Rozlišování a synodalita v mezináboženském kontextu
16.2.2021 Mezináboženský dialog v bruselské kapli pro Evropu
5.11.2020 Reflexe encykliky Fratelli tutti od P. Jamese Hanveyho SJIgnaciánský rok
20.5.2021-31.7.2022
Úmysly Apoštolátu modlitby

Úmysl papeže Za malé a střední podnikatele
Modleme se, aby malí a střední podnikatelé, vážně zasažení hospodářskou a sociální krizí, našli prostředky nezbytné k pokračování svého podnikání ve službách okolí, ve kterém žijí.
Národní úmysl Za lidi na dovolených
Modleme se za všechny, kteří se vydávají na cesty za poznáním a rekreací, aby Boha nalezli v kráse přírody i vznešenosti umění.
více »

Nejbližší akce

Pouť spolupracovníků a přátel jezuitů


více »

Nejbližší duchovní akce

Duchovní cvičení pro vysokoškoláky


Duchovní cvičení, vede Mons. Pavel Posád


Liturgické exercicie pro kněze


Duchovní cvičení pro řeholní sestry všech řádů a kongregací


více »

Kalendárium

Xaver v Japonsku

První sliby na Montmartru


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil