Články / Aktuality Dnes je 24. 5. 2022  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Aktuality

         A     A     A

Setkání ignaciánské rodiny ve Francii

Středa, 10.11.2021
Marseille. Od 29. října do 1. listopadu se v Marseille setkalo sedm tisíc příznivců ignaciánské spirituality, kteří jsou spojeni s nedávno vytvořenou západoevropskou frankofonní provincií. Setkání se samozřejmě účastnili jezuité, ale také rodiny, mladí lidé z Eucharistického hnutí mládeže a řeholní sestry z mnoha kongregací inspirovaných spiritualitou svatého Ignáce. Byli zde členové Společenství křesťanského života, studenti z jezuitských vzdělávacích institucí, mládežnické týmy, účastníci aktivit Magisu. Přítomen byl otec generál Arturo Sosa SJ, který však musel setkání opustit kvůli úmrtí své matky. Program pro rodiny byl méně obvyklou součástí jezuity organizovaného setkání.


Představený místní jezuitské komunity P. Michel Joseph SJ hovoří o službě místní církvi i dalším lidem.

„Marseille je otevřená směrem k moři a přicházejí do ní obyvatelé ze „tří břehů“: severní Afriky, Blízkého východu a Provence. Jezuitská komunita v Marseille je potěšena, že se v jejím městě pořádá ignaciánské shromáždění! Do přípravy se intenzivně zapojila. Nedávno se přestěhovala a rozhodla se nadále nést krásné jméno „Notre Dame des Missions“, které odkazuje jak na Notre Dame de la Garde v Marseille, tak na misionářskou minulost rezidence, z níž tolik jezuitů odcházelo do Sýrie, na Blízký východ a na Dálný východ. Freska na fasádě domu ukazuje, že jeho patronem je věčný poutník svatý Ignác.

Marseilleští jezuité dnes zažívají jakési znovuzrození se silným vědomím, že budování komunity a místa ignaciánského působení je novou příležitostí. Provincie věří v budoucnost marseillských apoštolských děl a působení jezuitů. Důvěřuje jezuitské komunitě, že bude oživovat tento velmi důležitý projekt.

I když má komunita stejné apoštolské úkoly jako před přestěhováním do nové čtvrti, zažívá důležité změny: vazby, které je třeba hledat s touto čtvrtí a jejími sociálními institucemi; vazby na místní a diecézní církev. Církev v Marseille očekává od velké části komunity, že bude doprovázet skupiny laiků včetně Společenství křesťanského života při pořádání vzdělávacích kurzů a že převezme zodpovědnost za vedení diecézní služby pro duchovní život.

Přáním komunity, která obývá pouze horní dvě patra nové pětipatrové budovy, je hostit jezuity na návštěvě či dovolené, rodiny, studenty na letních kurzech, různé studentské skupiny a mladé pracující.

Čtvrť Joliette na novém sídlišti prochází již několik let velkými změnami: přeměna starých doků na obchody a kulturní prostory; nové byty; renovace veřejné dopravy atd. Jak daleko tyto změny pokročí? Jaká bude budoucnost pro přistěhovaleckou populaci, která stále žije v nezdravých budovách? Všimněme si také existence mešit v této čtvrti. A když se podíváme ještě dále než na současnou budovu: je myslitelné, že by jezuité z komunity mohli bydlet v oblasti poblíž koleje Saint Mauront, která se také vyznačuje nejistým obyvatelstvem?

Ale nejprve se snažíme rozběhnout „Dům svatého Ignáce“. Pro marseillskou komunitu je vznik a provoz tohoto centra jistě velkým dobrodružstvím. Jeho budoucnost je spojena s rozvojem spolupráce s ignaciánskou rodinou nejen jako místa pro různé aktivity, setkávání, oslavy a úvahy o aktuálním dění, ale v rámci možností také jako společného řízení a společné animace. Komunita navrhuje pro toto budoucí centrum čtyři cíle: vést dialog, slavit, doprovázet a školit.“


Zdroj/Foto: Jesuits.global.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
17.5.2022 Jak farnost naslouchá Bohu?
16.2.2022 Vzdělávací program o čtení Písma v pražském dominikánském klášteře
9.2.2022 Večerní studium spirituality na teologické fakultě v Olomouci
7.2.2022 Duchovní obnova s tvořivými prvky
13.1.2022 Setkání o ignaciánské spiritualitě ve FatiměIgnaciánský rok
20.5.2021-31.7.2022
Úmysly Apoštolátu modlitby

Úmysl papeže Za víru mladých
Modleme se za mladé lidi, povolané k plnosti života, aby v Marii nacházeli vzor naslouchání, hloubky rozlišování, odvahy víry a odhodlání ke službě.
Národní úmysl Za dobrovolníky ve farnostech
Modleme se za všechny, kteří přispívají k životu farností, aby je Bůh posiloval a dával jim radost ze služby.
více »

Nejbližší akce

Třetí česko-slovenská víkendovka pro zájemce o jezuitský řád


Přednáška P. Keitha Pecklerse SJ „Liturgie a město“


Kněžské svěcení Jiřího Hebrona SJ a Václava Novotného SJ


Primice novokněží V. Novotného SJ a J. Hebrona SJ


více »

Nejbližší duchovní akce

Duchovní cvičení pro seniory


Duchovní cvičení pro řeholní sestry


Duchovní cvičení v tichu podle sv. Ignáce


Duchovní cvičení pro všechny


více »

Kalendárium

Památka Panny Marie della Strada

Návrat jezuitů do Prahy


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil