Články / Aktuality Dnes je 27. 1. 2023  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Aktuality

         A     A     A

Klimatická konference COP26 přináší optimismus, varování a naději

Čtvrtek, 18.11.2021
Glasgow. Ve dnech 31. října až 12. listopadu se ve skotském Glasgowu uskutečnila klimatická konference COP26. Nad jejím průběhem a výsledky se zamýšlí P. Victor Reyes SJ, který zodpovídá za komunikační prostředky v „Canadian Jesuits International“.


„Odkaz konference COP26 je třeba teprve určit, ale hlavní média již její úspěch podmínila výsledkem jednání mezi vládami zemí, které vypouštějí nejvíce skleníkových plynů. Pokud by tohle bylo to, o čem COP26 byla, z celého srdce bych souhlasil s hodnocením Grety Thunbergové, že celá věc je „neúspěch a zelená kampaň“. Koneckonců existuje dalších dvacet pět COP, které to dosvědčují.

COP26 má však i druhou stránku. Existuje globální úsilí, hlavním z nich je Rámcová úmluva OSN o změně klimatu jako mezivládní smlouva, která vytvořila rámec pro řešení změny klimatu a dala dohromady konference a prezentace za účelem sdílení znalostí a nápadů, jak vyřešit klimatickou krizi. Jsou zde lidé ze všech částí světa, mnozí z nich jsou mladí muži a ženy, kteří vyšli do ulic Glasgowa, aby ukázali svůj hněv a nespokojenost vůči svým vládám pro špatné zvládnutí této krize.

Pro tuto druhou stránku COP26 jsem optimističtější. Na konferenci COP26 neslyšíme prázdné fráze světových lídrů; nasloucháme hlasům lidí a komunit, kteří pociťují přímé dopady změny klimatu a kteří nabízejí fungující řešení globálního problému z místní perspektivy. Varovná slova slyšíme také od marginalizovaných komunit, které jsou ovlivněny nejen změnou klimatu, ale i navrhovanými řešeními přicházejícími z globálního Severu.

Poslouchal jsem veřejnou přednášku COP26, která se zaměřila na to, jak změna klimatu ovlivňuje arktický region. Už léta víme, že Arktida se otepluje rychleji než jiné části světa. Sámové, domorodí obyvatelé žijící ve Finsku a sousedních územích, to věděli ještě dříve, než to potvrdila západní věda. Nyní jsou Sámové s využitím původních znalostí a vědy schopni dokumentovat a vyvíjet strategie ke zmírnění změny klimatu a přizpůsobení se této změně a zároveň praktikovat svůj tradiční způsob života.

Tuomas Aslak Jusso, předseda sámského parlamentu ve Finsku, hovořil o pasení sobů a o tom, jak jim to umožnilo udržet své komunity a způsob života a také zachovat svou kulturu.

Zmínil nebezpečí, které představuje příchod těžařských společností z Norska, které by chtěly získat přístup k nerostům na jejich pozemcích pro využití v zelených technologiích. Pan Jusso řekl, že protože jejich komunity prosperují, mohou uplatnit svobodný, předchozí a informovaný souhlas a říci „ne“. Obává se, že jak se změna klimatu zrychluje, může dojít k bodu, kdy říkat „ne“ již nebude možností.

Umožnit těmto těžařským společnostem působit na jejich pozemcích se rovná zničení jejich způsobu života a likvidaci jejich kultury. Je to zelený kolonialismus, vykořisťování zranitelných lidí a jejich půdy jen k uspokojení potřeb globálního Severu po přechodu od fosilních paliv k zeleným technologiím.

Zelený kolonialismus není nový a netýká se výlučně Sámů. Jezuitští partneři „Canadian Jesuits International“ toto pozorovali v Demokratické republice Kongo. Děje se tak i v jiných částech světa: v Indonésii, Chile a v dalších zemích globálního Jihu. Stává se tak komunitám, kde existuje mocenská nerovnováha mezi nimi a vládami a nadnárodními korporacemi.

I když je potřeba přejít od fosilních paliv k obnovitelným zdrojům, nemělo by to být na úkor způsobu života lidí a porušování jejich lidských práv, ať už na globálním Jihu nebo na globálním Severu. Je naší odpovědností zajistit, aby řešení, která navrhujeme k řešení klimatické krize, nevytvářela další problémy pro ostatní. Změna klimatu je otázkou sociální spravedlnosti a měla by být vnímána optikou rovnosti, respektu a důstojnosti pro všechny.

Úspěch konference COP26 se nebude měřit dohodami a cíli, se kterými světoví lídři přijdou. Její úspěch bude záviset na tom, jak se změní náš vzájemný vztah: jak budeme řešit mocenskou nerovnováhu mezi globálním Severem a Jihem; jak využíváme moudrost a znalosti, které s námi sdílejí domorodí lidé; jak využíváme sílu mládí.

Změna přijde, ale ne odshora dolů, nýbrž začne od základů. COP26 nás posílila a dává nám naději, že ještě není příliš pozdě na záchranu naší planety a nás samotných.“


Zdroj: Jesuits.global.
Foto: Těžba v Demokratické republice Kongo, kde se odehrává více než 70 % celosvětové produkce kobaltu.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
29.12.2022 Rozvíjení ekologického přístupu v Taizé
9.11.2022 Ekologická konverze prostřednictvím center spirituality
5.5.2022 Jezuité podporují klimatické protesty
26.4.2022 Letní ekologický tábor ve Švýcarsku
19.4.2022 V Loyole se konal kongres o spravedlnosti a ekologiiNáš tip

Breviář

Kompletní online verze jezuitského breviáře v češtině

Na webu breviar.cz nyní můžete najít kompletní online verzi jezuitského breviáře v češtině. Ve spodní části stránky vyberte v roletce možnost „s vlastními texty jezuitského řádu (SJ)“ a stiskněte tlačítko „Potvrdit“.

Úmysly Apoštolátu modlitby

Úmysl papeže
Za vychovatele
Modleme se za vychovatele, aby byli věrohodnými svědky tím, že učí bratrství, a ne soupeření, a pomáhají zejména těm nejzranitelnějším mladým lidem.

Národní úmysl
Za volbu prezidenta
Modleme se, aby budoucí prezident České republiky přispíval ke svornosti lidí a prosperitě naší země.

více »

Nejbližší duchovní akce

Kněžské exercicie


Duchovní cvičení (nejen) pro členy Matice svatoantonínské


Duchovní cvičení pro kostelníky a akolyty


Duchovní cvičení v tichu podle sv. Ignáce


více »

Kalendárium

Úmrtí generála Claudia Aquavivy

Úmrtí Antonína Eisnera SJ


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil