Články / Aktuality Dnes je 24. 5. 2022  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Aktuality

         A     A     A

Jezuitská služba uprchlíkům v Belgii

Středa, 22.12.2021
Belgie. O své práci pro Jezuitskou službu uprchlíkům v Belgii hovoří Bruno Standaert.


Když navštěvuji osoby ve vazbě (a mluvím zde o migrantech), vždy mě zarazí, jak jsou izolovaní, osamělí a cítí se zoufalí. Každý člověk má svůj vlastní příběh útěku: útěk kvůli stigmatizaci pro svou sexuální orientaci; útěk, aby se vymanil z prostituce; útěk před pronásledováním kvůli náboženství; útěk, protože už nelze kvůli suchu obdělávat půdu. Navzdory tomu mají všichni tito uprchlíci velký sen: znovu vybudovat šťastnou budoucnost v bezpečném prostředí. Belgie je pro ně zemí oplývající mlékem a medem – dokud je nezastaví na letišti a nezadrží. Jsou zbaveni svobody a nemohou sdílet svá nejhlubší tajemství se spoluvězni. Jsou v depresi a strachem nemohou spát. Jen jedna věc je jistá: návrat není možný; pokušení spáchat sebevraždu je velmi reálné.

Šest let jsem pracoval jako dobrovolník pro Jezuitskou službu uprchlíkům v Belgii a navštěvoval migranty v uzavřených záchytných střediscích. Dnes pracuji na manažerské úrovni jako předseda představenstva. Návštěva zadržených migrantů je výborná práce. Musíte jít na hranice. Nemůžete toho mnoho vyřešit – většina uprchlíků bude poslána zpět – ale vaším úkolem je především je doprovázet, být u toho, naslouchat jejich příběhu a jejich nejhlubším tužbám. Tato cesta s migranty vás přivede do kontaktu se zranitelnými lidmi, ale naučíte se objevit i svou vlastní zranitelnost. Zadržení přivádí migranty do zoufalé situace. Jsou rozrušeni nespravedlností, že byli zbaveni svobody, aniž by se dopustili jakéhokoli trestného činu.

Při doprovázení migrantů jsem se naučil mnohé pustit a nechat se vést krásou, která spočívá v každé lidské bytosti: v srdci každého člověka je diamant. Říkám to i migrantům. Říkám jim, že mají diamant, který jim nikdo nevezme. Říkám jim, že je to jejich nejhlubší přirozenost a že oni se mohou rozhodnout, zda ho ukáží, nebo ne. Mým úkolem je vpustit dovnitř světlo.

Jedním ze cvičení, které dělám, je pomoci jim pojmenovat aspekty jejich diamantu: propojenost - služba - radost - pobouření - péče - naděje - advokacie - humor - kreativita... Ve svých setkáních s migranty vidím vzácné a zářící drahokamy a vidím také migranty, kteří začínají znovu žít: začnou snít a pomáhat svým spoluvězňům a nabízet jim útěchu. Učí se modlit a hodnotit svůj den pomocí ignaciánského examenu; učí se být plně přítomni, a někdy také ne... dokud neobdrží dopis od uprchlického oddělení, který je informuje o rozhodnutí, kterým často je, že se musí vrátit do své země. Tento dopis je jako Damoklův meč visící nad jejich hlavami během doby, kdy jsou zadrženi, která může trvat až pět měsíců.

Loučení se proto odehrává se smíšenými pocity. Vyrostla hluboká přátelství, která často končí velkým zklamáním. Pak jim mohu nabídnout jediná slova útěchy: „Vězte, že nejste sami a že na druhém konci světa, v Belgii, se o vás někdo stará.“

Ignaciánská spiritualita mě naučila být vděčný, sdílet radost, jít na hranice, kde jsou zranitelní lidé, nechat se jemně vést kompasem, který ukazuje, kde mohu najít vnitřní útěchu. V tomto smyslu je Jezuitská služba uprchlíkům především projektem naděje a jsem velmi vděčný, že mohu být jeho součástí.


Zdroj/Foto: Jesuits.global.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
10.5.2022 Regionální koordinační setkání Jezuitské služby uprchlíkům
3.5.2022 Kdo jsou dobrovolníci Jezuitské služby uprchlíkům v Řecku?
2.5.2022 Ředitelka Jezuitské služby uprchlíkům v Řecku vypráví o práci v Aténách
25.4.2022 Otec Marcel Uwineza SJ vypráví o nutnosti změn ve Rwandě
25.4.2022 Kardinál Michael Czerny SJ se stává prefektem Dikasteria pro integrální rozvojIgnaciánský rok
20.5.2021-31.7.2022
Úmysly Apoštolátu modlitby

Úmysl papeže Za víru mladých
Modleme se za mladé lidi, povolané k plnosti života, aby v Marii nacházeli vzor naslouchání, hloubky rozlišování, odvahy víry a odhodlání ke službě.
Národní úmysl Za dobrovolníky ve farnostech
Modleme se za všechny, kteří přispívají k životu farností, aby je Bůh posiloval a dával jim radost ze služby.
více »

Nejbližší akce

Třetí česko-slovenská víkendovka pro zájemce o jezuitský řád


Přednáška P. Keitha Pecklerse SJ „Liturgie a město“


Kněžské svěcení Jiřího Hebrona SJ a Václava Novotného SJ


Primice novokněží V. Novotného SJ a J. Hebrona SJ


více »

Nejbližší duchovní akce

Duchovní cvičení pro seniory


Duchovní cvičení pro řeholní sestry


Duchovní cvičení v tichu podle sv. Ignáce


Duchovní cvičení pro všechny


více »

Kalendárium

Památka Panny Marie della Strada

Návrat jezuitů do Prahy


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil