Články / Aktuality Dnes je 24. 5. 2022  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Aktuality

         A     A     A

Nová forma podpory duchovního života mladých lidí

Středa, 29.12.2021
Dublin. V irském Dublinu ve čtvrti Rathmines existuje skupina mladých laiků „Faber Companions“, kteří žijí a modlí se společně. Poprvé se sešli v roce 2018 pod vedením P. Mylese O’Reillyho SJ, který jim pomáhal poznávat spiritualitu a odkaz svatého Ignáce z Loyoly.


Členové rozvinuli aktivní pomoc a službu mladým dospělým, nyní známou jako Faberova komunita. Níže uvádíme zprávu Calluma Douglase, který se v ní angažuje, o široké škále aktivit, událostí, sdílení víry, modlitebních setkání a liturgií, kterých se v posledních měsících účastnila.

Silnější než kdy jindy

Faberova komunita rostla a měnila se vlivem výzev Covidu-19. Nyní, když zvýšená nutnost digitální komunikace ustupuje, se znovu ukazuje, že je třeba přijít s novou formou. Mnohem více je možné pořádat akce a spouštět nové projekty osobně, takže budujeme silnější a dlouhodobější síť pro život po pandemii.

Naše první mše svatá druhou říjnovou sobotu byla setkáním nabitým radostí ze skutečného společenství a sloužila jako vhodný start do letošního dobrodružství. Poté se téměř všech dvacet pět mladých dospělých, kteří přišli slavit eucharistii, vtěsnalo do kuchyně komunitního domu v Rathmines a byli rádi, že si mohou sednout a společně pokračovat v hostině.

Druhá měsíční mše se slavila v sobotu 13. listopadu v kapli svatého Michaela v Rathminesu. Všichni byli srdečně vítáni, aby se připojili k hlubokému prožitku liturgie plné hudby a samozřejmě k jídlu, které následovalo.

Velká nabídka aktivit

Nyní máme tým, který každý čtvrtek večer vysílá doprovázený examen (zpytování svědomí); sbor, který vede hudbu při mši; knižní klub, který se koná jednou za čtrnáct dní; a specializovaný tým pro exercicie, který plánuje celoroční sérii zkušeností vyplývajících z komunitních duchovních obnov, které se řídí tématy ignaciánských duchovních cvičení.

První z těchto exercicií, které se zaměřují na pochopení hloubky Boží lásky, se konaly o říjnovém víkendu. Deset členů komunity společně cestovalo do Clare, aby surfovali, modlili se a ponořili se do Písma.

Ohromující prostředí, dobří přátelé a dům zaplavený Duchem se spojili a vytvořili hluboce povzbudivý víkend. Naším dalším duchovním cvičením byl 28. listopad, který jsme strávili procházkou po dublinských horách, spojenou s meditací o setkání s Bohem v přírodě a jeden s druhým.

V úzkém kontaktu se studenty

Finanční podpora poskytnutá jezuity také umožnila dvěma členům tohoto rekolekčního týmu přinést část duchovního bohatství komunitních zkušeností mladým lidem ve školách po celé zemi. Studenti budou těžit z ignaciánského ducha při školních rekolekcích.

Faberova komunita také pořádá kurz Alfa pro studenty na belvederské koleji, vyučuje náboženství pro děti šesté třídy na Gardinerově základní škole (foto), provozuje farní klub pro děti ve stejné oblasti a plánuje duchovní obnovu pro mladé spolupracovníky a chce přivést chlapce z belvederské a clongoweské koleje na Gardinerovu školu, aby tam předali své vědomosti vrstevníkům a přispěli ke gramotnosti znevýhodněným dětem.

Podpora spravedlnosti

Nedávno se členové komunity zúčastnili zahájení nové spolupráce s Jezuitskou službou uprchlíkům. Byl to neuvěřitelný pocit spojit se s touto globální sítí lidí, kteří naslouchají Božímu volání a reagují na migrační krizi na všech úrovních. Jsme plni nové touhy budovat vztahy s uprchlíky v Irsku, v čemž nám v minulém roce zabránila pandemie Covidu-19.

V novém roce navážeme partnerství s Gonzagovou kolejí a Jezuitskou službou uprchlíkům v projektu zaměřeném na pořádání sportovních a orientačních dnů pro nově příchozí žadatele o azyl. Dále chceme zahájit činnost komunitního fotbalového týmu pro lidi kolem Rathminu, kteří jsou ve fázi přechodu z přímého poskytování služeb a chtějí ve městě budovat vazby a vztahy.

Žít nadšeným způsobem to, že Bůh nás volá, je odměnou, ale potřeba budovat věci znovu byla občas únavná. Když jsme přehlédli několik posledních měsíců, zamysleli se nad zkušenostmi a viděli je společně, bylo mnohem snazší ocenit budování základů, které mezi námi v současnosti probíhá, a velký potenciál pro růst, který je na našem obzoru. Proměna přichází v Božím čase a pro tuto chvíli je výsadou a radostí sloužit Faberově komunitě.


Zdroj/Foto: Jesuits in Europe / Ireland.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
10.5.2022 Regionální koordinační setkání Jezuitské služby uprchlíkům
3.5.2022 Kdo jsou dobrovolníci Jezuitské služby uprchlíkům v Řecku?
2.5.2022 Ředitelka Jezuitské služby uprchlíkům v Řecku vypráví o práci v Aténách
25.4.2022 Otec Marcel Uwineza SJ vypráví o nutnosti změn ve Rwandě
25.4.2022 Kardinál Michael Czerny SJ se stává prefektem Dikasteria pro integrální rozvojIgnaciánský rok
20.5.2021-31.7.2022
Úmysly Apoštolátu modlitby

Úmysl papeže Za víru mladých
Modleme se za mladé lidi, povolané k plnosti života, aby v Marii nacházeli vzor naslouchání, hloubky rozlišování, odvahy víry a odhodlání ke službě.
Národní úmysl Za dobrovolníky ve farnostech
Modleme se za všechny, kteří přispívají k životu farností, aby je Bůh posiloval a dával jim radost ze služby.
více »

Nejbližší akce

Třetí česko-slovenská víkendovka pro zájemce o jezuitský řád


Přednáška P. Keitha Pecklerse SJ „Liturgie a město“


Kněžské svěcení Jiřího Hebrona SJ a Václava Novotného SJ


Primice novokněží V. Novotného SJ a J. Hebrona SJ


více »

Nejbližší duchovní akce

Duchovní cvičení pro seniory


Duchovní cvičení pro řeholní sestry


Duchovní cvičení v tichu podle sv. Ignáce


Duchovní cvičení pro všechny


více »

Kalendárium

Památka Panny Marie della Strada

Návrat jezuitů do Prahy


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil