Články / Aktuality Dnes je 29. 3. 2023  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Aktuality

         A     A     A

Historické drama „Světlo mučedníků“ v palermském kostele

Čtvrtek, 20.1.2022
Palermo. V boční kapli Svatých vyznavačů uvnitř barokního kostela při profesním domě jezuitů se nachází oltářní obraz tří japonských mučedníků: Pavla Mikiho, Jana Soana a Jakuba Kisaie, kteří byli popraveni roku 1597. Na připomínku jejich svědectví mohli přítomní loni 3. prosince zhlédnout drama s názvem „Světlo mučedníků“. Na organizaci představení se podílela jezuitská komunita z Gonzagova kampusu.


Tato umělecká a kulturní akce v režii profesora divadelní historie Giovanniho Isgrò, který je historikem a odborníkem na jezuitskou sakrální dramaturgii, je součástí celosvětových oslav Ignaciánského roku.

„Líčí zejména jezuitské odvážné působení v Japonsku, které začalo právě těmito prvními třemi japonskými mučedníky,“ vysvětluje Isgrò, „ukřižovanými spolu s dvaceti třemi dalšími křesťany. ‚Světlo mučedníků‘ je cesta, cesta, která ukazuje hodnotu víry, s několika úvodními vstupy, které vysvětlují smysl tohoto mučednictví. Inscenace je ztvárněna ve stylu jezuitské dramaturgie. Dnes je hlavní oporou dramaturgické dynamiky moderní doby.“

V několika obzvlášť intenzivních a výrazných scénách herci mistrně oživili drama smrti tří otců ukřižovaných a probodnutých dvěma kopími. Velmi působivá byla scéna o senátu v Palermu, který poté, co byl velmi ohromen jejich smrtí, oznámil Tovaryšstvu Ježíšovu, že jmenuje tři jezuitské otce za spolupatrony města Palerma. Nakonec velmi dlouhý, elegantní zlatý závěs vyjadřuje slávu tří mučedníků a ukazuje, jak se život rodí ze smrti do věčné slávy církve.

Pavel Miki, Jan Soan a Jakub Kisai byli zabiti v roce 1597 v Nagasaki. Od tohoto okamžiku začalo pronásledování křesťanů, které po krátké přestávce od roku 1614 zase pokračovalo a skončilo v roce 1639 vyhnáním všech řeholníků a ukončením japonských vztahů se západním světem na zhruba dvě století.

Po kanonizaci svatého Ignáce z Loyoly a svatého Františka Xaverského a zázraku vyhnutí se moru v Palermu v roce 1625, který se slavil společně s prvním velkým svátkem na počest svaté Rozálie, si byl palermský senát vědom oběti tří japonských jezuitů. Rozhodl se proto tyto první tři mučedníky prohlásit za spolupatrony města spolu se svatou Rozálií, svatou Agátou, svatou Ninfou a svatou Kristinou.

„Je pro nás velmi důležité, abychom se znovu hluboce spojili s našimi kořeny tímto způsobem,“ řekl jezuita P. Gianni Notari, předseda správní rady Gonzagova kampusu. „My jezuité dnes žijeme současnou dobu právě díky odhodlání a svědectví všech těch, kteří nás předcházeli. Proto jsme chtěli městu nabídnout veřejnou výpověď o činnosti jezuitů, která vychází z těchto svědectví, která vrhají světlo na náš dnešní závazek.“


Zdroj/Foto: Jesuits in Europe / Italy.

8

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
9.3.2023 Dopis přátelům Centra Aletti
27.2.2023 Postní umělecká intervence v olomouckém kostele Panny Marie Sněžné
16.1.2023 Krása, která zachraňuje svět
13.12.2022 Třetí a čtvrtý obraz ze série „Nebeské srdce“
29.11.2022 První dva obrazy ze série uměleckých děl nazvané „Nebeské srdce“Náš tip

Breviář

Kompletní online verze jezuitského breviáře v češtině

Na webu breviar.cz nyní můžete najít kompletní online verzi jezuitského breviáře v češtině. Ve spodní části stránky vyberte v roletce možnost „s vlastními texty jezuitského řádu (SJ)“ a stiskněte tlačítko „Potvrdit“.

Úmysly Apoštolátu modlitby

Úmysl papeže
Za oběti zneužívání
Modleme se za ty, kdo utrpěli újmu od členů církve: kéž v církvi samotné najdou konkrétní odpověď na svou bolest a utrpení.

Národní úmysl
Za chudé
Modleme se za ty, kdo jsou nejvíce postiženi zdražováním a energetickou krizí, aby se jim dostalo účinné pomoci.

více »

Nejbližší akce

Postní duchovní obnova


Velikonoční koncert


Setkání pro zájemce o Tovaryšstvo Ježíšovo


více »

Nejbližší duchovní akce

Duchovní cvičení pro kněze


Duchovní cvičení


Radost evangelia Duchovní obnova pro lékaře a zdravotníky


Duchovní obnova pro seniory


více »

Kalendárium

Jezuité můžou přijímat i bratry


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil