Články / Aktuality Dnes je 24. 5. 2022  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Aktuality

         A     A     A

Historické drama „Světlo mučedníků“ v palermském kostele

Čtvrtek, 20.1.2022
Palermo. V boční kapli Svatých vyznavačů uvnitř barokního kostela při profesním domě jezuitů se nachází oltářní obraz tří japonských mučedníků: Pavla Mikiho, Jana Soana a Jakuba Kisaie, kteří byli popraveni roku 1597. Na připomínku jejich svědectví mohli přítomní loni 3. prosince zhlédnout drama s názvem „Světlo mučedníků“. Na organizaci představení se podílela jezuitská komunita z Gonzagova kampusu.


Tato umělecká a kulturní akce v režii profesora divadelní historie Giovanniho Isgrò, který je historikem a odborníkem na jezuitskou sakrální dramaturgii, je součástí celosvětových oslav Ignaciánského roku.

„Líčí zejména jezuitské odvážné působení v Japonsku, které začalo právě těmito prvními třemi japonskými mučedníky,“ vysvětluje Isgrò, „ukřižovanými spolu s dvaceti třemi dalšími křesťany. ‚Světlo mučedníků‘ je cesta, cesta, která ukazuje hodnotu víry, s několika úvodními vstupy, které vysvětlují smysl tohoto mučednictví. Inscenace je ztvárněna ve stylu jezuitské dramaturgie. Dnes je hlavní oporou dramaturgické dynamiky moderní doby.“

V několika obzvlášť intenzivních a výrazných scénách herci mistrně oživili drama smrti tří otců ukřižovaných a probodnutých dvěma kopími. Velmi působivá byla scéna o senátu v Palermu, který poté, co byl velmi ohromen jejich smrtí, oznámil Tovaryšstvu Ježíšovu, že jmenuje tři jezuitské otce za spolupatrony města Palerma. Nakonec velmi dlouhý, elegantní zlatý závěs vyjadřuje slávu tří mučedníků a ukazuje, jak se život rodí ze smrti do věčné slávy církve.

Pavel Miki, Jan Soan a Jakub Kisai byli zabiti v roce 1597 v Nagasaki. Od tohoto okamžiku začalo pronásledování křesťanů, které po krátké přestávce od roku 1614 zase pokračovalo a skončilo v roce 1639 vyhnáním všech řeholníků a ukončením japonských vztahů se západním světem na zhruba dvě století.

Po kanonizaci svatého Ignáce z Loyoly a svatého Františka Xaverského a zázraku vyhnutí se moru v Palermu v roce 1625, který se slavil společně s prvním velkým svátkem na počest svaté Rozálie, si byl palermský senát vědom oběti tří japonských jezuitů. Rozhodl se proto tyto první tři mučedníky prohlásit za spolupatrony města spolu se svatou Rozálií, svatou Agátou, svatou Ninfou a svatou Kristinou.

„Je pro nás velmi důležité, abychom se znovu hluboce spojili s našimi kořeny tímto způsobem,“ řekl jezuita P. Gianni Notari, předseda správní rady Gonzagova kampusu. „My jezuité dnes žijeme současnou dobu právě díky odhodlání a svědectví všech těch, kteří nás předcházeli. Proto jsme chtěli městu nabídnout veřejnou výpověď o činnosti jezuitů, která vychází z těchto svědectví, která vrhají světlo na náš dnešní závazek.“


Zdroj/Foto: Jesuits in Europe / Italy.

8

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
2.3.2022 Londýnští jezuité přivítali prince Charlese na výstavě ikon
13.12.2021 Co je Duch?
8.12.2021 Služebníci, ne otroci – Dostojevského pohled do nebe
26.11.2021 „Štěstí mi neprospívá: nesnesu štěstí“
9.11.2021 Krása, která spasí světIgnaciánský rok
20.5.2021-31.7.2022
Úmysly Apoštolátu modlitby

Úmysl papeže Za víru mladých
Modleme se za mladé lidi, povolané k plnosti života, aby v Marii nacházeli vzor naslouchání, hloubky rozlišování, odvahy víry a odhodlání ke službě.
Národní úmysl Za dobrovolníky ve farnostech
Modleme se za všechny, kteří přispívají k životu farností, aby je Bůh posiloval a dával jim radost ze služby.
více »

Nejbližší akce

Třetí česko-slovenská víkendovka pro zájemce o jezuitský řád


Přednáška P. Keitha Pecklerse SJ „Liturgie a město“


Kněžské svěcení Jiřího Hebrona SJ a Václava Novotného SJ


Primice novokněží V. Novotného SJ a J. Hebrona SJ


více »

Nejbližší duchovní akce

Duchovní cvičení pro seniory


Duchovní cvičení pro řeholní sestry


Duchovní cvičení v tichu podle sv. Ignáce


Duchovní cvičení pro všechny


více »

Kalendárium

Památka Panny Marie della Strada

Návrat jezuitů do Prahy


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil