Články / Rozhovory Dnes je 8. 8. 2022  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Rozhovory

         A     A     A

Na slovíčko s P. Jiřím Kovářem SJ

Čtvrtek, 17.2.2022
Pro benešovské noviny 1/2022 připravila místostarostka Andrea Kulíková

Alena Rousová

Milí čtenáři, přinášíme Vám novou rubriku našich Benešovských novin, kde bychom rádi představili zajímavé osobnosti našeho města i regionu v krátkém rozhovoru tak, abychom Vám přiblížili jejich práci, plány i životní cestu. Věříme, že se Vám tato rubrika bude líbit a dozvíte se mnoho zajímavých věcí. Naším prvním hostem je benešovský farář P. Mgr. Jiří Kovář SJ, se kterým jsem hovořila o stříbrné adventní neděli na faře.

Dobrý den, pane faráři, nesmírně si vážím toho, že jste si na nás udělal čas v tomto předvánočním období, a právě Vy zahajujete naši novou rubriku v novinách. Naše čtenáře bude jistě na začátku zajímat, jaká je Vaše životní cesta. A tak má první otázka směřuje právě k tomuto tématu.

Narodil jsem se v roce 1958 v Třebíči a mám osm sourozenců, z toho sedm bratrů a jednu sestru. Studoval jsem na střední průmyslové škole obor silnoproud. Teologii jsem studoval na Římskokatolické cyrilometodějské bohoslovecké fakultě v Praze se sídlem v Litoměřicích.

Pocházíte tedy z velmi početné rodiny.

Ano, je nás hodně, a když se sejdeme na nějaké společné akci, jsme opravdu velká rodina. A dělá nám to radost.

Nedá mi to, abych se nezeptala, jak jste se ke své práci vlastně dostal?

Tak začnu úplně od začátku. Tři sestry od mé babičky byly řádovými sestrami, jedna z nich byla představenou františkánek, a k tomu jsem měl dva strýce, kteří byli kněžími. Oba byli v padesátých letech zavřeni a neměli to jednoduché. Ten základ byl tedy v rodině. Od malička jsme jako děti zpívaly v kostele, na Vánoce jsme vždy nacvičily mši a každý z nás hrál na nějaký nástroj.

A jak Vaše cesta pokračovala?

Můj bratr měl konzervatoř a dělal konkurz do Armádního uměleckého souboru Víta Nejedlého, kam se dostal, a k tomu ho ještě přijali na JAMU. Já jsem to tedy také zkusil, sestra mi napsala dopis a na konkurzu jsem zazpíval píseň „Koupím já si vraný koně“, kde mi to zkoušeli dát vždy o tercii výš. Uspěl jsem, a tak jsem na dva roky do sboru nastoupil. Následně jsem zkusil konkurz do Janáčkovy opery v Brně, kde jsem zpíval první tenor, a nakonec jsem podal přihlášku na teologickou fakultu.

To je opravdu velký skok.

Ano, přešel jsem z prken, která znamenají svět, na prkna, která znamenají život.

Kdy přišlo to zásadní rozhodnutí opravdu celý svůj život změnit?

Rozhodující byla smrt mého strýce, jezuity, kdy jsem se postupem času dozvídal celou historii, protože u nás doma se o tom moc nemluvilo. Bylo to také z důvodu, aby se zbytečně někde něco neprozradilo. Strýc si prošel opravdu nelehkým obdobím, nejdříve byl nasazen v Německu, následovalo vězení, práce v uranových dolech, zapírání apod.

Chápu, že tohle člověka ovlivní.

Ano, bylo to pro mě velmi zásadní. Důležité také bylo, že jsem v tom všem vyrůstal. Ve službě jsem již třicet šest let a vystřídal jsem patnáct farností. Celou cestu jsem zahájil v Jihlavě. A všude člověk nechá kus svého srdce. I dnes, ve svých volných chvílích, se na ta místa rád vracím.

Jakou dobu jste již v našem městě?

Jsem tu třetím rokem.

To znamená, že jste k nám nastoupil v době, kdy se za pár chvil vše změnilo a přišly zcela nové podmínky.

Ano, říkají mi Pan Covid. Přestěhoval jsem se totiž v roce 2019 do Děčína, kde jsem spirituálem školy Nativity a mám na starosti areál Palme. K tomu mám ještě asi deset farností, kde vedu bohoslužby a které pode mě spadají. Benešov mám na starosti i materiálně.

Jaké to je provázet lidi právě v této době?

Víte, každá doba je složitá, vždy se něco najde a je důležité věřit, že to opět bude dobré. V kostele právě probíhá oprava věže, která je poměrně náročná, a možná mnoho lidí neví, že rekonstrukce trvá již nějakou dobu, jen to nebylo tolik vidět. Ano, oprava věže probíhá již třetím rokem. Je to náročný proces, který také stojí spoustu peněz. První rok nás rekonstrukce vyšla asi na 390 tisíc, minulý rok kolem 800 tisíc a v letošním roce jsem již na částce přes milion. Město Benešov nám pomáhá přímo určenými příspěvky a v letošním roce k tomu přibyla sbírka, za kterou děkujeme, a věříme, že i takto se podaří vybrat další potřebné prostředky. Není to vůbec jednoduché, ale rád bych tuto akci zdárně dokončil a společně bychom zpřístupnili věž návštěvníkům. Rád bych také navázal užší spolupráci s městem i benešovským zámkem.

Jak dlouho má rekonstrukce ještě trvat? Přiznám se, že člověk se nyní těší každým dnem, když jde okolo kostela a vidí ten pokrok.

Rekonstrukce by měla trvat ještě příští rok a budeme doufat, že dostaneme dotaci. Problémem je samozřejmě změna cen materiálu a všeho ostatního. Vše se nám tedy znatelně prodražuje. K tomu potřebujeme vyřešit částečné zatékání vody do sakristie a praskliny v klenbě.

Je zde nový rok, co byste nám všem popřál?

Hlavně hodně zdraví, Boží milosti, požehnání a štěstí v novém roce. Zdraví je potřeba a bez Božího požehnání je vše to naše namáhání zbytečné. A je důležité vážit si života.

Pane faráři, děkuji Vám za příjemný rozhovor, bylo mi nesmírnou ctí s Vámi prožít pár chvil právě v tomto adventním čase a dozvědět se tolik zajímavých věcí. Osobně Vám přeji pevné zdraví a těším se, že se budeme potkávat daleko častěji při společných akcích.


Zdroj: Zpravodaj města Benešov nad Ploučnicí.
Foto: Tomáš Novák.


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
12.7.2022 Kardinál Michael F. Czerny SJ v olomoucké komunitě
7.7.2022 Nová působiště českých jezuitů
27.6.2022 Kněžské svěcení a primice Jiřího Hebrona SJ a Václava Novotného SJ
27.4.2022 Děčínští jezuité hostí uprchlíky z Ukrajiny
27.9.2021 Jáhenské svěcení Václava Novotného SJ a poslední sliby P. Petra Vacíka SJIgnaciánský rok
20.5.2021-31.7.2022
Úmysly Apoštolátu modlitby

Úmysl papeže Za malé a střední podnikatele
Modleme se, aby malí a střední podnikatelé, vážně zasažení hospodářskou a sociální krizí, našli prostředky nezbytné k pokračování svého podnikání ve službách okolí, ve kterém žijí.
Národní úmysl Za lidi na dovolených
Modleme se za všechny, kteří se vydávají na cesty za poznáním a rekreací, aby Boha nalezli v kráse přírody i vznešenosti umění.
více »

Nejbližší akce

Pouť spolupracovníků a přátel jezuitů


více »

Nejbližší duchovní akce

Duchovní cvičení pro vysokoškoláky


Duchovní cvičení, vede Mons. Pavel Posád


Liturgické exercicie pro kněze


Duchovní cvičení pro řeholní sestry všech řádů a kongregací


více »

Kalendárium

Xaver v Japonsku

První sliby na Montmartru


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil