Články / Názory Dnes je 8. 8. 2022  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Názory

         A     A     A

Bolesti Ruska – solidarita otřesených

Čtvrtek, 24.2.2022
Podle zahraničních materiálů připravil P. Pavel Ambros SJ

Pavel Ambros

Ruské tanky vjely do dvou ukrajinských regionů, které se prohlásily za nezávislé. Temný akt násilí vyvolal deprimující rozčarování mnoha obyvatel. Nejen na Ukrajině, ale i v Rusku. Jaká jejich část vyznává státem nařízené vlastenectví? Nepodléhejme propagandě: velká část Rusů zažívá doma bolestné odcizení. Mnozí dnes protestují ve jménu pravdy, odvěkého bratrství, důstojnosti druhého. Jsou to hlasy hlubokého smutku. Skutečnost, že poslanci všech frakcí v Dumě hlasovali jednomyslně pro uznání Luganské a Doněcké republiky, neznamená, že mezi Ruskem a Putinovým režimem není obrovský rozdíl, skutečná propast.

Ruská vláda jistě umí používat propagandu, aby oslovila masy, ale už nejméně deset let je jasné, že je v Rusku mnoho těch, kteří jsou jejími oběťmi. Jsou ochotni vystoupit z šedé zóny. Zřetelně to ukazuje realita nových politických vězňů, která se bohužel stala každodenním jevem, a to ještě před případem Navalného. Jakákoli forma nezávislého politického postoje se stala zločinem a odsouzení se stali politickými vězni. Dějiny sovětského disentu nás učí jednomu: celková váha jinak smýšlejících menšin není přímo úměrná jejich nepatrnému podílu na celku.

Síla svobodného myšlení spočívá v pravdě, kterou svobodní lidé hledají, v důstojnosti, kterou svobodní lidé chrání, a v otevřenosti, jíž svobodní lidé svobodu riskují. Aby jejich hlas změnil společenské klima a připravil narovnání, musí nastoupit dlouhou cestu čekání.

Co můžeme udělat my? Vrátit jim hlas, který jim byl odňat. Dát hlas jinému pohledu, který nepodléhá geopolitické logice zakrývající nezřízenou touhu po světovládě manipulacemi s lidským strachem a ohrožením. Nechat zaznít hlas svobodných lidí v Rusku.

Z veřejného dopisu Olgy Sedakové, Moskva

„Vážení ukrajinští přátelé, nemohu zde ani vyjmenovat všechny, s nimiž mě pojí dlouholeté přátelství a spolupráce. A milí všichni ostatní, které jsem nikdy nepotkala, vězte, že vám z celého srdce přeji plnou autonomii, plnou svobodu volby vaší budoucnosti a svobodu od strašlivé hrozby, která přichází od vašich sousedů, tedy od nás.

Je smutné říkat v této chvíli my. Hnusí se mi plány a záměry, které s námi úřady nesdílejí a neprojednaly a jejichž výsledkem je možnost rozšíření válečných akcí na ukrajinském území. Stejně jako mnozí z nás považuji tyto plány za klam a zločin. Ostuda naší země.“

Profesor Konstantin Sigov z Kyjeva na toto bolestné zasténání okamžitě reagoval: „Moc vám děkuji, milá Olgo! Nejspíše existuje ještě jedno jiné my. Objímám tě.“

Konstantin Sigov a Olga Sedaková zmiňují společné my. Obsahuje v této tak dramatické době společné postoje. Nepřevládá pouhé prvotní rozhořčení, ale spíše stud, hanba a ponížení z toho, jak lze opravdovou lásku k vlasti zneuctít. Tento pocit mám dnes proměňovat v sílu solidarity otřesených.


Foto: Tomsk, statečná žena (22. února 2022).


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
23.6.2022 Chraňte své srdce před nenávistí (3. část)
21.6.2022 Chraňte své srdce před nenávistí (2. část)
20.6.2022 Chraňte své srdce před nenávistí (1. část)
12.4.2022 Otec Andrij Syvak SJ popisuje situaci na Ukrajině
28.3.2022 Pomoc v nouzi na Ukrajině stále pokračujeIgnaciánský rok
20.5.2021-31.7.2022
Úmysly Apoštolátu modlitby

Úmysl papeže Za malé a střední podnikatele
Modleme se, aby malí a střední podnikatelé, vážně zasažení hospodářskou a sociální krizí, našli prostředky nezbytné k pokračování svého podnikání ve službách okolí, ve kterém žijí.
Národní úmysl Za lidi na dovolených
Modleme se za všechny, kteří se vydávají na cesty za poznáním a rekreací, aby Boha nalezli v kráse přírody i vznešenosti umění.
více »

Nejbližší akce

Pouť spolupracovníků a přátel jezuitů


více »

Nejbližší duchovní akce

Duchovní cvičení pro vysokoškoláky


Duchovní cvičení, vede Mons. Pavel Posád


Liturgické exercicie pro kněze


Duchovní cvičení pro řeholní sestry všech řádů a kongregací


více »

Kalendárium

Xaver v Japonsku

První sliby na Montmartru


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil