Články / Aktuality Dnes je 8. 8. 2022  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Aktuality

         A     A     A

Náboženství a politika v muslimských společnostech

Čtvrtek, 24.2.2022
Evropa a Blízký východ. Skupina Dva břehy (Le Groupe des Deux Rives) se podruhé setkala prostřednictvím videokonference ve dnech 27. až 29. prosince. Účastníci sdíleli aspekty svého apoštolského života a postřehy o společnosti, církvi a muslimských komunitách v místech, kde působí nebo dříve působili.


Z pohledu Papežské rady pro mezináboženský dialog vzchází připomínka, že je třeba neignorovat situaci křesťanů a místních církví v zemích s muslimskou většinou, pokud jde o dialog s islámskými skupinami, zejména když mají vazby na vlády.

Pohled na společnost a církev jak v Alžírsku, tak v Turecku ukazuje na větší diverzitu ve společnosti z náboženského hlediska, úzce spojenou s nedostatkem důvěry v politiku. Více mladých lidí se již neprezentuje jako muslimové, ale jako agnostici, lhostejní, nebo dokonce ateisté. Menšina projevuje zájem o křesťanství, v Turecku dokonce i o Tovaryšstvo Ježíšovo. V této zemi se pojmu „mezináboženský dialog“ veřejná scéna od státního převratu v roce 2016 vyhýbá, protože je příliš úzce spojen s hnutím Fetullaha Gülena.

O vztahu mezi náboženstvím a politikou se také hovoří ve Spojených arabských emirátech: to ukázalo Fórum pro podporu míru v muslimských společnostech, jehož diskuzním tématem byl koncept inkluzivního občanství, přechod od soužití ke sdílenému povědomí prostřednictvím tolerance, což je v rozporu s politickým islámem.

Členové skupiny doufají, že se příště budou moci setkat osobně, strávit spolu čas a navštívit zajímavé osobnosti v některém z misijních působišť.


Zdroj/Foto: Jesuits in Europe / Europe and Near East.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
14.2.2022 Poutavá rozmanitost v Indonésii
18.10.2021 Kaple pro Evropu slaví dvacet let
29.9.2021 Rozlišování a synodalita v mezináboženském kontextu
16.2.2021 Mezináboženský dialog v bruselské kapli pro Evropu
5.11.2020 Reflexe encykliky Fratelli tutti od P. Jamese Hanveyho SJIgnaciánský rok
20.5.2021-31.7.2022
Úmysly Apoštolátu modlitby

Úmysl papeže Za malé a střední podnikatele
Modleme se, aby malí a střední podnikatelé, vážně zasažení hospodářskou a sociální krizí, našli prostředky nezbytné k pokračování svého podnikání ve službách okolí, ve kterém žijí.
Národní úmysl Za lidi na dovolených
Modleme se za všechny, kteří se vydávají na cesty za poznáním a rekreací, aby Boha nalezli v kráse přírody i vznešenosti umění.
více »

Nejbližší akce

Pouť spolupracovníků a přátel jezuitů


více »

Nejbližší duchovní akce

Duchovní cvičení pro vysokoškoláky


Duchovní cvičení, vede Mons. Pavel Posád


Liturgické exercicie pro kněze


Duchovní cvičení pro řeholní sestry všech řádů a kongregací


více »

Kalendárium

Xaver v Japonsku

První sliby na Montmartru


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil