Články / Aktuality Dnes je 25. 6. 2022  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Aktuality

         A     A     A

Tovaryšstvo Ježíšovo pomáhá řešit následky války na Ukrajině

Středa, 9.3.2022
Po prvních šesti dnech konfliktu na Ukrajině překročilo hranice při hledání útočiště v okolních zemích odhadem téměř osm set sedmdesát pět tisíc uprchlíků. Humanitární a mezinárodní kooperační organizace Tovaryšstva Ježíšova jsou od počátku krize v kontaktu s jezuitskou sítí, aby spolupracovaly na řešení humanitární nouze.


Tovaryšstvo Ježíšovo na Ukrajině je součástí jihopolské provincie a působí ve Lvově, Kyjevě, Chmelnickém a Černivci. Dvanáct jezuitů provozuje dvě rezidence, dvě farnosti, exerciční dům a dům pro uprchlíky. Jeden z jezuitů je vojenským kaplanem.

Jezuitská služba uprchlíkům (JRS) v Evropě v současné době koordinuje přijímání a doprovázení uprchlíků národními kancelářemi v zemích sousedících s Ukrajinou. Síť Xaver a JRS s kancelářemi v Římě, Bruselu a Washingtonu aktivují své nouzové výzvy prostřednictvím nevládních organizací a misijních kanceláří Tovaryšstva Ježíšova v Evropě, Austrálii, Kanadě a USA. Probíhá pomoc jak na Ukrajině na podporu vnitřně vysídlených osob, tak v zemích, které přijímají uprchlickou populaci: Polsko, Rumunsko a Maďarsko, a ve druhé linii se v případě potřeby připravují Bosna a Hercegovina, Chorvatsko, Kosovo, Makedonie a Srbsko.

Polské provincie v sobotu vyzvaly jezuity na svém území, aby byli připraveni přijmout uprchlíky z Ukrajiny ve všech svých domech. Na přijetí uprchlíků jsou připraveny i komunity na Slovensku. Provincie na území Polska, Slovenska a Maďarska jmenovaly koordinátory pro tuto mimořádnou událost, kteří již spolupracují s Jezuitskou službou uprchlíkům a sítí Xaver pod záštitou Konference evropských provinciálů a za doprovázení asistenta pro střední a východní Evropu. O pomoci českých jezuitů jste průběžně informováni na těchto webových stránkách a na www.jezuitoudnes.cz.

Nyní je mnoho možností, jak podpořit práci Jezuitské služby uprchlíkům a různých jezuitských provincií zapojených do mise na Ukrajině a v jejím okolí. Komunita jezuitů na Ukrajině se dosud zaměřovala na poskytování přístřeší, které nyní většinou využívají vnitřně vysídlené osoby, které opouštějí zemi.

Akce v sousedních zemích, jako je Polsko, Rumunsko, Maďarsko nebo i další země jihovýchodní Evropy, se zaměří na pronájem domů jako základen pro ubytování uprchlíků. V tom je zahrnut i pronájem skladů na potraviny a nepotravinářského zboží, pronájem vozidel pro přepravu osob a zboží, spolupráce s informačními a distribučními centry potravin na hranicích, poskytování individuální pomoci při pronájmu bydlení, právní a administrativní pomoc, psychologická pomoc uprchlíkům, lékařský doprovod do zdravotnických zařízení a provádění obhajovacích a monitorovacích misí na hranicích za účelem poskytování podpory žadatelům o azyl.

Následuje seznam jezuitských institucí, které pomáhají v této nouzové situaci:

• Austrálie – Jesuit Mission
• Rakousko - Jesuiten Weltweit
• Belgie – JRS Europe
• Kanada – Canadian Jesuits International
• Německo – Jesuiten Weltweit
• Itálie – JRS International
• Španělsko – Entreculturas a Alboan
• Velká Británie – Jesuit Missions
• USA - JRS USA


Zdroj/Foto: Jesuits.global.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
23.6.2022 Chraňte své srdce před nenávistí (3. část)
21.6.2022 Chraňte své srdce před nenávistí (2. část)
20.6.2022 Chraňte své srdce před nenávistí (1. část)
12.4.2022 Otec Andrij Syvak SJ popisuje situaci na Ukrajině
28.3.2022 Pomoc v nouzi na Ukrajině stále pokračujeIgnaciánský rok
20.5.2021-31.7.2022
Úmysly Apoštolátu modlitby

Úmysl papeže Za rodiny
Modleme se za křesťanské rodiny po celém světě, aby skrze konkrétní skutky prožívaly nezištnou lásku a posvěcovaly se v každodenním životě.
Národní úmysl Za nově vysvěcené kněze
Modleme se za nově vysvěcené kněze, aby byli stateční a věrní a stále úžeji se spojovali s Kristem Veleknězem.
více »

Nejbližší akce

Kněžské svěcení Jiřího Hebrona SJ a Václava Novotného SJ


Primice novokněží V. Novotného SJ a J. Hebrona SJ


více »

Nejbližší duchovní akce

Duchovní cvičení pro řeholní sestry


Duchovní cvičení v tichu podle sv. Ignáce


Duchovní cvičení pro všechny


Duchovní cvičení pro lékaře a zdravotníky


více »

Kalendárium

Památka pěti jezuitských světců

Jezuité šiřiteli úcty k Božskému Srdci


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil