Články / Aktuality Dnes je 26. 6. 2022  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Aktuality

         A     A     A

Ředitelka Jezuitské služby uprchlíkům v Řecku vypráví o práci v Aténách

Pondělí, 2.5.2022
Řecko. Řecko stále hostí velké množství uprchlíků. Z médií jsme slyšeli o vyhrocené situaci v táborech na ostrově Lesbos, který již dvakrát navštívil papež František, ale mnoho uprchlíků žije také v srdci města Atén. Právě tam je doprovází Jezuitská služba uprchlíkům (JRS). Autoři textu se setkali s ředitelkou JRS v Řecku Annou Kapralou a hovořili rovněž s dobrovolníky z jejího týmu. V současnosti jsou uprchlíky převážně Afghánci a Afričané, kteří přicházejí zejména z Demokratické republiky Kongo a Kamerunu. V poslední době do země ve stále větším počtu dostávají Ukrajinci.


Anna Kapralou se narodila v Aténách a je sociální pracovnicí. Do JRS se zapojila ještě před nástupem do funkce národní ředitelky. Je velmi potěšena, že má příležitost pracovat v kontextu, kde se její profese a víra sbližují.

„Velmi mě zasáhla uprchlická krize v Řecku a také zde v Aténách. Na nedalekém náměstí Victoria Square a v mnoha ulicích města jste mohli vidět stovky lidí spících na zemi. Jsou to unavení, zoufalí lidé. Pro mě to byla výzva. Jezuitská služba uprchlíkům v Řecku je malá; nemůžeme udělat mnoho, ale to málo, co děláme, znamená hodně pro lidi, kterým pomáháme. Nejsme v táborech, ale pomáháme lidem žijícím ve městě s jejich základními potřebami: získání potřebných dokumentů, oblečení, hygienické potřeby, občas také jídlo. Poskytujeme rovněž lekce a aktivity pro děti.”

Anna před svým zapojením do JRS jezuity neznala; obdivuje je za angažovanost ve vztahu k uprchlíkům a obhajobu v jejich prospěch. Obecněji uznává u jezuitů mnoho hodnot, které jí jsou drahé. Na co je nejvíc hrdá? Že dokázali během dlouhého období pandemie pomoci tolika lidem. Dokonce i během lockdownu, kdy byly veřejné služby částečně paralyzovány, učitelé a facilitátoři rozdávali vzdělávací materiály, organizovali online aktivity a reagovali na mimořádné události.

Je také velmi ráda, že může spolupracovat s organizacemi v několika dalších evropských zemích, které vysílají dobrovolníky. Čtyři nebo pět dobrovolníků přichází najednou a stráví šest měsíců až rok prací v JRS; prokazují velkou oddanost rodinám, se kterými se setkávají. Zvláště je vděčná za podporu řeholních sester z kongregace Služebnic Ducha Svatého: „Dobrovolníci přicházejí a odcházejí, ale sestry poskytují stabilitu; jsou jádrem organizace,“ říká.

Tým JRS je zcela oddán službě uprchlíkům, i když musí pracovat v kontextu, který převyšuje jejich možnosti. Výzva k přijímání a doprovázení uprchlíků nezmizí. I když Anna připouští, že je těžké být optimistou, doufá, že řecká vláda a širší společnost se více otevřou tomu, čím mohou uprchlíci Řecku přispět, a uvolní pro ně více prostoru. Jako mladá Řekyně také doufá, že se uprchlíci rozhodnou integrovat do řecké společnosti, naučit se jazyk a využívat možností okolní kultury. Zejména ženám integrace pomůže psychicky se distancovat od napětí, vykořisťování a násilí, které zažívaly ve svých domovských zemích a během náročné cesty do Řecka.


Zdroj/Foto: jesuits.global.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
15.6.2022 Síť Comparte pomáhá rolníkům v Latinské Americe
14.6.2022 Znovuzrození skrze práci
26.5.2022 Výroční zpráva Jezuitské služby uprchlíkům v Římě
10.5.2022 Regionální koordinační setkání Jezuitské služby uprchlíkům
3.5.2022 Kdo jsou dobrovolníci Jezuitské služby uprchlíkům v Řecku?Ignaciánský rok
20.5.2021-31.7.2022
Úmysly Apoštolátu modlitby

Úmysl papeže Za rodiny
Modleme se za křesťanské rodiny po celém světě, aby skrze konkrétní skutky prožívaly nezištnou lásku a posvěcovaly se v každodenním životě.
Národní úmysl Za nově vysvěcené kněze
Modleme se za nově vysvěcené kněze, aby byli stateční a věrní a stále úžeji se spojovali s Kristem Veleknězem.
více »

Nejbližší akce

Kněžské svěcení Jiřího Hebrona SJ a Václava Novotného SJ


Primice novokněží V. Novotného SJ a J. Hebrona SJ


více »

Nejbližší duchovní akce

Duchovní cvičení v tichu podle sv. Ignáce


Duchovní cvičení pro všechny


Duchovní cvičení pro lékaře a zdravotníky


Duchovně rekreační pobyt zrakově postižených


více »

Kalendárium

Památka pěti jezuitských světců

Jezuité šiřiteli úcty k Božskému Srdci


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil