Články / Rozhovory Dnes je 6. 10. 2022  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Rozhovory

         A     A     A

Kdo jsou dobrovolníci Jezuitské služby uprchlíkům v Řecku?

Úterý, 3.5.2022
Představují se mladí lidé, kteří po určitou dobu pomáhají s uprchlíky v Řecku

Alena Rousová

Kdo jsi?

Jmenuji se Amans Estivals, je mi dvacet jedna let a jsem z Francie. Tři roky jsem studoval politologii. Při svém zapojení v Eucharistickém hnutí mládeže jsem byl dvanáct let obklopen jezuity. Byla to velmi krásná zkušenost.

Jsem Corentin Capelle, je mně dvacet tři let a jsem z Belgie. Znám jezuity, protože moji rodiče jsou součástí Společenství křesťanského života. Moji rodiče jsou velmi štědří: již dva roky přijímáme v našem domě uprchlíky, včetně jednoho nezletilého bez doprovodu, který je součástí rodiny. Absolvoval jsem duchovní cvičení v jezuitském centru, které mě zavedlo do pařížského spolku – také jezuitského – Inigo. Připravuje dobrovolníky na mezinárodní projekty.

Jmenuji se Chiraz Haddad, je mně jednadvacet let a žiji v oblasti Paříže. Moje matka je původem z Alžírska a otec z Libanonu. Studovala jsem aplikované cizí jazyky na Katolickém institutu v Paříži, kde nabízejí v rámci mezinárodní solidarity roční studium. Moje stáž zde je toho součástí.

Jmenuji se Mariam Ammann a je mi devatenáct let. Moje matka je Egypťanka a otec je částečně Libanonec a částečně Němec. Chtěla jsem si dát pauzu od studia, které se oproti očekávání prodloužilo, když jsem kvůli Covidu musela jeden rok čekat.

Co jste se naučili v Jezuitské službě uprchlíkům (JRS) v Řecku?

Amans
Nenaučil jsem se mnoho o přijímání migrantů – dělal jsem je během formačního sezení – ale spíše o důležitosti péče. Mluvím zde o lidské laskavosti. V lidech, kteří prošli velmi těžkými situacemi, najdete velmi krásné vlastnosti. Také jsem se naučil, že můžete mít všechny ambice na světě, ale nemůžete změnit vše během několika sekund: děláte, co můžete!

Corentin
Je to skok do srdce reality, do zkušenosti uprchlíků. Učíte se sdílením s nimi. Pak mě zaráží, že děti i dospělí mají mimořádnou odolnost, sílu jít vpřed navzdory všem překážkám: to mě nutí růst. Konečně, ač jsou bez prostředků a peněz, mají velký smysl pro pohostinnost. „To důležité je očím neviditelné,“ řekl Malý princ.

Chiraz
Byla jsem ohromena solidaritou v tomto jezuitském centru a dalších náboženských organizacích. Všichni lidé, které jsem zde potkala, mají ochotu dávat bez jakékoli náhrady. Lidé sem chodí dávat: Považuji to za krásný způsob, jak žít náboženství. Zkušenosti ze života s takovými lidmi jsou velmi bohaté. Také jsem se hodně dověděla o migrantech a o tom, že je důležité vyjádřit svou solidaritu s nimi, dát jim, co mohu.

Mariam
Cítila jsem – to je něco, co víme, ale čeho jsem se nikdy tak zblízka nedotkla – jak nespravedlivý je dnešní svět. Když pracujete s lidmi, kteří v očích společnosti nejsou bráni vážně, se kterými se špatně zachází, cítíte se zaskočeni, když vidíte, jak málo můžete udělat. Ale viděla jsem, že tito lidé nikdy neztrácejí naději: to je mimořádné!

A co ještě?

Amans
Mám nápad: založit sportovní projekt pro migranty, zejména pro dospělé muže. JRS se hodně zaměřuje na ženy a děti - které jsou nejzranitelnější - ale uvědomujeme si, že muži se nudí... a když se nudí...

Corentin
Tato roční zkušenost mě jistě změní; ovlivní to moji vizi a mé činy. V tuto chvíli je důležité být s těmito lidmi, kteří potřebují někoho na své straně.

Chiraz
Osobní pozornost je to nejlepší, co můžete udělat, vidět je jako bratry a sestry, vidět je jako sobě rovné.

Mariam
Co mě zaráží, je důvěra, kterou nám migranti projevují. Na Victoria Square nám dají svá miminka do náruče a jdou nakoupit, co jejich rodina potřebuje. Mezi nimi a námi je silné spojení a to je fantastické!


Zdroj/Foto: jesuits.global.


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
30.8.2022 Deník dělové koule
24.8.2022 Přijetí ukrajinských uprchlíků v Miláně
17.8.2022 Ženy u studny
15.6.2022 Síť Comparte pomáhá rolníkům v Latinské Americe
14.6.2022 Znovuzrození skrze práciNáš tip

Rozhoduj se jako jezuita

Samuel Prívara, Pavel Banďouch

Denně stojíme před množstvím pro náš život méně nebo více důležitých rozhodnutí. Vždy bychom se ale chtěli rozhodnout správně. Co to ale vlastně je správné rozhodnutí? Křesťané věří, že rozhodování není záležitost pouhého rozumu, zároveň bychom se však neměli nechat vláčet emocemi…
více »


Úmysly Apoštolátu modlitby

Úmysl papeže Za církev otevřenou všem
Modleme se, aby církev, věrná evangeliu a odvážná při jeho ohlašování, byla místem solidarity, bratrství a otevřenosti a stále více žila v atmosféře synodality.
Národní úmysl Za volby do senátu
Modleme se, aby nově zvolení senátoři vykonávali svůj úkol poctivě a spravedlivě.
více »

Nejbližší duchovní akce

Duchovní cvičení pro všechny


Kněžské exercicie


Kněžské exercicie


Jednodenní duchovní obnova pro zaměstnance Charity


více »

Kalendárium

Památka bl. Didaka de San Vitores

Památka bl. Jana Beyzyma


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil