Aktuality |
A A A
|
Na Sorbonně oživují středověké disputaceČtvrtek, 12.5.2022 Paříž. Asociace „Současné disputace“ dne 5. dubna na Sorbonně prostřednictvím uměleckého vystoupení a veřejné polemiky o slabinách našich demokratických systémů ukázala a vysvětlila, co to jsou disputace.
Asociaci založil časopis Études a klade si za cíl pořádat filozofické debaty inspirované středověkým disputatio.
„V kontextu, kdy je stále obtížnější diskutovat, kdy tweety a falešné zprávy vytvářejí a rozbíjejí názory, kdy slova ustupují násilnému chování, se zdálo jako zásadní vrátit se k umění konverzace, kvalitní argumentace, hloubky a respektu,“ řekl profesor na jezuitské univerzitě Centre Sèvres v Paříži P. Guilhem Causse SJ.
K tomu je klíčovým prostředkem disputace. Disputatio, které se již praktikuje v několika jezuitských školách a v Centre Sèvres, probíhá tak, že o určitém tématu diskutuje několik lidí, někteří jsou „pro“ a jiní „proti“. Jde o ústní kolektivní cvičení. Je to velmi dobrý nástroj pro procvičování úsudku, protože člověk možná bude muset na začátku argumentovat myšlenkami, které nejsou jeho. Cílem je debatovat v atmosféře intelektuálního soutěžení, zakládat svůj projev na argumentech protivníka a jít za ně.
Skupina studentů a lidí občanské společnosti z různých kulturních a sociálních prostředí se na několik týdnů sešla, aby diskutovali a procvičovali.
Dne 5. dubna, v předvečer francouzských prezidentských voleb, se v amfiteátru na Sorbonně uskutečnila disputace s filozofem Jeanem-Claudem Milnerem a několika účastníky. Byl to bezprecedentní zážitek na křižovatce filozofie, politiky a umění.
Publikum se zúčastnilo kontroverzí při zahajovací konferenci Jeana-Clauda Milnera o demokracii a jejích slabinách a diskusních workshopů.
„Výzvou není zazářit, ale spolupracovat na lepším porozumění světu. Účastníci zažijí, že vztah, který je vyjádřen v regulované diskusi, nese pravdu. Ačkoli nedosáhnou konsensu, protože si každý zachovává své vlastní názory, mohou dosáhnout regulované neshody, jak by řekl Paul Ricoeur, na kterou spoléhají naše demokracie,“ vysvětlil Guilhem Causse SJ.
Zdroj/Foto: Jesuits in Europe / France.
(aro)
odeslat článek vytisknout článek
|
Náš tip 

Kompletní online verze jezuitského breviáře v češtině
Na webu breviar.cz nyní můžete najít kompletní online verzi jezuitského breviáře v češtině. Ve spodní části stránky vyberte v roletce možnost „s vlastními texty jezuitského řádu (SJ)“ a stiskněte tlačítko „Potvrdit“.


Úmysly Apoštolátu modlitby
Úmysl papeže
Za oběti zneužívání
Modleme se za ty, kdo utrpěli újmu od členů církve: kéž v církvi samotné najdou konkrétní odpověď na svou bolest a utrpení.
Národní úmysl
Za chudé
Modleme se za ty, kdo jsou nejvíce postiženi zdražováním a energetickou krizí, aby se jim dostalo účinné pomoci.
více »
Nejbližší akce
více »
Nejbližší duchovní akce
více »
Kalendárium
|