Články / Aktuality Dnes je 26. 6. 2022  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Aktuality

         A     A     A

Právě vyšlo první letošní číslo bulletinu Jezuité

Neděle, 15.5.2022
Olomouc. Letošní ročník bulletinu Jezuité zahajuje téma „Ignác a charisma ženy“.


Je tedy zcela na místě, že úvodní slovo napsala sestra Luisa Karczubová, která žije ve společenství s ignaciánskou spiritualitou. Vyvrací běžnou domněnku, že Ignác měl se ženami jen trampoty.

Poutavý název „Chvála statečnosti“ nese text Jamese Hanveyho SJ v překladu P. Jana Regnera SJ. Srozumitelným a lákavým způsobem přibližuje tuto ctnost.

Hlavní téma bulletinu je také dílem P. Jana Regnera SJ. Probírá vztah jezuitů k ženám od samého počátku vzniku Tovaryšstva. Zmiňuje se o některých ženských řeholních společnostech, které se inspirují ignaciánskou spiritualitou.

Do jedné z nich, do Společnosti sester Ježíšových, patří sestra Alena Rousová, která v rozhovoru popisuje svoji cestu víry i řeholního povolání. Vyznává se ze své lásky k Ignácovi a jeho duchovnímu směru.

Teoložka Mireia Ryšková čerpá ze své bohaté zkušenosti při duchovním doprovázení žen v ignaciánských exerciciích. Poukazuje, jak se mění pohled na roli ženy v církvi.

V dalším rozhovoru se představuje novokněz P. Petr Hruška SJ. Přibližuje jednotlivé úseky svého života, svá současná studia i to, co ho obzvlášť přitahuje na svatém Ignáci.

Text s názvem „Rovnost pohlaví jako výzva“ je překladem svědectví ženy z Kolumbie, která patří do Komise pro roli a zodpovědnost žen v Tovaryšstvu Ježíšově, kterou inicioval P. generál Arturo Sosa loni v březnu.

V lednu byl prohlášen na blahoslaveného salvadorský mučedník P. Rutilio Grande SJ. Jeho životu, novému pohledu na kněžství a farnost je věnován text P. Petra Havlíčka SJ.

„Vzpomínku na otce Ludvíka“ Armbrustera zaslal P. Michal Altrichter SJ, který byl také kazatelem při posledním rozloučení loni v prosinci.

V závěru si můžete přečíst upoutávku na knihu kardinála Tomáše Špidlíka Ruští mystici a krátké zprávy z působení Tovaryšstva u nás i ve světě. Nepřehlédněte oznámení o kněžském svěcení Jiřího Hebrona SJ a Václava Novotného SJ 2. července na Velehradě. Starší čísla lze najít v archivu bulletinu.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
25.4.2022 Odvaha milovat
23.3.2022 Rybář lidí
11.1.2022 Exerciční hnutí na Moravě a ve Slezsku v období 1850–2020
1.11.2021 Prezentace knihy „Telč a jezuité. Řád a jeho mecenáši“
8.7.2021 Poutník k lidským srdcímIgnaciánský rok
20.5.2021-31.7.2022
Úmysly Apoštolátu modlitby

Úmysl papeže Za rodiny
Modleme se za křesťanské rodiny po celém světě, aby skrze konkrétní skutky prožívaly nezištnou lásku a posvěcovaly se v každodenním životě.
Národní úmysl Za nově vysvěcené kněze
Modleme se za nově vysvěcené kněze, aby byli stateční a věrní a stále úžeji se spojovali s Kristem Veleknězem.
více »

Nejbližší akce

Kněžské svěcení Jiřího Hebrona SJ a Václava Novotného SJ


Primice novokněží V. Novotného SJ a J. Hebrona SJ


více »

Nejbližší duchovní akce

Duchovní cvičení v tichu podle sv. Ignáce


Duchovní cvičení pro všechny


Duchovní cvičení pro lékaře a zdravotníky


Duchovně rekreační pobyt zrakově postižených


více »

Kalendárium

Památka pěti jezuitských světců

Jezuité šiřiteli úcty k Božskému Srdci


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil