Články / Aktuality Dnes je 8. 8. 2022  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Aktuality

         A     A     A

Otec Kino, stavitel mostů

Čtvrtek, 19.5.2022
Řím. Skladatel Armando Franceschini a dramatik Mauro Neri se v nové hudební hře „Kino, stavitel mostů“ pokusili objasnit jeden z nejpalčivějších problémů současnosti, totiž drsnou zkušenost latinskoamerických migrantů mířících do Spojených států.


Dne 10. května přijal otec generál Arturo Sosa SJ pozvání generálního postulátora P. Pascuala Cebollady SJ do kostela svatého Ignáce v Římě, aby zhlédl novou inscenaci. Je založena na románu Maura Neriho z roku 2017 „Kino. Nadčasový apoštol mexických migrantů“.

Dílo je to jak divadelní, tak hudební. Nabízí originální pohled nejen na život jezuity Eusebia Francesca Chiniho, nejvíce známého jako „Padre Kino“ (1645–1711), ale také na závažnost jeho svědectví ve staletích následujících po jeho misijní práci, která se uskutečnila na územích, která se dnes nacházejí v severním Mexiku a na jihozápadě Spojených států. Pro Maura Neriho je jedna věc jasná: Otec Eusebio je dnes, tři sta deset let po své smrti v Americe, stále velmi živý. Je především živý v paměti domorodého obyvatelstva mexického státu Sonora a katolíků s domorodými kořeny v americkém státě Arizona. Otec Eusebio je tak živý a přítomný, že miliony lidí stále vzývají ochranu nebes na přímluvu tohoto muže, kterého vždy považovali za svého „svatého“.

Eusebio Chini se narodil v italském Tyrolsku a ve dvaceti letech vstoupil do Tovaryšstva Ježíšova. Z vděčnosti svatému Františku Xaverskému, kterému připisoval uzdravení z těžké nemoci, přidal ke křestnímu jménu jméno František. Jakmile byl vysvěcen, byl poslán jako misionář do části ‚Nového Španělska‘ známé jako ‚Baja California‘ na sever od dnešního Mexika; v té době to bylo území pro Evropany neznámé. Při práci ve státě Sonora nejenže přinesl katolickou víru domorodým obyvatelům, ale také pomohl zlepšit jejich životní podmínky a podpořit hospodářský rozvoj regionu. Padre Kino byl také vědeckým pracovníkem a publikoval práce o astronomii a kartografii.

Nejdůležitější je – a to je zdůrazněno v práci Maura Neriho – otec Chini se zavázal bránit důstojnost sonorských indiánů, zejména tím, že se postavil proti snahám španělské monarchie přimět je pracovat ve stříbrných dolech. Tento postoj vedl k řadě konfliktů, dokonce i s jeho spolupracovníky misionáři.

Libreto „Kino, stavitel mostů“ představuje jezuitský vliv ve třech velmi odlišných obdobích a kontextech. Za prvé, jeho misijní práce s domorodými lidmi na konci sedmnáctého století; za druhé, vliv jeho „přítomnosti“ mezi původními obyvateli Pima v polovině dvacátého století po druhé světové válce; a konečně Kino, který dnes stále chrání strádající a zranitelné středoamerické migranty cestující na sever v naději, že najdou práci. Když riskují své životy při přechodu drsnou Sonorskou pouští, upřímně se modlí ke svému svatému patronu Kinovi, aby jim pomohl dostat se do vytoužené „Ameriky“.

V roce 2020 papež František uznal hrdinské ctnosti Padre Kina, který je již „ctihodným“. Probíhá řízení o jeho blahořečení pod záštitou Tovaryšstva Ježíšova. V tomto procesu úzce spolupracují italská diecéze Trento, mexická arcidiecéze Hermosillo a americká diecéze Tucson.


Zdroj: jesuits.global.
Foto: Museo Padre Eusebio Chini.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
28.7.2022 Maďarský muzikál o životě svatého Ignáce
14.7.2022 Blahořečení P. Jana Filipa Jeningena SJ
4.7.2022 Blahořečení P. Jana Antonína Solinase SJ
16.5.2022 Jan Nepomucký, hlavní patron Čech, českých jezuitů a jejich dobré pověsti
20.4.2022 Proces blahořečení otce Puggioniho SJIgnaciánský rok
20.5.2021-31.7.2022
Úmysly Apoštolátu modlitby

Úmysl papeže Za malé a střední podnikatele
Modleme se, aby malí a střední podnikatelé, vážně zasažení hospodářskou a sociální krizí, našli prostředky nezbytné k pokračování svého podnikání ve službách okolí, ve kterém žijí.
Národní úmysl Za lidi na dovolených
Modleme se za všechny, kteří se vydávají na cesty za poznáním a rekreací, aby Boha nalezli v kráse přírody i vznešenosti umění.
více »

Nejbližší akce

Pouť spolupracovníků a přátel jezuitů


více »

Nejbližší duchovní akce

Duchovní cvičení pro vysokoškoláky


Duchovní cvičení, vede Mons. Pavel Posád


Liturgické exercicie pro kněze


Duchovní cvičení pro řeholní sestry všech řádů a kongregací


více »

Kalendárium

Xaver v Japonsku

První sliby na Montmartru


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil