Články / Aktuality Dnes je 14. 8. 2022  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Aktuality

         A     A     A

Výroční zpráva Jezuitské služby uprchlíkům v Římě

Čtvrtek, 26.5.2022
Řím. Válka na Ukrajině zvýší počet vysídlených osob ve světě na devadesát milionů. Prezident Centra Astalli P. Camillo Ripamonti SJ vyjádřil politování nad tímto obrovským počtem během prezentace výroční zprávy Jezuitské služby uprchlíkům (JRS) se sídlem v Římě za rok 2022.


Statistiky ukazují, že do poloviny roku 2021 je počet uprchlíků a vysídlených osob asi osmdesát čtyři milionů ve srovnání s o něco více než osmdesáti dvěma miliony v celém předchozím roce. Za pouhých několik týdnů je počet ukrajinských uprchlíků mnohem vyšší než počet migrantů a žadatelů o azyl, kteří se vylodili během roku 2021. „Krize, kterou zažíváme na Ukrajině,“ řekl P. Camillo Ripamonti pro Vatican News, „nás nutí myslet na mnoho dalších krizí, které jsme zažili po celém světě. Už jsme zapomněli na situaci v Afghánistánu v srpnu 2021 a válku v oblasti Afrického rohu. Je tedy tolik krizí, které jsou součástí této světové války, o které často mluví papež František.“


Podle zprávy se v roce 2021 počet migrantů připlouvajících po moři zdvojnásobil, celkem jich bylo více než šedesát sedm tisíc. Nezletilých bez doprovodu bylo devět a půl tisíce. Existují důkazy o mučení a zneužívání osob přijatých v zařízení.

Dva roky po přijetí dekretů o bezpečnosti stále ještě není konec krize, která se zvětšila v důsledku pandemie, která „zhoršila zranitelnost uprchlíků a sociální marginalitu“. Ještě dnes jsou asi dva ze tří migrantů umístěni mimořádných přijímacích střediscích. Potřeba organického plánu integrace vzrostla, a to ještě více kvůli přetrvávání pandemie a s ohledem na nesmírné vyčerpání rodin uprchlíků, které nemohou dále žít v neformálních sítích podpory rodičů nebo přátelství.

Vzdorujeme všemu strachu a potřebujeme více znalostí a příležitostí ke společnému setkání, vyjadřuje Centrum Astalli, které v roce 2021 přijalo sedmnáct tisíc lidí, z nich deset tisíc v Římě.

„Je nepřijatelné a je to ostuda pro naši civilizaci, že v Evropě od roku 2014 přišlo o život dvacet čtyři tisíc šest set migrantů hlavně ve Středomoří,“ vyzdvihl kardinál Jean-Claude Hollerich jako předseda Komise biskupských konferencí zemí Evropské unie. „Evropské země,“ řekl, „nemohou souhlasit s tímto procesem systematické dehumanizace migrantů a uprchlíků, který dehumanizuje i nás.“


Zdroj/Foto: Jesuits in Europe / Italy.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
15.6.2022 Síť Comparte pomáhá rolníkům v Latinské Americe
14.6.2022 Znovuzrození skrze práci
10.5.2022 Regionální koordinační setkání Jezuitské služby uprchlíkům
3.5.2022 Kdo jsou dobrovolníci Jezuitské služby uprchlíkům v Řecku?
2.5.2022 Ředitelka Jezuitské služby uprchlíkům v Řecku vypráví o práci v AténáchNáš tip

S vámi jsem křesťan, pro vás jsem biskup

Pavel Ambros

Čekání na příchod nového biskupa je požehnaným časem. Úloha Božího lidu je nenahraditelná. Kniha předkládá množství podnětů k modlitbě a meditaci nad procesem hledání, jmenování a uvedení biskupa do úřadu. Čtenář se dozví více „ze zákulisí volby“…
více »Úmysly Apoštolátu modlitby

Úmysl papeže Za malé a střední podnikatele
Modleme se, aby malí a střední podnikatelé, vážně zasažení hospodářskou a sociální krizí, našli prostředky nezbytné k pokračování svého podnikání ve službách okolí, ve kterém žijí.
Národní úmysl Za lidi na dovolených
Modleme se za všechny, kteří se vydávají na cesty za poznáním a rekreací, aby Boha nalezli v kráse přírody i vznešenosti umění.
více »

Nejbližší akce

Pouť spolupracovníků a přátel jezuitů


více »

Nejbližší duchovní akce

Duchovní cvičení, vede Mons. Pavel Posád


Liturgické exercicie pro kněze


Duchovní cvičení pro řeholní sestry všech řádů a kongregací


Duchovní cvičení pro všechny


více »

Kalendárium

Xaver v Japonsku

První sliby na Montmartru

Generál Ricci vězněm v Andělském hradě

Památka sv. Alberta Hurtada


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil