Rozhovory |
A A A
|
Síť Comparte pomáhá rolníkům v Latinské AmericeStředa, 15.6.2022 Rozhovor s P. Oscarem Rodríguezem SJ o poslání sítě
Alena Rousová Latinská Amerika. Sítě jsou pro Konferenci latinskoamerických provinciálů „způsobem života“. I když se v Tovaryšstvu Ježíšově v posledních letech rozvinuly různé sítě, Latinská Amerika je v čele tohoto směru vývoje. Během výročního shromáždění konference, které se konalo v Mexico City a kterého se zúčastnili provinciálové a regionální představení Latinské Ameriky a Karibiku, byla pozornost zaměřena na některé z nejaktivnějších sítí. Mezi nimi byla COMPARTE, síť s názvem, který naznačuje jak akci, tak sdílení.
Otče Oscare, proč název COMPARTE pro tuto síť spojenou se sociálním apoštolátem Tovaryšstva v Latinské Americe? Co skrývá? Co prozrazuje?
Název vychází z hluboké touhy, kterou máme, ale také z našeho latinskoamerického zvyku nacházet potěšení v dávání a přijímání. Za názvem COMPARTE se skrývá naše touha dosáhnout jiného typu společnosti, spravedlivé a bratrské společnosti, o které sníme. Název také popisuje způsob, jakým společně pracujeme na dosažení této nové společnosti: nacházíme radost a útěchu ve sdílení toho, kdo jsme, co máme a co můžeme společně dělat.
Kdo jsou lidé, kteří těží z této sítě?
Jsou to rodiny rolnických a domorodých výrobců, včetně výrobců v chudých městských oblastech, kteří bojují za zlepšení svých životních podmínek. Týmy sociálních center a členové sítě jsou také příjemci, protože jsme komunitou, která se učí a jedná.
Poslání COMPARTE se zaměřuje na ekonomiku. Z jakého hlediska přistupujete k ekonomickým otázkám?
Náš přístup je založen na sociologickém pozorování, že městští dělníci, chudí rolníci a jejich rodiny vytvářejí bohatství svou prací, ale že jim toto bohatství berou různé ekonomické mechanismy, které je neustále brzdí. Jejich způsob života, spotřeba a organizace nejsou zaměřeny na akumulaci bohatství, ani nejsou zaměřeny výhradně na trh. Spíše jsou založeny na reciprocitě.
Máte vyloženě jezuitský přístup?
Přijímáme slova, která papež František adresoval jezuitům a jejich spolupracovníkům, kteří se sešli v Římě k padesátému výročí sociálního sektoru. Vyzval je, aby „otevřeli budoucnost, vytvářeli možnosti, generovali alternativy, pomáhali lidem myslet a jednat jiným způsobem a sdílet radost z naděje“ (listopad 2019).
Globální ekonomice stále z velké části dominuje liberální pohled na makroekonomický vývoj. Jak mohou členové sítě očekávat, že se věci v tomto kontextu zlepší?
Generováním procesů, které nejsou ani krátkodobé, ani výhradně ekonomické. Snažíme se vytvářet procesy, které mají holistický pohled na různé sféry života, jako je jídlo, léčení, život, učení, láska a práce. Je to reálné? Ano, je to reálné, když do centra postavíme spíše lidi než kapitál. Je to reálné také proto, že se počítá se vzdělávacím přístupem, ve kterém se ekonomické aktivity využívají k vytváření nových dovedností a vštěpování hodnot solidarity.
Můžete uvést příklady úspěšných akcí nebo projektů COMPARTE?
Mohu uvést typický příklad. Centro de Investigación y Promoción del Campesinado v Peru podporuje Asociaci malých producentů kakaa Piura, která má sto padesát dva členů a obhospodařuje dvě stě čtyřicet hektarů. Vyrábí speciální kakao. Centrum poskytuje poradenství v oblasti zlepšování plodin a marketingu. Výrobci dostávají specializované poradenství v rámci programu jezuitské univerzity v Barceloně a mají úzký vztah se společností Blanxart v Katalánsku, která kakao nakupuje. To vytvořilo pro tyto výrobce jistotu trhu a umožňuje jim reinvestovat do vlastního programu zpracování kakaa a prodeje konečného produktu ve vlastním obchodě.
Jak je síť COMPARTE inspirována současným směřováním Tovaryšstva Ježíšova?
Ignaciánský rok nás pozval, abychom prohloubili naše porozumění zkušenosti obrácení zraněného muže z Pamplony. Znovu nás tedy zapojil do neustálého hledání, abychom zjistili, co Pán chce, a prosili o milost vidět svět Ježíšovýma očima.
Univerzální apoštolské preference pro nás byly velkým podnětem; potvrdily naši strategii spolupráce a propojení s dalšími díly, sektory, sítěmi a provinciemi naší jezuitské konference. Toto potvrzení otevřelo úrodná pole spolupráce, jak se snažíme, abychom do hloubky porozuměli ekonomickým, politickým a sociálním procesům, které generují tolik nespravedlnosti v našem světě, a jak se snažíme pomáhat lidem vytvářet alternativní modely.
Zdroj/Foto: jesuits.global.
odeslat článek vytisknout článek
|
Ignaciánský rok 20.5.2021-31.7.2022
Úmysly Apoštolátu modlitby
Úmysl papeže
Za rodiny
Modleme se za křesťanské rodiny po celém světě, aby skrze konkrétní skutky prožívaly nezištnou lásku a posvěcovaly se v každodenním životě.
Národní úmysl
Za nově vysvěcené kněze
Modleme se za nově vysvěcené kněze, aby byli stateční a věrní a stále úžeji se spojovali s Kristem Veleknězem.
více »
Nejbližší akce
více »
Nejbližší duchovní akce
více »
Kalendárium
|