Články / Aktuality Dnes je 27. 1. 2023  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Aktuality

         A     A     A

Noc kostelů pro děti

Čtvrtek, 16.6.2022
Praha. Duchovní správa pražského kostela svatého Ignáce připravila na Noc kostelů 10. června program pro dospělé přímo v kostele a pro děti na dvoře jezuitské rezidence. O venkovním programu píše jedna z pomocnic.


„Počasí nám dopřálo solidní dávku napětí, protože ve dnech před určeným datem bylo rozmarné a spíše slibovalo déšť. Ale „Hospodin je milosrdný“, jak zpívá žalmista, a páteční den byl z hlediska počasí příjemný a bez obav. Ráno na dvoře díky ochotným a zručným mužům vyrostl polystyrénový kostel se zvonicí, který pojme pěknou řádku dětí či dospělých. Co všechno se připravovalo v zázemí, by musel napsat někdo jiný.

Krátce před začátkem se na dvoře vyrojila řada pomocníků v červených vestách s visačkami a pod vedením hlavní organizátorky Terezy Novotné vstoupila do vlastní práce modlitbou. Až postupně jsem si uvědomila, že četné pomocnice ještě nejsou dospělé a že každé stanoviště je obsazeno českou a ukrajinskou asistencí. Tak jsem se radovala, že se mládež učí být „církví, která vychází“ k druhým, a že děláme další vstřícný krok vůči ukrajinským uprchlíkům. Ti byli cíleně pozváni, protože díky humanitární pomoci organizované farností a díky školní výuce, která zde probíhá, jsou kontakty s nimi četné. Komunikovali jsme česky, rusky, anglicky, rukama nohama.

8 Hosté si mohli zblízka prohlédnout předměty používané při liturgii, včetně kadidelnice „v provozu“. Kostelík posloužil k seznámení s klasickým rozmístěním prostoru a předmětů, „vitrážová“ okna s obrazy svatých byla dobrou „poznávačkou“. Docela vtipné bylo, že ohromný polystyrenový zvon zvoní díky maličkému kovovému zvonečku, který je na něm zavěšen. Mohli jsme si to vyzkoušet.

Stan, který se používal ke shromažďování a třídění materiálu pro Ukrajinu, byl vyklizen a seznamoval s biblí, jejími různými vydáními, jejími knihami atd. Mladším účastníkům k tomu posloužily tvořivé aktivity.

Výroba biblických symbolů z korálek, šátků, ubrousků byla hned na dvou stanovištích. Malé děti trénovaly zručnost při vhazování míčků do otvorů a kroužků na kužel.

Dospělí si s chutí prohlíželi nádvoří, ptali se na sochy na zídce a na to, k čemu okolní budovy slouží. Mně osobně celý podvečer přinesl spoustu radosti. Jistě jsem nebyla jediná…“


Foto: Alena Rousová.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
27.12.2022 Poutní slavnost v pražském kostele svatého Štěpána
24.10.2022 Živé dějiny církve
22.8.2022 Přednáška „Jakou Evropu potřebujeme?“
30.9.2020 Jezuité v pořadu Živě s Noe
10.3.2020 Beseda o P. Josefu ToufaroviNáš tip

Breviář

Kompletní online verze jezuitského breviáře v češtině

Na webu breviar.cz nyní můžete najít kompletní online verzi jezuitského breviáře v češtině. Ve spodní části stránky vyberte v roletce možnost „s vlastními texty jezuitského řádu (SJ)“ a stiskněte tlačítko „Potvrdit“.

Úmysly Apoštolátu modlitby

Úmysl papeže
Za vychovatele
Modleme se za vychovatele, aby byli věrohodnými svědky tím, že učí bratrství, a ne soupeření, a pomáhají zejména těm nejzranitelnějším mladým lidem.

Národní úmysl
Za volbu prezidenta
Modleme se, aby budoucí prezident České republiky přispíval ke svornosti lidí a prosperitě naší země.

více »

Nejbližší duchovní akce

Kněžské exercicie


Duchovní cvičení (nejen) pro členy Matice svatoantonínské


Duchovní cvičení pro kostelníky a akolyty


Duchovní cvičení v tichu podle sv. Ignáce


více »

Kalendárium

Úmrtí generála Claudia Aquavivy

Úmrtí Antonína Eisnera SJ


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil