Články / Aktuality Dnes je 8. 8. 2022  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Aktuality

         A     A     A

Těšte se na druhé letošní číslo bulletinu Jezuité

Pondělí, 4.7.2022
Praha. Jezuitský bulletin, který vychází již jednatřicátým rokem, ve svém letošním druhém čísle rozvíjí téma přátelství. Již svatý Ignác a jeho společníci se nazývali „přáteli v Pánu“. Tím se zároveň uzavírají témata věnovaná Ignaciánskému roku, který 31. července na slavnost svatého Ignáce končí.


Hned na vnitřní straně obálky si můžete povšimnout změny sídla redakce bulletinu, které se z Olomouce přesunulo do Prahy, a změny odpovědného redaktora, kterým je P. Petr Havlíček SJ. Otec Jan Regner SJ i nadále spolupracuje v redakční radě.

První text je věnován synodalitě církve, která se díky papeži Františkovi stala důležitým tématem. Zpracoval ho P. Jan Regner SJ podle článků anglického spolubratra P. Jamese Hanveyho SJ.

Slovenský jezuita P. Ján Benkovský SJ nabízí historický exkurz o tom, jak se utvářelo společenství prvních jezuitů, jaké myšlenky je nesly.

Typicky ignaciánské téma duchovního rozlišování rozebírá scholastik Pavel Banďouch SJ. Ukazuje vývoj jeho chápání během historie.

Otec Pavel Gábor SJ, který již dvanáctým rokem působí ve Vatikánské observatoři v arizonském Tucsonu, dává v rozhovoru nahlédnout na svou cestu víry a řeholního povolání, na svá odborná studia a propojení vědy a víry, na společné rozlišování, které je potřebné v domácím i pracovním prostředí.

V dalším rozhovoru se seznámíme s P. Jánem Burdou SJ ze slovenské provincie, který bezmála tři roky žije v ukrajinském Lvově v komunitě Archa, kterou tvoří postižení, jejich asistenti a další zaměstnanci, také rodina a přátelé. Dozvíme se, jak přišel k takovému poslání, co je úkolem komunity, jak prožívá ruskou agresi.

Loni v dubnu vznikla Středoevropská provincie Tovaryšstva Ježíšova sloučením dosavadních provincií na území Německa, Rakouska, Litvy, Lotyšska a Švýcarska. Její situací po roce existence se zabývá text P. Jana Regnera.

Na začátku dubna zemřel na Velehradě P. Vlastimil Ovčáčík SJ. Jeho nekrolog se nabízí v závěru bulletinu.

O nové knize kardinála Carla M. Martiniho „Cestou obrácení se sv. Petrem“, která je zpracováním exercicií pro kněze, a o nových titulech nakladatelství Refugium informují poslední stránky časopisu.

Krátké zprávy o Tovaryšstvu v české provincii i dalších evropských zemích, o jubileích českých jezuitů se dočtete rovněž v závěru bulletinu.

Nepřehlédněte pozvání na pouť spolupracovníků a přátel jezuitů 17. září 2022 v Chlumku u Luže, které je na obálce časopisu.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
22.3.2022 Nové číslo bulletinu Jezuité hovoří o misijním poslání
31.12.2019 Poslední letošní číslo bulletinu už i ve webovém archivu
29.7.2019 Vyšlo dvojčíslo bulletinu o odkazu Tomáše Špidlíka
28.3.2019 První letošní číslo o duchovním rozlišování
15.11.2018 Vyšlo dvojčíslo bulletinu Jezuité o cestě svatostiIgnaciánský rok
20.5.2021-31.7.2022
Úmysly Apoštolátu modlitby

Úmysl papeže Za malé a střední podnikatele
Modleme se, aby malí a střední podnikatelé, vážně zasažení hospodářskou a sociální krizí, našli prostředky nezbytné k pokračování svého podnikání ve službách okolí, ve kterém žijí.
Národní úmysl Za lidi na dovolených
Modleme se za všechny, kteří se vydávají na cesty za poznáním a rekreací, aby Boha nalezli v kráse přírody i vznešenosti umění.
více »

Nejbližší akce

Pouť spolupracovníků a přátel jezuitů


více »

Nejbližší duchovní akce

Duchovní cvičení pro vysokoškoláky


Duchovní cvičení, vede Mons. Pavel Posád


Liturgické exercicie pro kněze


Duchovní cvičení pro řeholní sestry všech řádů a kongregací


více »

Kalendárium

Xaver v Japonsku

První sliby na Montmartru


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil