Články / Aktuality Dnes je 28. 5. 2024  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Aktuality

         A     A     A

Těšte se na druhé letošní číslo bulletinu Jezuité

Pondělí, 4.7.2022
Praha. Jezuitský bulletin, který vychází již jednatřicátým rokem, ve svém letošním druhém čísle rozvíjí téma přátelství. Již svatý Ignác a jeho společníci se nazývali „přáteli v Pánu“. Tím se zároveň uzavírají témata věnovaná Ignaciánskému roku, který 31. července na slavnost svatého Ignáce končí.


Hned na vnitřní straně obálky si můžete povšimnout změny sídla redakce bulletinu, které se z Olomouce přesunulo do Prahy, a změny odpovědného redaktora, kterým je P. Petr Havlíček SJ. Otec Jan Regner SJ i nadále spolupracuje v redakční radě.

První text je věnován synodalitě církve, která se díky papeži Františkovi stala důležitým tématem. Zpracoval ho P. Jan Regner SJ podle článků anglického spolubratra P. Jamese Hanveyho SJ.

Slovenský jezuita P. Ján Benkovský SJ nabízí historický exkurz o tom, jak se utvářelo společenství prvních jezuitů, jaké myšlenky je nesly.

Typicky ignaciánské téma duchovního rozlišování rozebírá scholastik Pavel Banďouch SJ. Ukazuje vývoj jeho chápání během historie.

Otec Pavel Gábor SJ, který již dvanáctým rokem působí ve Vatikánské observatoři v arizonském Tucsonu, dává v rozhovoru nahlédnout na svou cestu víry a řeholního povolání, na svá odborná studia a propojení vědy a víry, na společné rozlišování, které je potřebné v domácím i pracovním prostředí.

V dalším rozhovoru se seznámíme s P. Jánem Burdou SJ ze slovenské provincie, který bezmála tři roky žije v ukrajinském Lvově v komunitě Archa, kterou tvoří postižení, jejich asistenti a další zaměstnanci, také rodina a přátelé. Dozvíme se, jak přišel k takovému poslání, co je úkolem komunity, jak prožívá ruskou agresi.

Loni v dubnu vznikla Středoevropská provincie Tovaryšstva Ježíšova sloučením dosavadních provincií na území Německa, Rakouska, Litvy, Lotyšska a Švýcarska. Její situací po roce existence se zabývá text P. Jana Regnera.

Na začátku dubna zemřel na Velehradě P. Vlastimil Ovčáčík SJ. Jeho nekrolog se nabízí v závěru bulletinu.

O nové knize kardinála Carla M. Martiniho „Cestou obrácení se sv. Petrem“, která je zpracováním exercicií pro kněze, a o nových titulech nakladatelství Refugium informují poslední stránky časopisu.

Krátké zprávy o Tovaryšstvu v české provincii i dalších evropských zemích, o jubileích českých jezuitů se dočtete rovněž v závěru bulletinu.

Nepřehlédněte pozvání na pouť spolupracovníků a přátel jezuitů 17. září 2022 v Chlumku u Luže, které je na obálce časopisu.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
26.4.2024 Hudba je dar a povolání
18.4.2024 Mají jezuité rádi hudbu?
8.4.2024 Téma nového bulletinu Jezuité potěší milovníky hudby
19.12.2023 Nový bulletin Jezuité se věnuje studentské pastoraci
25.9.2023 Bulletin Jezuité o významném výročí české jezuitské provincieNáš tip

Úmysly Apoštolátu modlitby

Úmysl papeže
Za formaci řeholnic, řeholníků a seminaristů
Modleme se, aby řeholnice, řeholníci a seminaristé dozrávali na své cestě povolání díky lidské, pastorační, duchovní a komunitní formaci, a stávali se tak věrohodnými svědky evangelia.

Národní úmysl
Za mistrovství světa v hokeji v Praze a Ostravě
Modleme se, aby sportovci i diváci mistrovství světa v hokeji dostali novou inspiraci v úsilí o férový přístup k životu a o harmonii duše a těla.

více »

Nejbližší akce

Duchovní obnova pro mládež


Víkend pro zájemce o jezuitský řád


více »

Nejbližší duchovní akce

Duchovní cvičení pro řeholní sestry


Duchovní pobyt pro seniory


Duchovní cvičení pro řeholní sestry všech řádů a kongregací


Duchovní obnova pro všechny


více »

JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil