Články / Aktuality Dnes je 14. 8. 2022  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Aktuality

         A     A     A

První setkání Taizé v Sýrii

Středa, 20.7.2022
Homs. Od 28. dubna do 1. května se v syrském Homsu poprvé uskutečnilo setkání Taizé.


Sešlo se na něm sedm set padesát mladých syrských křesťanů ve věku od osmnácti do dvaceti pěti let z celé Sýrie, z osmi různých církví. Během čtyř dnů proběhlo šest společných modliteb a třicet sedm workshopů. Více než sto hostitelských rodin přijalo mladé lidi, kteří přišli z daleka.

Vincent de Beaucoudrey SJ vypráví: „Chtěli jsme čelit skutečným otázkám mladých lidí: jak žít v této hořké době a zůstat plní naděje a vzájemné laskavosti? Devadesát pět procent mladých lidí pomýšlí na odchod ze Sýrie – válečné rány se nezahojily, ekonomika nadále klesá, vysokoškolské vzdělání není dostatečné.

To vše symbolizovala úprava prostředí: dva opuštěné autobusy jsme nechali na našem školním dvoře jako kulisu, protože takový je nyní Homs – v troskách. Mezi dva autobusy jsme instalovali železný kříž vyrobený ze zbytků oken ze zřícených domů.

Tři velké bílé kameny před autobusy připomínaly, že život pokračuje i za ruiny. Ve starém městě Homsu jsme umístili ikony, kopie hlavních ikon řecko-pravoslavných, řeckokatolických, syrských ortodoxních a syrských katolických kostelů.

Při sobotní večerní modlitbě církevní vůdci společně požehnali vodu a společně kropili mladé.

Během každodenního sdílení se skupinové diskuze zaměřovaly na to, jak žít nyní: jak můžeme žít s takovou tíhou minulosti? Když nevíme, co bude zítra? Když ani nevíme, jestli v Sýrii za padesát let ještě budou křesťané? Nemůžeme ignorovat tíhu budoucnosti ani utrpení minulosti, ale jak je můžeme dát na správné místo, aby život zůstal možný, tady, dnes?

Na tuto otázku nikdo nezná odpověď, ale během těchto čtyř dnů jsme uzavřeli bláznivou sázku, že modlitba, sdílení a dovolení si být radostní, dokonce i na párty, může pomoci mladým dospělým najít způsob, jak na ni odpovědět.“


Zdroj/Foto: Jesuits in Europe / Syria.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
28.12.2017 Byli Ježíš, Marie a Josef uprchlíci?
11.11.2017 Syrský jezuita v Praze hovořil o pronásledování křesťanů na Blízkém východě
25.10.2017 Na konferenci v Praze vystoupí i syrský jezuita
30.5.2017 V Itálii vzpomínali na uneseného jezuitu
16.1.2017 Představený jezuitů se setkal s mladými uprchlíkyNáš tip

S vámi jsem křesťan, pro vás jsem biskup

Pavel Ambros

Čekání na příchod nového biskupa je požehnaným časem. Úloha Božího lidu je nenahraditelná. Kniha předkládá množství podnětů k modlitbě a meditaci nad procesem hledání, jmenování a uvedení biskupa do úřadu. Čtenář se dozví více „ze zákulisí volby“…
více »Úmysly Apoštolátu modlitby

Úmysl papeže Za malé a střední podnikatele
Modleme se, aby malí a střední podnikatelé, vážně zasažení hospodářskou a sociální krizí, našli prostředky nezbytné k pokračování svého podnikání ve službách okolí, ve kterém žijí.
Národní úmysl Za lidi na dovolených
Modleme se za všechny, kteří se vydávají na cesty za poznáním a rekreací, aby Boha nalezli v kráse přírody i vznešenosti umění.
více »

Nejbližší akce

Pouť spolupracovníků a přátel jezuitů


více »

Nejbližší duchovní akce

Duchovní cvičení, vede Mons. Pavel Posád


Liturgické exercicie pro kněze


Duchovní cvičení pro řeholní sestry všech řádů a kongregací


Duchovní cvičení pro všechny


více »

Kalendárium

Xaver v Japonsku

První sliby na Montmartru

Generál Ricci vězněm v Andělském hradě

Památka sv. Alberta Hurtada


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil