Články / Články Dnes je 5. 12. 2022  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Články

         A     A     A

Ve skutečnosti je třeba, aby nás někdo hledal

Pátek, 9.9.2022
Impulzy P. Pavla Ambrose SJ k biblickým textům 24. neděle v mezidobí

Pavel Ambros

Každý chápe rozdíl, hledá-li na letišti ve ztrátách a nálezech zbloudilý kufr, nebo když zoufalí rodiče rozhlasem hledají ztracené děvčátko. Nesžírá nás více otázka, co ztrácíme, než koho ztrácíme? Hledání ztraceného stojí na počátku evropské civilizace: Odysseovi je znemožněn návrat domů a stále bloudí a celých deset let trvá, než se obejme se svou ženou Pénelopou. A ani cesta Červené Karkulky k babičce nebyla prosta těžko řešitelných zápletek. Někdy je ve skutečnosti třeba, aby nás někdo hledal. Vyděšení a unavení voláme, aby nás někdo vyslyšel, a konečně si uvědomujeme, že jsme naživu, stejně jako ta ztracená ovce, o které mluví Ježíš. Ale někdy jsme prostě byli zapomenuti a jediné, co můžeme dělat, je čekat, až nás někdo najde, stejně jako tu minci, která je bez viny a také nemá hlas. Ale především se ztrácíme v našich vztazích. Někdy jsme ztraceni, protože jsme se rozhodli odejít, a někdy, i když jsme zůstali, naše srdce bylo jinde. Jsou to vztahy, ke kterým se můžeme vrátit jen my sami. Stejně jako ti dva synové v podobenství. Podobenství, které překvapivě nekončí, ale zůstává otevřené, jako by čekalo na naše rozhodnutí.

Možná jsme odešli ze vztahu, protože jsme se cítili v pasti. Láska je náročná, působí nám nepříjemnosti. Kdo chce vlastnit sám sebe, kdo žije v modlářství vlastního já, nehledá a nepřijímá. Proto se láska od něho vzdaluje. Mladší syn nechce otce: je to vzpurné dítě, které žije v každém z nás a nárokuje si svou vlastní autonomii. Žije v iluzi, že si může užívat lásky bez omezení. Je to současný muž, který chce náklonnost bez závazků. Ale pozná svůj omyl.

Dnešní úryvek evangelia nás učí praktickým krokům k lásce: Láska začíná ještě před projevem lásky: očekává setkání, dívá se do dálky i do blízka, připravuje se darovat druhému důstojnost, nikdy nepřestává hledat a chystat gesta lásky.

Přiznejme si jednu věc: vrátit se do vztahu, když člověk ztratí sám sebe, je ještě těžší, pokud jsme do té doby jen předstírali, že nějak ve vztahu zůstáváme. Jako starší syn měl dojem, že v domě přece zůstává. Nejstarší dítě tolik připomíná způsobné dítě, které často žije v nás. Když nemáme odvahu odejít, hledáme kompromis, zdání, masky. Stejně jako nejstarší bratr jsme lapeni do pasti sebestřednosti. Druhé prostě vynecháme. Ještě jsme do vztahu ani nevstoupili.

Co zabíjí lásku? Starší syn v sobě nosí tolik zloby, že už nedokáže vidět, jak se věci skutečně mají: absolutizujeme, házíme všechno do jednoho pytle. Nejstarší syn připomíná rozzlobeného teenagera, který v nás často žije: je to teenager, který žije jen srovnáváním, který se porovnává, který se poměřuje s ostatními. Rozzlobený a sklíčený nejstarší syn, který v nás přebývá, není schopen oslavit druhého: zdá se, že vše, co je dáno jeho bratrovi, je mu odňato. Nejstarší syn také potřebuje usmíření. Proto pro něj vychází i Otec.

Jak dosáhneme smíření? Jak uzdravit narušené vztahy? Otec staršího syna nepřivolává zpět ke smyslu pro povinnost, nebanalizuje jeho hněv, nežehlí jeho zuřivost a posedlost. Otec se ukazuje jako zranitelný: jestliže mladšímu synovi dal otec šaty, prsten, střevíce a tele, staršímu synovi dává vlastní srdce! Ano, protože usmíření nelze dosáhnout, aniž bychom druhému dali něco cenného ze sebe. Smíření není myšlenka ani pouhé slovo, smíření se uskutečňuje v těle. Dárkem, lépe darem.

Nikdo vás nemůže nutit k návratu. Návrat do vztahu je vždy rozhodnutí, které musíte učinit, vaše rozhodnutí, ve kterém vás nikdo nemůže nahradit. Proto podobenství končí otevřenými dveřmi, abyste se mohli rozhodnout, zda chcete vstoupit, nebo zůstat venku.


Foto: Alena Rousová.


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
5.12.2022 Ignác tančící
4.12.2022 Ignác z Loyoly a jeho zbožnost
3.12.2022 Ignác z Loyoly – snílek pevně stojící na zemi
2.12.2022 Nezaměňujme naše myšlenky za to, jak promlouvá Bůh sám
2.12.2022 Ignácův pohled na okamžiky rozhodnutíNáš tip

Vánoční dárky od Pána Boha

Adolf Kajpr

Vánoční dárky jezuitského svědka víry Adolfa Kajpra (1902–1959) přinášejí krátký výběr z jeho promluv a textů na téma vtělení a narození Ježíše Krista. Mistrný kazatel i redaktor…
více »

Breviář

Kompletní online verze jezuitského breviáře v češtině

Na webu breviar.cz nyní můžete najít kompletní online verzi jezuitského breviáře v češtině. Ve spodní části stránky vyberte v roletce možnost „s vlastními texty jezuitského řádu (SJ)“ a stiskněte tlačítko „Potvrdit“.

Úmysly Apoštolátu modlitby

Úmysl papeže Za organizace dobrovolníků
Modleme se, aby rozvojové a dobrovolnické organizace nacházely osoby ochotné zapojit se do společného dobra a neustále hledat nové způsoby spolupráce na mezinárodní úrovni.
Národní úmysl Za návštěvníky půlnočních bohoslužeb
Modleme se za ty, kteří o Vánocích navštíví naše kostely, aby se nechali proniknout radostnou zvěstí.
více »

Nejbližší akce

Osvícenská proměna náboženského života


Adventní koncert


více »

Nejbližší duchovní akce

Adventní duchovní obnova pro všechny


Ignaciánské exercicie


Duchovní cvičení pro všechny, kteří přijali svátosti církve v dospělosti


Kněžské exercicie


více »

JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil