Články / Aktuality Dnes je 4. 2. 2023  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Aktuality

         A     A     A

Kubánský provinciál David Pantaleón SJ byl donucen opustit Kubu

Čtvrtek, 13.10.2022
Kuba. V úterý 13. září ráno otec David Pantaleón SJ, představený jezuitů na Kubě, nedobrovolně opustil ostrov. Důvod? Zdánlivě administrativní: nebylo mu prodlouženo povolení k pobytu. Pochází z Dominikánské republiky a na Kubě byl pět roků. Zároveň byl předsedou Kubánské konference řeholníků a řeholnic (CONCUR). Během této doby doprovázel mnoho řeholníků a řeholnic. Pomáhal v široké škále různých iniciativ, mimo jiné při doprovázení vězňů a jejich rodin.


Když nesouhlasil s požadavky kubánských úřadů, aby cenzuroval kritické politické komentáře jezuitských spolupracovníků i jezuitů na ostrově, bylo mu nejdříve vyhrožováno neprodloužením víza. Navíc se osobně připojil k požadavku propuštění demonstrantů zatčených během sociálních protestů. Na Kubě vyšly 11. července 2021 do ulic tisíce lidí proti státní represi, za demokratické otevření systému jedné strany a proti zásobovací krizi, včetně mnoha mladých lidí a dospělých. Mnoho novinářů, umělců, aktivistů a intelektuálů bylo zatčeno. Ve vězení je stále „asi 700 lidí“, což „nadále působí bolest a utrpení mnoha lidem, zejména příbuzným zadržených“, uvedla konference vedená otcem Pantaleonem.

Ve svém prohlášení jezuité Střední Ameriky vyjádřili svoji solidaritu následovně: „Jeho jezuitští spolubratři, jeho přátelé, lidé, kterým v posledních letech obětavě, s radostí a velkorysostí sloužil, jsou mu velmi vděční za jeho službu, laskavost, blízkost a náklonnost, stejně jako za jeho schopnost čelit jakémukoli násilí evangelijním způsobem, a za jeho otevřenost k dialogu.

Jako kněz, pastýř, přítel, hudebník a básník uměl David předávat poselství víry a naděje v Krista v rozhodném a pevném poslání pro smíření a spravedlnost, jak to vyjádřila poslední generální kongregace jezuitů.

Jeho odchod nás naplňuje smutkem, ale zároveň vděčností za všechno dobré, co jsme díky němu obdrželi. Ve svém novém poslání bude hluboce spojen s kubánským lidem, a to jak v jeho radostech, tak v jeho bolestech.

Děkujeme Pánu za Davidův život a službu na Kubě. Modleme se za ostatní společníky apoštolského těla Tovaryšstva Ježíšova, muže a ženy, kteří na Kubě vydávají svědectví o bezpodmínečné lásce Boha, který chce všechny shromáždit v jeden lid osvobozený od všeho zla, lží a nespravedlnosti. Kéž vám Bůh žehná a naplní vás svou silou.“


Foto: jesuitas.lat.

(pam)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
28.11.2022 Zpráva Jezuitské služby migrantům ve Španělsku
24.11.2022 Komunita v Parmě
10.11.2022 Oslava výročí školy svatého Aloise na Maltě
7.11.2022 Třicet let Jezuitské služby uprchlíkům v Evropě
12.10.2022 Jezuitsko-anglikánská pomoc ukrajinským uprchlíkůmNáš tip

Breviář

Kompletní online verze jezuitského breviáře v češtině

Na webu breviar.cz nyní můžete najít kompletní online verzi jezuitského breviáře v češtině. Ve spodní části stránky vyberte v roletce možnost „s vlastními texty jezuitského řádu (SJ)“ a stiskněte tlačítko „Potvrdit“.

Úmysly Apoštolátu modlitby

Úmysl papeže
Za farní společenství
Modleme se, aby se farnosti žijící v opravdovém společenství stávaly stále více komunitami víry, bratrství a pohostinnosti vůči těm nejpotřebnějším.

Národní úmysl
Za kontinentální synodální setkání
Modleme se, aby mezinárodní synodální setkání v Praze přispělo k nalézání Boží vůle pro místní církve v Evropě.

více »

Nejbližší akce

Odhodlaní putovať: Svatý Hostýn


Akademická farnost Olomouc


více »

Nejbližší duchovní akce

Kněžské exercicie


Duchovní cvičení (nejen) pro členy Matice svatoantonínské


Duchovní cvičení pro kostelníky a akolyty


Duchovní cvičení v tichu podle sv. Ignáce


více »

Kalendárium

Památka jezuitských misionářů a mučedníků

Památka sv. Pavla Mikiho a druhů

První mučedník jezuita


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil