Články / Aktuality Dnes je 19. 9. 2024  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy




Aktuality

         A     A     A

Dílo jezuity Martina Martiniho

Čtvrtek, 3.11.2022
Řím. Jezuitský misionář Martino Martini není příliš známý, ačkoli jeho práce o Číně byla jedním z nejdůležitějších zdrojů znalostí o této orientální zemi v sedmnáctém století. Hodně se mluví o otci Matteu Riccim, kterému se na samém počátku sedmnáctého století podařilo získat důvěru čínského císařského dvora. Mnohem méně známý je však Martini, Ricciho spolubratr z Tridentu, který svým vědeckým přístupem také přispěl k působení Tovaryšstva Ježíšova v Číně v polovině tohoto století.


Martini měl mnoho talentů. Byl prvním, kdo sestavil čínskou gramatiku pro západní svět, prvním západním historikem předmoderní Číny a prvním evropským geografem, který měl přístup k čínské administrativní byrokracii, aby mohl vytvářet nové mapy. Často je považován za jednoho z otců sinologických studií.

Dílo Martina Martiniho je obsáhlé. Po deseti letech na čínské pevnině (1643–1653) se vrátil do Evropy a šířil výsledky svého výzkumu čínské geografie, historie a kultury. Učinil tak v sedmi jazycích, když procestoval několik evropských metropolí. Vrátil se do Číny v roce 1656 a krátce poté 17. července 1658 zemřel v Chang-čou.

Jeho sebraná díla jsou známá jako Opera Omnia (kompletní díla) a jejich vydání bylo právě dokončeno pod vedením Centra Studi Martina Martiniho v italském Tridentu. Archivum Romanum Societatis Iesu (Římský archiv Tovaryšstva Ježíšova, ARSI) ve spolupráci s tímto centrem připravil veřejnou prezentaci osmi svazků Opera Omnia v kongregační aule na generální kurii, která se konala 26. října.

Při prezentaci se vystřídalo několik řečníků. Otec generál Arturo Sosa promluvil jako první. Po jeho vystoupení následovaly poznámky emeritního tridentského arcibiskupa Luigiho Bressana, který se také významně podílel na přípravách akce. Poté přednesl svůj projev akademický ředitel archivu P. Festo Mkenda. Vystoupili i další badatelé a sinologové. Někteří z nich pracují na přípravě této unikátní publikace pod vedením profesora Riccarda Scartezziniho již dvacet let. Centro Studi Martino Martini úzce spolupracuje s univerzitou v Tridentu. Na vydávání Opera Omnia se podílela i arcidiecéze Trident. V současné době se připravuje vydání Opera Omnia Martina Martiniho v čínštině.


Zdroj/Foto: jesuits.global.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článek



Související články
29.7.2024 Letní škola teologie v Kyrgyzstánu
27.6.2024 Sedm principů pro rozvoj venkova
6.6.2024 Život jezuitů v Turecku
29.5.2024 Jezuité koupili dům v Bagdádu
14.12.2023 Jezuité pokračují ve své misi v Kyrgyzstánu



Náš tip





Úmysly Apoštolátu modlitby

Úmysl papeže
Za trpící Zemi
Modleme se, aby každý z nás věnoval pozornost bolestnému volání Země a obětí přírodních katastrof a klimatických změn a abychom se osobně nasazovali v péči o svět, který obýváme.

Národní úmysl
Za novomanžele
Modleme se, aby ti, kdo vstupují do manželství, vytrvali v lásce, věrnosti a vzájemné velkorysosti.

více »

Nejbližší akce

Můj chrám - kostel svatého Štěpána v Praze


Koncert "Ludmilino memento"


Víkend pro zájemce o jezuitský řád


více »

Nejbližší duchovní akce

Duchovní cvičení pro trvalé jáhny a jejich manželky


Duchovní pobyt pro seniory


Duchovní obnova


Duchovní obnova pro všechny


více »

JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil