Články / Aktuality Dnes je 19. 4. 2024  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Aktuality

         A     A     A

Třicet let Jezuitské služby uprchlíkům v Evropě

Pondělí, 7.11.2022
Brusel. Ve dnech 26. až 27. října se v belgickém Bruselu konalo Regionální koordinační setkání Jezuitské služby uprchlíkům (JRS) v Evropě. Sešlo se čtyřicet dva pracovníků z regionálních kanceláří dvaceti tří zemí, aby se vzájemně informovali o dosavadní práci v průběhu roku, zejména o reakci na ukrajinskou krizi, a také se dohodli na nejbližších dalších krocích. V rámci třicátého výročí založení regionální kanceláře bylo setkání také příležitostí k ohlédnutí za úspěchy a výzvami uplynulých tří desetiletí a k diskuzi o klíčových směrech, kterými se má síť ubírat v nadcházejících letech.


Setkání zahájil ředitel Evropské JRS Alberto Ares poselstvím, ve kterém vyjádřil vděčnost. Začal tím, že uznal složitý kontext v Evropě v souvislosti s probíhající válkou na Ukrajině, ale zároveň zdůraznil tichou, ale mocnou sílu lidí, kteří otevírají své dveře a srdce potřebným. Poděkoval také všem, kteří „stavěli mosty“, byli svědky naděje a sociálními „básníky“.

Stěžejním bodem programu byla reakce na ukrajinskou krizi. Marius Taloş a Bianca Albu z Rumunské JRS se podělili o své zkušenosti s vedením a přizpůsobováním jejich týmu podle vývoje situace. Své zkušenosti sdělili také Inha Dul z Ukrajinské JRS, Sylwia Jankowska z Polské JRS a Olena Zinkevych a Diana Haidemak z Rumunské JRS. V této souvislosti předal Alberto Ares dopisy zaslané dětmi z australské St. Mary’s College, plné kreseb a poselství naděje pro děti v azylových domech Ukrajinské JRS. Programový ředitel pro odezvu na ukrajinskou krizi v Evropské JRS David D´Agnelli poskytl aktuální informace o celkové reakci v jednotlivých zemích, která zdůraznila jak úspěchy, tak výzvy na Ukrajině a v sousedních zemích.

V roce 2022 uplyne třicet let od založení Evropské JRS, což dává příležitost zamyslet se nad úspěchy a výzvami za poslední tři desetiletí a také s nadějí hledět vpřed do budoucnosti organizace. Kanceláře dvaceti tří zemí a regionální kancelář společně vypracovaly prohlášení, ve kterém vyjádřily solidaritu s Ukrajinou a násilně vysídlenými osobami.

Pod názvem Svět je náš domov vystoupili s prezentací mezinárodní ředitel JRS Tom Smolich, ředitel Evropského sociálního centra jezuitů Filipe Martins a předseda Konference evropských provinciálů Franck Janin, aby včlenili Evropskou JRS do širší jezuitské misie. Tom Smolich vyzval všechny, aby hledali lokální řešení, která jsou v interakci s globální realitou, a pracovali na zajištění udržitelnosti. Filipe Martins vyjádřil naději, že větší síť bude „komunitou, která slouží, ve které kráčíme společně a stáváme se bratry a sestrami“. Nakonec Franck Janin všechny vyzval, aby hledali způsoby, jak včleňovat univerzální apoštolské preference Tovaryšstva Ježíšova do jejich každodenní práce.

Během setkání poskytl tým Evropské JRS aktuální informace o činnostech prováděných na evropské úrovni z hlediska financování a programů a zahájil diskuzi o tom, jak lépe spolupracovat jako síť. Evropská JRS také využila příležitosti k představení výroční zprávy za rok 2021, která byla zpožděna kvůli mimořádné reakci na ukrajinskou krizi.


Zdroj/Foto: Jesuits in Europe.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
16.4.2024 Setkání evropské Jezuitské služby uprchlíkům v Bukurešti
19.3.2024 Byl jsi tam?
19.2.2024 Poselství otce generála ke Světovému dni sociální spravedlnosti
1.2.2024 Komplexní program ochrany zranitelných osob
24.1.2024 Italská mládež prožila poslední dny roku netradičněNáš tip

Úmysly Apoštolátu modlitby

Úmysl papeže
Za docenění role ženy
Modleme se, aby ženám v každé kultuře byla přiznána jejich důstojnost a bohatství a aby ustala diskriminace, které v různých částech světa čelí.

Národní úmysl
Za nově pokřtěné
Modleme se za ty, kdo byli o Velikonocích pokřtěni, aby vytrvali v následování Krista.

více »

Nejbližší akce

Studentský Velehrad


více »

Nejbližší duchovní akce

Liturgické exercicie pro kněze


Duchovní obnova pro seniory


Duchovní obnova


Duchovní obnova pro mladé manžele


více »

Kalendárium

Sv. Ignác prvním generálem

Příchod prvních jezuitů do Čech

Věčné sliby prvních jezuitů


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil