Články / Aktuality Dnes je 4. 2. 2023  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Aktuality

         A     A     A

Třicet let Jezuitské služby uprchlíkům v Evropě

Pondělí, 7.11.2022
Brusel. Ve dnech 26. až 27. října se v belgickém Bruselu konalo Regionální koordinační setkání Jezuitské služby uprchlíkům (JRS) v Evropě. Sešlo se čtyřicet dva pracovníků z regionálních kanceláří dvaceti tří zemí, aby se vzájemně informovali o dosavadní práci v průběhu roku, zejména o reakci na ukrajinskou krizi, a také se dohodli na nejbližších dalších krocích. V rámci třicátého výročí založení regionální kanceláře bylo setkání také příležitostí k ohlédnutí za úspěchy a výzvami uplynulých tří desetiletí a k diskuzi o klíčových směrech, kterými se má síť ubírat v nadcházejících letech.


Setkání zahájil ředitel Evropské JRS Alberto Ares poselstvím, ve kterém vyjádřil vděčnost. Začal tím, že uznal složitý kontext v Evropě v souvislosti s probíhající válkou na Ukrajině, ale zároveň zdůraznil tichou, ale mocnou sílu lidí, kteří otevírají své dveře a srdce potřebným. Poděkoval také všem, kteří „stavěli mosty“, byli svědky naděje a sociálními „básníky“.

Stěžejním bodem programu byla reakce na ukrajinskou krizi. Marius Taloş a Bianca Albu z Rumunské JRS se podělili o své zkušenosti s vedením a přizpůsobováním jejich týmu podle vývoje situace. Své zkušenosti sdělili také Inha Dul z Ukrajinské JRS, Sylwia Jankowska z Polské JRS a Olena Zinkevych a Diana Haidemak z Rumunské JRS. V této souvislosti předal Alberto Ares dopisy zaslané dětmi z australské St. Mary’s College, plné kreseb a poselství naděje pro děti v azylových domech Ukrajinské JRS. Programový ředitel pro odezvu na ukrajinskou krizi v Evropské JRS David D´Agnelli poskytl aktuální informace o celkové reakci v jednotlivých zemích, která zdůraznila jak úspěchy, tak výzvy na Ukrajině a v sousedních zemích.

V roce 2022 uplyne třicet let od založení Evropské JRS, což dává příležitost zamyslet se nad úspěchy a výzvami za poslední tři desetiletí a také s nadějí hledět vpřed do budoucnosti organizace. Kanceláře dvaceti tří zemí a regionální kancelář společně vypracovaly prohlášení, ve kterém vyjádřily solidaritu s Ukrajinou a násilně vysídlenými osobami.

Pod názvem Svět je náš domov vystoupili s prezentací mezinárodní ředitel JRS Tom Smolich, ředitel Evropského sociálního centra jezuitů Filipe Martins a předseda Konference evropských provinciálů Franck Janin, aby včlenili Evropskou JRS do širší jezuitské misie. Tom Smolich vyzval všechny, aby hledali lokální řešení, která jsou v interakci s globální realitou, a pracovali na zajištění udržitelnosti. Filipe Martins vyjádřil naději, že větší síť bude „komunitou, která slouží, ve které kráčíme společně a stáváme se bratry a sestrami“. Nakonec Franck Janin všechny vyzval, aby hledali způsoby, jak včleňovat univerzální apoštolské preference Tovaryšstva Ježíšova do jejich každodenní práce.

Během setkání poskytl tým Evropské JRS aktuální informace o činnostech prováděných na evropské úrovni z hlediska financování a programů a zahájil diskuzi o tom, jak lépe spolupracovat jako síť. Evropská JRS také využila příležitosti k představení výroční zprávy za rok 2021, která byla zpožděna kvůli mimořádné reakci na ukrajinskou krizi.


Zdroj/Foto: Jesuits in Europe.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
28.11.2022 Zpráva Jezuitské služby migrantům ve Španělsku
24.11.2022 Komunita v Parmě
10.11.2022 Oslava výročí školy svatého Aloise na Maltě
13.10.2022 Kubánský provinciál David Pantaleón SJ byl donucen opustit Kubu
12.10.2022 Jezuitsko-anglikánská pomoc ukrajinským uprchlíkůmNáš tip

Breviář

Kompletní online verze jezuitského breviáře v češtině

Na webu breviar.cz nyní můžete najít kompletní online verzi jezuitského breviáře v češtině. Ve spodní části stránky vyberte v roletce možnost „s vlastními texty jezuitského řádu (SJ)“ a stiskněte tlačítko „Potvrdit“.

Úmysly Apoštolátu modlitby

Úmysl papeže
Za farní společenství
Modleme se, aby se farnosti žijící v opravdovém společenství stávaly stále více komunitami víry, bratrství a pohostinnosti vůči těm nejpotřebnějším.

Národní úmysl
Za kontinentální synodální setkání
Modleme se, aby mezinárodní synodální setkání v Praze přispělo k nalézání Boží vůle pro místní církve v Evropě.

více »

Nejbližší akce

Odhodlaní putovať: Svatý Hostýn


Akademická farnost Olomouc


více »

Nejbližší duchovní akce

Kněžské exercicie


Duchovní cvičení (nejen) pro členy Matice svatoantonínské


Duchovní cvičení pro kostelníky a akolyty


Duchovní cvičení v tichu podle sv. Ignáce


více »

Kalendárium

Památka jezuitských misionářů a mučedníků

Památka sv. Pavla Mikiho a druhů

První mučedník jezuita


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil