Články / Aktuality Dnes je 17. 4. 2024  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Aktuality

         A     A     A

Poseďte si se svatým Ignácem

Úterý, 8.11.2022
Irsko. Dne 7. října byla na Belvedere College v Dublinu slavnostně odhalena bronzová socha svatého Ignáce z Loyoly při příležitosti pětistého výročí jeho obrácení. Zobrazuje zakladatele jezuitského řádu sedícího na soudobé lavičce a vytvořil ji sochař John Coll (na snímku se studentkou). Vedení Belvedere College objednalo sochu před dvěma lety v rámci rozsáhlých oslav světce, který během rekonvalescence po zásadu dělovou koulí v bitvě u španělské Pamplony prožil konverzi.


John Coll byl vychován jezuity v Coláiste Iognáid v Galway a měl jasnou představu o díle, které chtěl znázornit. V rozhovoru pro noviny Irish Times řekl:

„Jako chlapec vychovaný v Galway jsem měl trochu představu o životě Ignáce z Loyoly. Další pátrání odhalilo, že v Římě existuje jeho posmrtná maska, stejně jako jeho boty, které ke mně mluvily o pokoře a tvrdé práci.

S ohledem na tyto aspekty jsem tedy zhotovil Ignáce jako staršího muže, přívětivou postavu, která si odpočinula po dni naplněném prací. Takže mým plánem je odrážet minulost v postavě Ignáce z bronzu a budoucnost v moderní lavičce z nerezové oceli.“

Socha představuje světce sedícího na lavičce a zve studenty Belvederu, aby si chvíli sedli a odpočinuli. Socha a lavička jsou nyní instalovány na nádvoří koleje na vyvýšeném podstavci s výhledem do dvora, kde se každý den scházejí studenti a zaměstnanci.

Na odhalení sochy byly přítomny stovky studentů. John Coll se po prezentaci díla setkal se studenty umění, aby promluvil o soše a o tom, jak byla zhotovena.

Ředitel programů víry a služeb v Belvedere Pádraig Swan sdílel svou vizi Ignácovy sochy s celou školou. Řekl:

„Studenti u něj poobědvají, udělají si pauzu a budou s ním jen odpočívat na sluníčku, povídat si s ním o své vlastní životní pouti a na našich maturantech vidím neodkladnou potřebu fotografie skupiny přátel a rodiny shromážděné kolem Ignáce.“


Zdroj/Foto: Jesuits in Europe / Ireland.

8

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
7.3.2024 Oslava blahoslaveného Johna Sullivana
4.3.2024 Proces blahořečení P. Pedra Arrupeho SJ postupuje vpřed
8.8.2023 Den Brna zve návštěvníky do jezuitského kostela
29.6.2023 Svatý Petr a svatý Ignác
8.6.2023 Děkovná mše svatá při výročí svaté PavlínyNáš tip

Úmysly Apoštolátu modlitby

Úmysl papeže
Za docenění role ženy
Modleme se, aby ženám v každé kultuře byla přiznána jejich důstojnost a bohatství a aby ustala diskriminace, které v různých částech světa čelí.

Národní úmysl
Za nově pokřtěné
Modleme se za ty, kdo byli o Velikonocích pokřtěni, aby vytrvali v následování Krista.

více »

Nejbližší akce

Studentský Velehrad


více »

Nejbližší duchovní akce

Liturgické exercicie pro kněze


Duchovní obnova pro seniory


Duchovní obnova


Duchovní obnova pro mladé manžele


více »

Kalendárium

Sv. Ignác prvním generálem

Příchod prvních jezuitů do Čech

Věčné sliby prvních jezuitů


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil