Články / Aktuality Dnes je 19. 4. 2024  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Aktuality

         A     A     A

Komunita v Parmě

Čtvrtek, 24.11.2022
Parma. Manželé Daniele a Agnese žijí v Parmě od roku 2017. Jezuité zde do roku 2008 vlastnili dům, kde se scházely skupiny Společenství křesťanského života a kde bylo možné prožít duchovní cvičení. V roce 2007 se jezuité rozhodli tento dům opustit. Skupina dospělých a rodin, která se zapojovala do aktivit v tomto domě, se rozhodla, že udrží fungování budovy. Proto založila sdružení San Rocco.


„Dům je v centru vedle fary,“ vysvětluje Daniele. Dříve to byla jezuitská kolej. Před odchodem Tovaryšstvo prostory zrenovovalo a z malých jezuitských pokojů udělalo byty, aby v nich mohly bydlet rodiny a aby byl prostor jako celek otevřený a přívětivý. Projekt podpořilo i několik lidí zvenčí. Nově fungující objekt řídil P. Enrico Simoncini, který byl téměř vždy přítomen, i když tam nebydlel.

„Podle příběhů, které jsme vyslechli, zde našlo podporu mnoho lidí,“ zdůrazňuje Agnes. „Otec Simoncini byl velmi charismatický člověk, ale když zemřel, zůstala velká prázdnota a přítomní lidé nebyli schopni pokračovat sami. Jedna z rodin, které v domě bydlely, odešla.“ V letech 2016 až 2018 komunita i sdružení procházely krizovým obdobím, které vedlo k postupnému útlumu aktivit, až nastal skutečný zlom, který trval po celou dobu pandemie covidu. Tovaryšstvo tehdy začalo zvažovat nové nastartování provozu domu. Nejprve P. Davide Saporiti a poté P. Stefano Bittasi podporovali a doprovázeli cestu skupiny s velkou ochotou a kompetencí při zhodnocování vlastních zkušeností a znovuobjevování nových tužeb a obzorů.

V této fázi dorazili Daniele a Agnese. „Sešli jsme se v Santiagu de Compostela a v modlitbě jsme rozpoznali, že chceme žít svůj život pro druhé, měli jsme silnou touhou po komunitním životě. Byla jsem ve skupině Živých kamenů jako dobrovolník a Daniele byl poutník. Otec Mariano Iacobellis, který v té době ještě nebyl knězem, nám pomohl na naší cestě jako páru, zatímco P. Jean-Paul Hernandez nás směroval na jezuity v Parmě.

V roce 2021 se nám narodila Julia. Začaly se opět konat různé aktivity. Jednalo se o online setkání s P. Giuliem Parnofiellem během adventu, s P. Jean-Luisem Skem v postní a velikonoční době, pak s P. Vincenzem Anselmem v osobních duchovních cvičeních. V březnu 2022 se touha využít velký byt ve čtvrtém patře budovy k přijetí lidí v nesnázích stala skutečností: byla založena spolupráce se sdružením pro uprchlíky a dvě rodiny afghánských uprchlíků, celkem osm lidí, byly ubytovány v domě.

Jsou dvě věci, po kterých toužíme: doprovázet všechny členy sdružení, růst společně, podnikat nové iniciativy a budovat komunitu s ostatními lidmi žijícími v domě. Při budování komunity jsme nyní vedeni na cestě vpřed párem, který žije tímto komunitním stylem už asi dvacet pět let. S tímto doprovodem experimentujeme rok. Nyní jde o to uvést do praxe to, co jsme se naučili.“

Kromě budování komunity, které je v současné době v zahajovací fázi, je připraven bohatý kalendář plánovaných aktivit: spiritualita a modlitba s biblickým víkendem od 25. do 27. listopadu, prožívání duchovních cvičení v adventu a biblické meditace v době postu a Velikonoc. Tyto aktivity zahrnují také biblické psychodrama s P. Beppem Bertagnou, enneagram a tři setkání na téma „Fabrizio De Andrè, zpěvák chudých“. „Chceme také otevřít dům pro mladé lidi a dospělé zájemce. Potíže a hluboké intuice se střídají,“ svěřují se, „ale je tu něco, co nás žene vpřed.“


Zdroj/Foto: Jesuits in Europe / Italy.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
16.4.2024 Setkání evropské Jezuitské služby uprchlíkům v Bukurešti
19.3.2024 Byl jsi tam?
19.2.2024 Poselství otce generála ke Světovému dni sociální spravedlnosti
1.2.2024 Komplexní program ochrany zranitelných osob
24.1.2024 Italská mládež prožila poslední dny roku netradičněNáš tip

Úmysly Apoštolátu modlitby

Úmysl papeže
Za docenění role ženy
Modleme se, aby ženám v každé kultuře byla přiznána jejich důstojnost a bohatství a aby ustala diskriminace, které v různých částech světa čelí.

Národní úmysl
Za nově pokřtěné
Modleme se za ty, kdo byli o Velikonocích pokřtěni, aby vytrvali v následování Krista.

více »

Nejbližší akce

Studentský Velehrad


více »

Nejbližší duchovní akce

Liturgické exercicie pro kněze


Duchovní obnova pro seniory


Duchovní obnova


Duchovní obnova pro mladé manžele


více »

Kalendárium

Sv. Ignác prvním generálem

Příchod prvních jezuitů do Čech

Věčné sliby prvních jezuitů


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil