Názory |
A A A
|
Ignácova životní zkušenost – co čteš, tím se živíš Čtvrtek, 1.12.2022 Památka svatého Edmunda Kampiána, Roberta Southwella (Jan 17,11b–19) 1. 12. 2022
Pavel Ambros Radostné očekávání Pánova příchodu je spojeno s chutí života. Na této cestě je pro člověka nezbytné mít chuť k dovršení. My však spíše hovořím mezi sebou o chutných soustech. Ticho adventu slouží k ujasnění postoje srdce a mysli. Učí chuti na různých úrovních. Ignác byl, jak sám uvádí, velmi vášnivý čtenář světských knih a plný různých vymyšlených příběhů, oblíbených rytířských románů. Vychutnával je, nebo dokonce, jak se říká, hltal, krmil se jimi, protože to, co čtu, dnes na co se dívám a co sleduji, se stává potravou pro mysl, pro rozum, pro duši a ducha. Možná jsme si ani nevšimli, že žijeme v digitálním koncentráku. Každý musí dávat pozor na to, co jí, aby tělu neublížil. A co člověk zve k duši a duchu, aby jim neublížil.
Uzdravující se Ignác se už chtěl vydat na cestu, ale s nemocnou nohou ještě nemohl chodit, a tak musel ležet v posteli. Jak dlouho by člověk mohl takhle nečinně ležet? Hledal tedy něco, čím by si ukrátil čas. Počítače neexistovaly a na mysl mu přišly rytířské romány, o které žádal. Zámek Loyola však ve své sbírce žádné neměl. Stojí za zmínku, že pro Ignácovu rekonvalescenci byla kniha drahou záležitostí. Dostal tedy to, co bylo k dispozici jaksi náhodou: Život Kristův a knihu Životy svatých ve španělštině (Poutník, 5).
Představte si tento přechod od imaginárních příběhů ke skutečným událostem, od fantazírování k realitě. V Ignácovi to nepochybně vřelo. Byl nejdříve jako ryba na suchu, a nejednou byl jako ryba ve vodě. Začne si číst. Do čtení se nemůžete nutit. Bylo to pro něj namáhavé. Těžké začátky se po čase ukázaly jako dobré začátky! Do Božího království se totiž vstupuje skrze mnohé těžkosti.
A jak víme, s jídlem roste chuť, a tak se dozvídáme, že když četl o životě Pána Ježíše nebo životopisy svatých, napadlo ho, aby si stručně zapsal některé důležitější věci ze života Krista a svatých. Od čtení se přechází k psaní. Každý z nás píše jednu knihu. Nemusí to nutně dělat perem, tužkou nebo na počítači. Jak vzniká tato kniha? S kým se stýkáme, jím se stáváme. Zde rostla jeho chuť něco s životem udělat. Hnacím motorem se stává otázka: Komu se chci podobat, a zůstat sám sebou? Bůh píše krásný příběh na křivolaké čáry našich životů. Dělá to dobře. Ignác to zjistil a uměl velmi dobře napsat úžasnou knihu svého života (Poutník, 11).
odeslat článek vytisknout článek
|
Náš tip 

Kompletní online verze jezuitského breviáře v češtině
Na webu breviar.cz nyní můžete najít kompletní online verzi jezuitského breviáře v češtině. Ve spodní části stránky vyberte v roletce možnost „s vlastními texty jezuitského řádu (SJ)“ a stiskněte tlačítko „Potvrdit“.
Úmysly Apoštolátu modlitby
Úmysl papeže
Za farní společenství
Modleme se, aby se farnosti žijící v opravdovém společenství stávaly stále více komunitami víry, bratrství a pohostinnosti vůči těm nejpotřebnějším.
Národní úmysl
Za kontinentální synodální setkání
Modleme se, aby mezinárodní synodální setkání v Praze přispělo k nalézání Boží vůle pro místní církve v Evropě.
více »
Nejbližší akce
více »
Nejbližší duchovní akce
více »
Kalendárium
|