Články / Názory Dnes je 4. 2. 2023  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Názory

         A     A     A

Ignácův pohled na okamžiky rozhodnutí

Pátek, 2.12.2022
Pátek po 1. neděli adventní; první pátek v měsíci (Mt 7,21.24–27) 2. 12. 2022

Pavel Ambros

Rozhodnout se je konkrétní práce. Namáhavá práce. Námaha vyžadující úsilí, nasazení duchovní i duševní. Není možné se od ní osvobodit. Buď se totiž rozhodneme neuváženě, nebo budeme předstírat, že se nerozhodujeme. Doba radostného očekávání Kristova přicházení je školou rozhodování. Nebojme se dát si domácí úkoly. Každodenní píle jistojistě přinese plody. Pokud mám v každodenním životě problém promýšlet svá rozhodnutí, nerozhoduji-li se uvážlivě, stávám se otrokem svých nálad. Pokud se nenaučíme plavat na klidném moři, mohu vás ujistit, že na rozbouřeném moři se spíše utopím, než že se naučím plavat. Střídání různých rozpoložení srdce patří k životu, jímž čekáme na dovršení. Proto se Ignác opakovaně vrací k myšlence, že v době útěchy bychom se měli připravit na utrpení, které jistojistě po ní přijde.

Všimněme si toho, jak se v nás střídají různé doby: doba, kdy je rozhodnutí snadné, doba, kdy mohu spolehnout na své dosavadní zkušenosti, a konečně doba klidu, když naše duše není zmítání protikladnými pohyby. (DC 177). Nedochází k žádnému přímočarému božskému působení, k žádnému většímu působení duchů, ale prožívám jistou stálost mysli i srdce. Mohu svobodně a klidně používat své přirozené síly.

Jak tedy přistupovat k rozhodnutí? Ignác radí: zvážit, pro co se člověk narodil. (DC 23) Připomínat si cíl života představuje nepostradatelnou platformu pro rozhodování, ta důležitá, ta velmi závažná, i ta drobná, každodenní.

Člověk si po zralé úvaze volí určitý typ života nebo stav v církvi jako prostředek k dosažení tohoto cíle, aby si tím pomohl ke službě svému Pánu a ke spáse své duše (DC 177). Jinak se leze na Velký Kosíř, hanácký Mont Blanc, jinak se stoupá na Mount Everest. Jinak se oblékáme na pohřeb a jinak na svatbu. V dimenzi víry si člověk vybírá typ života nebo stav v církvi – to jsou prostředky. Být knězem, zasvěcenou osobou, laikem, otcem, matkou, dobrovolníkem, manželkou jáhna, manželem úspěšné katolické političky na malém městečku, svobodným člověkem mezi tlučhuby jsou prostředky na cestě do nebe. Cílem je totiž nebe. Když se dívám na horizont mého života, učím se rozumět životu z jeho dovršení. Rozhoduji se znovu držet již započaté cesty. (DC 7) V adventu se na cíl svého života znovu podívám, připomenu si, zvážím ho, zapnu vůli a rozhodnu se pro něj.


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
3.2.2023 Zhloupne tím, že nečeká na svého Pána
27.1.2023 Co má zářit v našem srdci a co má být vidět na naší tváři
20.1.2023 Pokušení spoléhat na mocné spojence
13.1.2023 Vydávat svědectví znamená přinášet druhého
6.1.2023 Bůh, který se postavil mezi hříšníkyNáš tip

Breviář

Kompletní online verze jezuitského breviáře v češtině

Na webu breviar.cz nyní můžete najít kompletní online verzi jezuitského breviáře v češtině. Ve spodní části stránky vyberte v roletce možnost „s vlastními texty jezuitského řádu (SJ)“ a stiskněte tlačítko „Potvrdit“.

Úmysly Apoštolátu modlitby

Úmysl papeže
Za farní společenství
Modleme se, aby se farnosti žijící v opravdovém společenství stávaly stále více komunitami víry, bratrství a pohostinnosti vůči těm nejpotřebnějším.

Národní úmysl
Za kontinentální synodální setkání
Modleme se, aby mezinárodní synodální setkání v Praze přispělo k nalézání Boží vůle pro místní církve v Evropě.

více »

Nejbližší akce

Odhodlaní putovať: Svatý Hostýn


Akademická farnost Olomouc


více »

Nejbližší duchovní akce

Kněžské exercicie


Duchovní cvičení (nejen) pro členy Matice svatoantonínské


Duchovní cvičení pro kostelníky a akolyty


Duchovní cvičení v tichu podle sv. Ignáce


více »

Kalendárium

Památka jezuitských misionářů a mučedníků

Památka sv. Pavla Mikiho a druhů

První mučedník jezuita


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil