Články / Názory Dnes je 29. 2. 2024  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Názory

         A     A     A

Ignác tančící

Pondělí, 5.12.2022
Pondělí po 2. neděli adventní (Lk 5,17–26) 5. 12. 2022

Pavel Ambros

Protože víme, že Ignác pobýval na královském dvoře, můžeme s jistotou předpokládat, že se naučil tehdejší dvorní tance. V jeho pamětech prosvitne nečekaně vzpomínka, jak mu tehdy hlavou létaly myšlenky na krásnou dámu, pro kterou by udělal něco nepředstavitelně velkého. Mezi mnoha zbytečnými záležitostmi, které se mu vtíravě podbízely, byla jedna velmi urputná. Chytla ho za srdce, takže se jí zabýval dvě, tři nebo dokonce čtyři hodiny, aniž by si všiml, jak čas rychle promarnil. Snil o tom, co bude dělat ve službách jisté dámy, o tom, jak se k ní vydá na cestu, o básních a slovech, jimiž ji osloví, a nakonec o válečných hrdinstvích, jež podstoupí kvůli ní (Poutník, 6). Nemohl se vymanit ze zvyklostí, které tehdy vládly. Měl sen, jak se zamiloval do dámy vysokého původu. Aniž bychom chodili kolem horké kaše, život se mu vymkl z kloubů. Ztrácel hlavu.

Po obrácení se stal mužem nanejvýš zdrženlivým, pečlivě si střežícím svoji privátní zónu. Vytvořil si od druhých odstup. V tradici jezuitského řádu se tento Ignácův rys pěstoval. Je znám pod označením diskrétnost taktu: jemné a laskavé chování, ohleduplnost, šetrnost, pozornost, slušnost; jemný, citlivý vztah k něčemu, odbourání narcistického zahledění do sebe. Skromnost pohledu. A přesto, že opustil svůj hříšný život, neopomněl zatančit baskické tance pro své spolubratry, kteří melancholicky toužili po své vlasti. Nevíme, zda byl jeho příkladem král David, který tančil před archou úmluvy. Tato nečekaná bouřlivě projevená laskavost se v něm probudila a stala se vodotryskem útěchy pro ty, kteří to v té chvíli potřebovali. I tuto podobu nečekané touhy povzbudit druhé může letošní advent mít.


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
23.2.2024 Pravou horou Tábor je Kristův druhý příchod
16.2.2024 Přijímat ty, kteří zápasí, a hledat ztracené
9.2.2024 Jeho slovo je zároveň jeho nejrozhodnější vůlí
2.2.2024 Bůh je nemocný láskou k trpícímu lidstvu
26.1.2024 Naléhavost vyžaduje připravenostNáš tip

Svoboda místo strachu z promeškání aneb FOMO jinak

Samuel Prívara, Miroslava Veselková

Někdy možná máme pocit, že o něco v životě přicházíme. Ostatní nám připadají spokojenější, úspěšnější, jejich život vypadá zajímavěji. Jindy se pro něco rozhodneme, ale vzápětí nás napadne, jestli na nás někde nečeká něco lepšího…
více »

Úmysly Apoštolátu modlitby

Úmysl papeže
Za nevyléčitelně nemocné
Modleme se, aby nevyléčitelně nemocní i jejich rodiny měli veškerou kvalitní lékařskou péči a nezbytnou lidskou podporu.

Národní úmysl
Za správce církevního majetku
Modleme se, aby ti, kdo spravují majetek církve, měli dary prozíravosti, odvahy a zodpovědnosti.

více »

Nejbližší akce

Výstava Křesťanský demokrat JUDr. Bedřich Hostička


více »

Nejbližší duchovní akce

Duchovní cvičení (nejen) pro členy Matice Svatoantonínské


Duchovní obnova - Srdce Ježíšovo


Jednodenní duchovní obnova - Proč se bojíte? Pořád ještě nemáte víru?


Postní duchovní obnova pro všechny


více »

Kalendárium

Breve Catholicae fidei


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil