Články / Názory Dnes je 4. 2. 2023  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Názory

         A     A     A

Ignác tančící

Pondělí, 5.12.2022
Pondělí po 2. neděli adventní (Lk 5,17–26) 5. 12. 2022

Pavel Ambros

Protože víme, že Ignác pobýval na královském dvoře, můžeme s jistotou předpokládat, že se naučil tehdejší dvorní tance. V jeho pamětech prosvitne nečekaně vzpomínka, jak mu tehdy hlavou létaly myšlenky na krásnou dámu, pro kterou by udělal něco nepředstavitelně velkého. Mezi mnoha zbytečnými záležitostmi, které se mu vtíravě podbízely, byla jedna velmi urputná. Chytla ho za srdce, takže se jí zabýval dvě, tři nebo dokonce čtyři hodiny, aniž by si všiml, jak čas rychle promarnil. Snil o tom, co bude dělat ve službách jisté dámy, o tom, jak se k ní vydá na cestu, o básních a slovech, jimiž ji osloví, a nakonec o válečných hrdinstvích, jež podstoupí kvůli ní (Poutník, 6). Nemohl se vymanit ze zvyklostí, které tehdy vládly. Měl sen, jak se zamiloval do dámy vysokého původu. Aniž bychom chodili kolem horké kaše, život se mu vymkl z kloubů. Ztrácel hlavu.

Po obrácení se stal mužem nanejvýš zdrženlivým, pečlivě si střežícím svoji privátní zónu. Vytvořil si od druhých odstup. V tradici jezuitského řádu se tento Ignácův rys pěstoval. Je znám pod označením diskrétnost taktu: jemné a laskavé chování, ohleduplnost, šetrnost, pozornost, slušnost; jemný, citlivý vztah k něčemu, odbourání narcistického zahledění do sebe. Skromnost pohledu. A přesto, že opustil svůj hříšný život, neopomněl zatančit baskické tance pro své spolubratry, kteří melancholicky toužili po své vlasti. Nevíme, zda byl jeho příkladem král David, který tančil před archou úmluvy. Tato nečekaná bouřlivě projevená laskavost se v něm probudila a stala se vodotryskem útěchy pro ty, kteří to v té chvíli potřebovali. I tuto podobu nečekané touhy povzbudit druhé může letošní advent mít.


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
3.2.2023 Zhloupne tím, že nečeká na svého Pána
27.1.2023 Co má zářit v našem srdci a co má být vidět na naší tváři
20.1.2023 Pokušení spoléhat na mocné spojence
13.1.2023 Vydávat svědectví znamená přinášet druhého
6.1.2023 Bůh, který se postavil mezi hříšníkyNáš tip

Breviář

Kompletní online verze jezuitského breviáře v češtině

Na webu breviar.cz nyní můžete najít kompletní online verzi jezuitského breviáře v češtině. Ve spodní části stránky vyberte v roletce možnost „s vlastními texty jezuitského řádu (SJ)“ a stiskněte tlačítko „Potvrdit“.

Úmysly Apoštolátu modlitby

Úmysl papeže
Za farní společenství
Modleme se, aby se farnosti žijící v opravdovém společenství stávaly stále více komunitami víry, bratrství a pohostinnosti vůči těm nejpotřebnějším.

Národní úmysl
Za kontinentální synodální setkání
Modleme se, aby mezinárodní synodální setkání v Praze přispělo k nalézání Boží vůle pro místní církve v Evropě.

více »

Nejbližší akce

Odhodlaní putovať: Svatý Hostýn


Akademická farnost Olomouc


více »

Nejbližší duchovní akce

Kněžské exercicie


Duchovní cvičení (nejen) pro členy Matice svatoantonínské


Duchovní cvičení pro kostelníky a akolyty


Duchovní cvičení v tichu podle sv. Ignáce


více »

Kalendárium

Památka jezuitských misionářů a mučedníků

Památka sv. Pavla Mikiho a druhů

První mučedník jezuita


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil