Články / Aktuality Dnes je 1. 4. 2023  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Aktuality

         A     A     A

Příběh Jevhenije

Čtvrtek, 8.12.2022
S cílem zvýšit povědomí a ukázat světu krutost, kterou způsobuje válka, přináší Jezuitská služba uprchlíkům (JRS) v Evropě skutečný příběh žen přímo zasažených válkou na Ukrajině.


Jevhenija žila se svou matkou v Oděse, městě na jihu Ukrajiny s výhledem na Černé moře, známém svou architekturou z devatenáctého století, včetně Oděského divadla opery a baletu a monumentálních Potěmkinových schodů. Jakmile vypukla válka, pokusily se uprchnout do sousedního Moldavska.

Moldavsko je vzdáleno od Oděsy necelých sedmdesát kilometrů, avšak cesta byla plná rodin, které stejně jako ona unikaly před násilím, které válka přinesla do jejich domovů. „Byly jsme dvě rodiny v pětimístném autě. Když není provoz, cesta do Moldavska trvá kolem dvou hodin. Ten den nám však trvalo dvacet sedm hodin, než jsme se dostali do Moldavska, protože provoz byl extrémně pomalý,“ vzpomíná Jevhenija. „Ačkoli cesta byla dlouhá,“ zdůrazňuje, „aspoň se nám podařilo sem přijít.“

Od 25. února jsou Jevhenija a její matka v Moldavsku. Žijí spolu s dalšími třemi rodinami v domě poskytnutém společností Concordia, která po vypuknutí války na Ukrajině toto místo upravila na dům pro ubytování. Concordia nabízí ukrajinským uprchlíkům a násilně vysídleným lidem místo k pobytu tak dlouho, jak budou potřebovat, teplá jídla, poradenství a psychosociální podporu.

Více než jedenáct měsíců po odchodu z Oděsy Jevhenija touží po svém rodném městě. Zvláště s melancholií vzpomíná na Národní akademické divadlo opery a baletu v Oděse a na sochu vévody de Richelieu. Nicméně zatímco současnost je bezútěšná, ona si zachovává naději. „Rusové postupně bombardují Oděsu, ale doufám, že nezničí architekturu, máme tam tolik památek... Doufám, že se brzy vrátíme do naší Oděsy a nad hlavami budeme mít klidné nebe.“

JRS spolupracuje se sítí Xaver, s moldavskou Concordií, Tovaryšstvem Ježíšovým v Evropě, místní občanskou společností a nevládními organizacemi na koordinované reakci na tuto krizi. Společně pomáhají tisícům lidí, jako je Jevhenija.


Zdroj/Foto: Jesuits in Europe / JRS, Ukraine.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
15.3.2023 Blízkost, modlitba a gesta solidarity
8.3.2023 Mučedníci a oběti pro Krista
1.2.2023 Výstava „Internace v Semilech 1950–1953“
19.1.2023 Prohlášení jezuitů z Peru k současné politické situaci v zemi
9.11.2022 Ruský pohled na zasvěcení RuskaNáš tip

Breviář

Kompletní online verze jezuitského breviáře v češtině

Na webu breviar.cz nyní můžete najít kompletní online verzi jezuitského breviáře v češtině. Ve spodní části stránky vyberte v roletce možnost „s vlastními texty jezuitského řádu (SJ)“ a stiskněte tlačítko „Potvrdit“.

Úmysly Apoštolátu modlitby

Úmysl papeže
Za kulturu nenásilí
Modleme se za větší rozšíření kultury nenásilí tím, že se státy i občané budou stále méně uchylovat ke zbraním.

Národní úmysl
Za duchovní povolání
Modleme se za ty, které Pán volá ke kněžství a zasvěcenému životu, aby měli odvahu vydat se za ním cestou následování.

více »

Nejbližší akce

Postní duchovní obnova


Velikonoční koncert


Setkání pro zájemce o Tovaryšstvo Ježíšovo


více »

Nejbližší duchovní akce

Duchovní cvičení


Radost evangelia Duchovní obnova pro lékaře a zdravotníky


Duchovní obnova pro seniory


Duchovní cvičení Anamnéza


více »

Kalendárium

Jezuité můžou přijímat i bratry

Výročí narození sv. Františka Xaverského


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil