Články / Aktuality Dnes je 23. 9. 2023  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Aktuality

         A     A     A

Příběh Jevhenije

Čtvrtek, 8.12.2022
S cílem zvýšit povědomí a ukázat světu krutost, kterou způsobuje válka, přináší Jezuitská služba uprchlíkům (JRS) v Evropě skutečný příběh žen přímo zasažených válkou na Ukrajině.


Jevhenija žila se svou matkou v Oděse, městě na jihu Ukrajiny s výhledem na Černé moře, známém svou architekturou z devatenáctého století, včetně Oděského divadla opery a baletu a monumentálních Potěmkinových schodů. Jakmile vypukla válka, pokusily se uprchnout do sousedního Moldavska.

Moldavsko je vzdáleno od Oděsy necelých sedmdesát kilometrů, avšak cesta byla plná rodin, které stejně jako ona unikaly před násilím, které válka přinesla do jejich domovů. „Byly jsme dvě rodiny v pětimístném autě. Když není provoz, cesta do Moldavska trvá kolem dvou hodin. Ten den nám však trvalo dvacet sedm hodin, než jsme se dostali do Moldavska, protože provoz byl extrémně pomalý,“ vzpomíná Jevhenija. „Ačkoli cesta byla dlouhá,“ zdůrazňuje, „aspoň se nám podařilo sem přijít.“

Od 25. února jsou Jevhenija a její matka v Moldavsku. Žijí spolu s dalšími třemi rodinami v domě poskytnutém společností Concordia, která po vypuknutí války na Ukrajině toto místo upravila na dům pro ubytování. Concordia nabízí ukrajinským uprchlíkům a násilně vysídleným lidem místo k pobytu tak dlouho, jak budou potřebovat, teplá jídla, poradenství a psychosociální podporu.

Více než jedenáct měsíců po odchodu z Oděsy Jevhenija touží po svém rodném městě. Zvláště s melancholií vzpomíná na Národní akademické divadlo opery a baletu v Oděse a na sochu vévody de Richelieu. Nicméně zatímco současnost je bezútěšná, ona si zachovává naději. „Rusové postupně bombardují Oděsu, ale doufám, že nezničí architekturu, máme tam tolik památek... Doufám, že se brzy vrátíme do naší Oděsy a nad hlavami budeme mít klidné nebe.“

JRS spolupracuje se sítí Xaver, s moldavskou Concordií, Tovaryšstvem Ježíšovým v Evropě, místní občanskou společností a nevládními organizacemi na koordinované reakci na tuto krizi. Společně pomáhají tisícům lidí, jako je Jevhenija.


Zdroj/Foto: Jesuits in Europe / JRS, Ukraine.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
28.8.2023 Neodůvodněná agrese proti jezuitům v Nikaragui pokračuje
22.8.2023 Otec generál vyjádřil solidaritu jezuitům středoamerické provincie
15.3.2023 Blízkost, modlitba a gesta solidarity
8.3.2023 Mučedníci a oběti pro Krista
1.2.2023 Výstava „Internace v Semilech 1950–1953“Náš tip

Breviář

Kompletní online verze jezuitského breviáře v češtině

Na webu breviar.cz nyní můžete najít kompletní online verzi jezuitského breviáře v češtině. Ve spodní části stránky vyberte v roletce možnost „s vlastními texty jezuitského řádu (SJ)“ a stiskněte tlačítko „Potvrdit“.

Úmysly Apoštolátu modlitby

Úmysl papeže
Za ty, kdo žijí na okraji společnosti
Modleme se, aby lidé, kteří žijí na okraji společnosti v nelidských životních podmínkách, nebyli institucemi zapomenuti a nikdy nebyli považováni za vyřazené.

Národní úmysl
Za pracovníky ve školství
Modleme se za učitele, vychovatele, asistenty a další pracovníky ve školství, aby nový školní rok prožili vedeni moudrostí Ducha Svatého.

více »

Nejbližší akce

Oslavy čtyřstého výročí České provincie Tovaryšstva Ježíšova


Víkendovka pro zájemce o Tovaryšstvo Ježíšovo


Slavnostní bohoslužba na oslavu čtyřstého výročí České provincie Tovaryšstva Ježíšova


více »

Nejbližší duchovní akce

Duchovní pobyt pro seniory


Jednodenní duchovní obnova - Proč se bojíte? Pořád ještě nemáte víru?


Duchovní obnova pro všechny


Kněžské exercicie


více »

Kalendárium

Schválení Tovaryšstva Ježíšova


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil