Články / Aktuality Dnes je 9. 12. 2023  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Aktuality

         A     A     A

Poutní slavnost v pražském kostele svatého Štěpána

Úterý, 27.12.2022
Praha. Poutní bohoslužba ve farním kostele svatého Štěpána 26. prosince s doprovodem sboru a orchestru od kostela svatého Gotharda přitáhla značný počet věřících. Zazněly skladby Františka Xavera Brixiho.


Na začátku promluvy udělal P. František Hylmar SJ krátký historický exkurz. Kostel svatého Štěpána dal v polovině čtrnáctého století postavit Karel IV. Jeho titul byl přenesen z nedaleké rotundy ze dvanáctého století, která je dnes zasvěcena svatému Longinovi. Připomněl některé další významné chrámy, které nesou jméno prvomučedníka svatého Štěpána.

Řecké jméno Stefanos znamená (vítězný) věnec. Také věž je ozdobena korunou jako symbolem vítězství. Celá stavba a výzdoba svědčí o tom, že její tvůrci byli proniknuti křesťanskou vírou. Dnes víra vůbec není samozřejmostí. O to více můžeme v kostele čerpat povzbuzení, abychom se řídili jejími zásadami.

Vzorem v přístupu k lhostejnosti, odmítání i násilí je Ježíš Kristus, který je nesl bez trpkosti jako výkupnou hodnotu za hřích lidí. Jeho následovníci pochopili, že to je cesta i pro ně. Prvním byl právě svatý Štěpán. I my máme podobně toužit a pracovat na tom, abychom následovali Pána. V biblických úryvcích jsme slyšeli, že Štěpán přijal násilí bez touhy po pomstě, navíc s prosbou za ty, kdo je působili. „Štěpánovo vítězství bylo neseno těsným spojením s Kristem,“ vyjádřil otec František, „které se postupně rozvíjelo a rostlo v jeho denní jáhenské službě.“

Na závěr promluvy upozornil na dnešní svědky víry po celém světě a poděkoval všem, kdo se zasloužili o sváteční bohoslužby v kostele.


Foto: Alena Rousová.
Další fotografie jsou ZDE.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
3.8.2023 Ze slavnosti svatého Ignáce v pražském jezuitském kostele
7.6.2023 Program Noci kostelů na dvoře jezuitské rezidence
16.4.2023 Jak se modlit s Písmem svatým
2.3.2023 Pomoc Ukrajině v aktuální situaci
24.10.2022 Živé dějiny církveNáš tip

Modlitba, která mi změnila život

Jim Manney

Pro mnoho lidí je modlitba dost obtížná záležitost. Co by se ale stalo, kdybyste objevili jednoduchou modlitbu, která to změní a přivede vás ke zdroji Boží přítomnosti ve vašem životě? Znalec spirituality Jim Manney představuje…
více »

Úmysly Apoštolátu modlitby

Úmysl papeže
Za osoby se zdravotním postižením
Modleme se, aby lidé se zdravotním postižením byli v centru pozornosti celé společnosti a aby instituce podporovaly programy začleňování, umožňující jejich aktivní účast.

Národní úmysl
Za lidi bez naděje
Modleme se za všechny, kdo jsou zklamaní, unavení a bez naděje, aby pro ně bylo adventní a vánoční období časem nového světla.

více »

Nejbližší akce

Adventní koncert


více »

Nejbližší duchovní akce

Exercicie pro všechny


Duchovní cvičení pro mládež JERICHO


Kněžské exercicie


Duchovní cvičení (nejen) pro členy Matice Svatoantonínské


více »

JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil