Články / Aktuality Dnes je 23. 9. 2023  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Aktuality

         A     A     A

Rozvíjení ekologického přístupu v Taizé

Čtvrtek, 29.12.2022
Taizé. Na podzim roku 2021 European Laudato Si’ Alliance (ELSiA) zorganizovala svůj první ekologický workshop v Taizé. ELSiA je bruselská aliance několika organizací inspirovaných vírou, které spolupracují na podpoře ekologické vize a navrhovaných praktik encykliky Laudato Si‘ papeže Františka. Tento první workshop byl přijat velmi dobře, takže výzva k druhému workshopu letos v listopadu, který se věnoval „Ekologické konverzi“ a konal se také v Taizé, byla přijata s velkým očekáváním.


Do Taizé se o víkendu 10. až 13. listopadu vydalo dvacet pět lidí z několika různých zemí a organizací, které spojila práce a péče o náš společný domov. Zařízení v Taizé je střízlivé a jednoduché a krása místa ve francouzském regionu Borgogne, zpěvy společných modliteb podle staleté klášterní tradice třikrát denně a pohostinnost bratrů, kteří pozvali účastníky ke svému stolu na nedělní oběd, dělají z Taizé skutečně pozoruhodné místo.

Pokud jde o obsah, workshop zahrnoval vstupy různých řečníků, jmenovitě P. Federica Tartaglia s jeho osobní výzvou ke sjednocení náboženství a přírody a Marka Charlesworthe, který hovořil o významu teorie ctností Tomáše Akvinského pro dnešní návrhy na nový způsob života. Účastníci byli také pozváni, aby se ponořili do přírody, do „zážitkových okamžiků“, které vedli odborníci Christine Kristoff a Raffele Rufo jako doplněk k přirozené západní tendenci „intelektualizace reality“. Čas byl také na spojení přes Zoom se dvěma účastníky COP27: poslancem Evropského parlamentu Pierrem Larrouturou a africkým aktivistou Taninem Kuntaiem, kteří se podělili o průběh jednání a naděje a obtíže, které prožili na setkání v Sharm el-Sheikhu. Přítomní vyslechli tým inovativního projektu ekologie a spirituality „Casa Velha“ v Portugalsku, což je místo, kde jsou návštěvníci zváni, aby se učili a nechali se vést rytmy a „hlasem“ Matky Země.

Na závěr měl každý účastník shrnout poznatky z těchto dnů. Někteří se cítili obohaceni intelektuálními příspěvky a sdílenými úvahami. Jiní jmenovali klid jiného stylu života, v hlubokém spojení s přírodou. A další stále zmiňovali propojenost mezi všemi účastníky, kdy je čas na „skutečné naslouchání a sdílení“. Když se nyní účastníci vrátí do evropských měst, kde většina z nich pracuje a žije, zůstane několik „otisků“ tohoto setkání Taizé, které je dále povedou směrem k individuální a společenské „ekologické přeměně“, na kterou naléhají naše planeta a lidé postižení změnou klimatu.


Zdroj/Foto: Jesuits in Europe.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
1.9.2023 Dny vděčnosti za stvoření v letošním roce
9.5.2023 V Irsku se setkali evropští provinciálové
25.4.2023 Den Země a Tovaryšstvo Ježíšovo
9.11.2022 Ekologická konverze prostřednictvím center spirituality
5.5.2022 Jezuité podporují klimatické protestyNáš tip

Breviář

Kompletní online verze jezuitského breviáře v češtině

Na webu breviar.cz nyní můžete najít kompletní online verzi jezuitského breviáře v češtině. Ve spodní části stránky vyberte v roletce možnost „s vlastními texty jezuitského řádu (SJ)“ a stiskněte tlačítko „Potvrdit“.

Úmysly Apoštolátu modlitby

Úmysl papeže
Za ty, kdo žijí na okraji společnosti
Modleme se, aby lidé, kteří žijí na okraji společnosti v nelidských životních podmínkách, nebyli institucemi zapomenuti a nikdy nebyli považováni za vyřazené.

Národní úmysl
Za pracovníky ve školství
Modleme se za učitele, vychovatele, asistenty a další pracovníky ve školství, aby nový školní rok prožili vedeni moudrostí Ducha Svatého.

více »

Nejbližší akce

Oslavy čtyřstého výročí České provincie Tovaryšstva Ježíšova


Víkendovka pro zájemce o Tovaryšstvo Ježíšovo


Slavnostní bohoslužba na oslavu čtyřstého výročí České provincie Tovaryšstva Ježíšova


více »

Nejbližší duchovní akce

Duchovní pobyt pro seniory


Jednodenní duchovní obnova - Proč se bojíte? Pořád ještě nemáte víru?


Duchovní obnova pro všechny


Kněžské exercicie


více »

Kalendárium

Schválení Tovaryšstva Ježíšova


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil