Články / Aktuality Dnes je 1. 4. 2023  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Aktuality

         A     A     A

Rozvíjení ekologického přístupu v Taizé

Čtvrtek, 29.12.2022
Taizé. Na podzim roku 2021 European Laudato Si’ Alliance (ELSiA) zorganizovala svůj první ekologický workshop v Taizé. ELSiA je bruselská aliance několika organizací inspirovaných vírou, které spolupracují na podpoře ekologické vize a navrhovaných praktik encykliky Laudato Si‘ papeže Františka. Tento první workshop byl přijat velmi dobře, takže výzva k druhému workshopu letos v listopadu, který se věnoval „Ekologické konverzi“ a konal se také v Taizé, byla přijata s velkým očekáváním.


Do Taizé se o víkendu 10. až 13. listopadu vydalo dvacet pět lidí z několika různých zemí a organizací, které spojila práce a péče o náš společný domov. Zařízení v Taizé je střízlivé a jednoduché a krása místa ve francouzském regionu Borgogne, zpěvy společných modliteb podle staleté klášterní tradice třikrát denně a pohostinnost bratrů, kteří pozvali účastníky ke svému stolu na nedělní oběd, dělají z Taizé skutečně pozoruhodné místo.

Pokud jde o obsah, workshop zahrnoval vstupy různých řečníků, jmenovitě P. Federica Tartaglia s jeho osobní výzvou ke sjednocení náboženství a přírody a Marka Charlesworthe, který hovořil o významu teorie ctností Tomáše Akvinského pro dnešní návrhy na nový způsob života. Účastníci byli také pozváni, aby se ponořili do přírody, do „zážitkových okamžiků“, které vedli odborníci Christine Kristoff a Raffele Rufo jako doplněk k přirozené západní tendenci „intelektualizace reality“. Čas byl také na spojení přes Zoom se dvěma účastníky COP27: poslancem Evropského parlamentu Pierrem Larrouturou a africkým aktivistou Taninem Kuntaiem, kteří se podělili o průběh jednání a naděje a obtíže, které prožili na setkání v Sharm el-Sheikhu. Přítomní vyslechli tým inovativního projektu ekologie a spirituality „Casa Velha“ v Portugalsku, což je místo, kde jsou návštěvníci zváni, aby se učili a nechali se vést rytmy a „hlasem“ Matky Země.

Na závěr měl každý účastník shrnout poznatky z těchto dnů. Někteří se cítili obohaceni intelektuálními příspěvky a sdílenými úvahami. Jiní jmenovali klid jiného stylu života, v hlubokém spojení s přírodou. A další stále zmiňovali propojenost mezi všemi účastníky, kdy je čas na „skutečné naslouchání a sdílení“. Když se nyní účastníci vrátí do evropských měst, kde většina z nich pracuje a žije, zůstane několik „otisků“ tohoto setkání Taizé, které je dále povedou směrem k individuální a společenské „ekologické přeměně“, na kterou naléhají naše planeta a lidé postižení změnou klimatu.


Zdroj/Foto: Jesuits in Europe.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
9.11.2022 Ekologická konverze prostřednictvím center spirituality
5.5.2022 Jezuité podporují klimatické protesty
26.4.2022 Letní ekologický tábor ve Švýcarsku
19.4.2022 V Loyole se konal kongres o spravedlnosti a ekologii
24.11.2021 Návrhy mladých ke zlepšení životního prostředíNáš tip

Breviář

Kompletní online verze jezuitského breviáře v češtině

Na webu breviar.cz nyní můžete najít kompletní online verzi jezuitského breviáře v češtině. Ve spodní části stránky vyberte v roletce možnost „s vlastními texty jezuitského řádu (SJ)“ a stiskněte tlačítko „Potvrdit“.

Úmysly Apoštolátu modlitby

Úmysl papeže
Za kulturu nenásilí
Modleme se za větší rozšíření kultury nenásilí tím, že se státy i občané budou stále méně uchylovat ke zbraním.

Národní úmysl
Za duchovní povolání
Modleme se za ty, které Pán volá ke kněžství a zasvěcenému životu, aby měli odvahu vydat se za ním cestou následování.

více »

Nejbližší akce

Postní duchovní obnova


Velikonoční koncert


Setkání pro zájemce o Tovaryšstvo Ježíšovo


více »

Nejbližší duchovní akce

Duchovní cvičení


Radost evangelia Duchovní obnova pro lékaře a zdravotníky


Duchovní obnova pro seniory


Duchovní cvičení Anamnéza


více »

Kalendárium

Jezuité můžou přijímat i bratry

Výročí narození sv. Františka Xaverského


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil