Články / Články Dnes je 31. 3. 2023  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Články

         A     A     A

Úmysly Celosvětové sítě modlitby s papežem na leden

Pátek, 30.12.2022
Krátké úvahy jezuitského teologa P. Pavla Ambrose

Pavel Ambros

Úmysl papeže: za vychovatele – Modleme se za vychovatele, aby byli věrohodnými svědky tím, že učí bratrství, a ne soupeření, a pomáhají zejména těm nejzranitelnějším mladým lidem.

Vychovatelé, ať v rodinách či ve školách, se v dnešní době potýkají s nemalými obtížemi. Jak jim čelit? „V době informačních technologií víme, jak důležité je znát hesla, abychom se dostali do programů, kde se nacházejí nejcennější osobní informace. Také duchovní život má svá hesla: existují slova, která se dotýkají srdce a odkazují na to, na co jsme nejcitlivější. Pokušitel, tedy ďábel, tato klíčová slova dobře zná.“ Skrze ně na nás útočí, zejména na mladé, kteří stojí na prahu rozlišování svého vlastního života, protože dobře ví, že zde leží největší hodnota. Je důležité, aby mladí lidi tato „hesla“ srdce dobře znali. Odkazují na nejhlubší touhu srdce člověka – a také Srdce Boha. Formace je účinná tím, že pomáháme mladým rozpoznávat „nejhlubší touhu srdce po Bohu, kterou do našeho srdce vložil on sám. Také Pán totiž vůči nám chová jednu obrovskou touhu: chce nám umožnit účast na plnosti jeho trojičního života“. (papež František)

Národní úmysl: za volbu prezidenta – Modleme se, aby budoucí prezident České republiky přispíval ke svornosti lidí a prosperitě naší země.

Svévole vůči lidské důstojnosti „se bolestně rozmnožila v mnohých oblastech světa natolik, že nese rysy něčeho, co lze nazvat třetí světovou válkou vedenou po kouskách“ (papež František). To svým způsobem zakoušíme denně i na naší politické scéně. Nebuďme však těmi, kdo buď obviňují druhé, nebo upadají do skepse. Položme si otázku, co je naším vlastním politickým úkolem. Můžeme si osvojit mentalitu bezmocnosti. Je to paradoxní mentalita naděje, kterou máme střežit i v politicky vyhrocených situacích. Kde ji najdeme? Stačí vzít vážně touhu Ježíšova Srdce, abychom jako křesťané vnímali, že on sám nám přináší naději na každý den. Abychom se naučili jeho Srdce každé ráno vidět a vnímat, že se na nás dívá, usmívá a září na nás nadějí a láskou. To je náš první politický úkol. Zní snad tato souvislost zvláštně? A přece je to úkol pro společnost nanejvýš potřebný.

Více informací o Apoštolátu modlitby naleznete ZDE.

Videoposelství papeže Františka k modlitebním úmyslům můžete shlédnout ZDE.

8


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
31.3.2023 Úmysly Celosvětové sítě modlitby s papežem na duben
1.3.2023 Úmysly Celosvětové sítě modlitby s papežem na březen
31.1.2023 Úmysly Celosvětové sítě modlitby s papežem na únor
11.1.2023 Naléhavý úmysl Celosvětové sítě modlitby s papežem na leden
1.12.2022 Úmysly Celosvětové sítě modlitby s papežem na prosinecNáš tip

Breviář

Kompletní online verze jezuitského breviáře v češtině

Na webu breviar.cz nyní můžete najít kompletní online verzi jezuitského breviáře v češtině. Ve spodní části stránky vyberte v roletce možnost „s vlastními texty jezuitského řádu (SJ)“ a stiskněte tlačítko „Potvrdit“.

Úmysly Apoštolátu modlitby

Úmysl papeže
Za oběti zneužívání
Modleme se za ty, kdo utrpěli újmu od členů církve: kéž v církvi samotné najdou konkrétní odpověď na svou bolest a utrpení.

Národní úmysl
Za chudé
Modleme se za ty, kdo jsou nejvíce postiženi zdražováním a energetickou krizí, aby se jim dostalo účinné pomoci.

více »

Nejbližší akce

Postní duchovní obnova


Velikonoční koncert


Setkání pro zájemce o Tovaryšstvo Ježíšovo


více »

Nejbližší duchovní akce

Duchovní cvičení pro kněze


Duchovní cvičení


Radost evangelia Duchovní obnova pro lékaře a zdravotníky


Duchovní obnova pro seniory


více »

Kalendárium

Jezuité můžou přijímat i bratry

Výročí narození sv. Františka Xaverského


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil