Články / Aktuality Dnes je 29. 11. 2023  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Aktuality

         A     A     A

Biřmování v Moskvě

Pondělí, 20.2.2023
Moskva. V neděli 15. ledna moskevský arcibiskup Paolo Pezzi navštívil anglofonní katolickou komunitu v kostele svatého Ludvíka, který se nachází v centru Moskvy vedle dlouhodobého sídla sovětské tajné služby (KGB) v Lubjance. Přišel udělit svátost biřmování sedmi dospělým, dvěma vysokoškolským studentům z Nigérie a čtyřem ženám z Filipín, které zde našly práci. Kromě toho se přidržel filipínské tradice a slavil třetí neděli v lednu společně s komunitou svátek Dítěte Ježíše (Sinulog-Santo Niño).


Před více než deseti lety převzali moskevští jezuité úkol slavit v 9 hodin mše svaté v angličtině. Od té doby se výrazně změnilo složení farníků. Kvůli politické situaci od roku 2014, a ještě více od února 2022, ale také kvůli pandemii klesl počet příchozích ze Severní Ameriky a západní Evropy téměř na nulu, zatímco zhruba od roku 2015 výrazně vzrostl počet studentů z anglicky mluvících zemí Afriky a Asie a počet Filipínek, které pracují jako chůvy, pečovatelky a pomocnice v domácnosti.

Dalším faktorem změn je to, že tyto skupiny nemají mnoho peněz a že je stále obtížnější cestovat. Na rozdíl od roku 2020 musí kaplani navštěvovat nemocné farníky nebo vést pohřby, protože lidé nemohou odjet domů, když onemocní. Na druhou stranu to, že lidé nemohou jít domů, také znamená, že je potřeba slavit více svateb a křtů!

Obecně se v mnoha ohledech pastorační práce mezi anglicky mluvícími katolickými migranty stala mnohem více než jen dodatečným úkolem. Skutečně znamená sdílení života s lidmi z celého světa, jak vyzývají Univerzální apoštolské preference, „kráčet s chudými“.

Při oslavách Dítěte Ježíše spolu s biřmováním se to obzvláště zřetelně ukázalo. Člověka zahanbuje, když se dostane do kontaktu s příběhy těch, kteří na základní nebo střední škole nemohli přijmout svátost biřmování, ale nyní se pro to rozhodli. O to víc je hlubokým zážitkem oslavit spolu s celou komunitou, že se náš velký Bůh stal malým dítětem, že je v těch „malých“, možná někdy slabých. Je také poněkud smutné, ale i smysluplné slavit Dítě Ježíše s lidmi, obvykle ženami, které chudoba donutila opustit své děti a vzdálit se tisíce kilometrů. V tomto smyslu je svátek Dítěte Ježíše jistě krásným zakončením vánočního období.

A samozřejmě byla příležitost této slavnosti využita k modlitbě za mír.


Zdroj/Foto: Jesuits in Europe / Russia.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
13.11.2023 Ke komunitnímu rozlišování: několik praktických rad
1.11.2023 Ignaciánská spiritualita pro současnost
26.9.2023 Bohoslužba k výročí jezuitského duchovního centra St Beuno´s
23.8.2023 Exercicie na téma usmíření pro region Rwanda-Burundi
12.7.2023 Kurz duchovního doprovázení 2023–2024Náš tip

Modlitba, která mi změnila život

Jim Manney

Pro mnoho lidí je modlitba dost obtížná záležitost. Co by se ale stalo, kdybyste objevili jednoduchou modlitbu, která to změní a přivede vás ke zdroji Boží přítomnosti ve vašem životě? Znalec spirituality Jim Manney představuje…
více »

Úmysly Apoštolátu modlitby

Úmysl papeže
Za papeže
Modleme se za Svatého otce, aby při plnění svého poslání i nadále s pomocí Ducha Svatého doprovázel svěřené stádo ve víře.

Národní úmysl
Za ty, kdo nežijí svou víru
Modleme se za ty, kdo nežijí podle svého křtu, aby je síla přijaté svátosti přivedla k činnému životu s Bohem.

více »

Nejbližší akce

Reportáž České televize o předání humanitární sbírky na Ukrajině


Adventní koncert


více »

Nejbližší duchovní akce

Duchovní obnova pro seniory


Adventní duchovní obnova pro všechny


Duchovní obnova pro členy Matice svatohostýnské


Adventní duchovní obnova pro všechny


více »

Kalendárium

Památka Edmunda Kampiána, Roberta Southwella a druhů

Svátek sv. Františka Xaverského


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil