Články / Aktuality Dnes je 1. 6. 2023  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Aktuality

         A     A     A

Biřmování v Moskvě

Pondělí, 20.2.2023
Moskva. V neděli 15. ledna moskevský arcibiskup Paolo Pezzi navštívil anglofonní katolickou komunitu v kostele svatého Ludvíka, který se nachází v centru Moskvy vedle dlouhodobého sídla sovětské tajné služby (KGB) v Lubjance. Přišel udělit svátost biřmování sedmi dospělým, dvěma vysokoškolským studentům z Nigérie a čtyřem ženám z Filipín, které zde našly práci. Kromě toho se přidržel filipínské tradice a slavil třetí neděli v lednu společně s komunitou svátek Dítěte Ježíše (Sinulog-Santo Niño).


Před více než deseti lety převzali moskevští jezuité úkol slavit v 9 hodin mše svaté v angličtině. Od té doby se výrazně změnilo složení farníků. Kvůli politické situaci od roku 2014, a ještě více od února 2022, ale také kvůli pandemii klesl počet příchozích ze Severní Ameriky a západní Evropy téměř na nulu, zatímco zhruba od roku 2015 výrazně vzrostl počet studentů z anglicky mluvících zemí Afriky a Asie a počet Filipínek, které pracují jako chůvy, pečovatelky a pomocnice v domácnosti.

Dalším faktorem změn je to, že tyto skupiny nemají mnoho peněz a že je stále obtížnější cestovat. Na rozdíl od roku 2020 musí kaplani navštěvovat nemocné farníky nebo vést pohřby, protože lidé nemohou odjet domů, když onemocní. Na druhou stranu to, že lidé nemohou jít domů, také znamená, že je potřeba slavit více svateb a křtů!

Obecně se v mnoha ohledech pastorační práce mezi anglicky mluvícími katolickými migranty stala mnohem více než jen dodatečným úkolem. Skutečně znamená sdílení života s lidmi z celého světa, jak vyzývají Univerzální apoštolské preference, „kráčet s chudými“.

Při oslavách Dítěte Ježíše spolu s biřmováním se to obzvláště zřetelně ukázalo. Člověka zahanbuje, když se dostane do kontaktu s příběhy těch, kteří na základní nebo střední škole nemohli přijmout svátost biřmování, ale nyní se pro to rozhodli. O to víc je hlubokým zážitkem oslavit spolu s celou komunitou, že se náš velký Bůh stal malým dítětem, že je v těch „malých“, možná někdy slabých. Je také poněkud smutné, ale i smysluplné slavit Dítě Ježíše s lidmi, obvykle ženami, které chudoba donutila opustit své děti a vzdálit se tisíce kilometrů. V tomto smyslu je svátek Dítěte Ježíše jistě krásným zakončením vánočního období.

A samozřejmě byla příležitost této slavnosti využita k modlitbě za mír.


Zdroj/Foto: Jesuits in Europe / Russia.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
27.4.2023 Mladí lidé prožívají duchovní cvičení v Bologni
5.4.2023 Nepozornost při modlitbě a umění být v přítomnosti
20.3.2023 Role jezuitských univerzit v poslání smíření a spravedlnosti
19.12.2022 Setkání Eucharistického hnutí mládeže
16.11.2022 Adventní duchovní obnovy pro vysokoškolákyNáš tip

Breviář

Kompletní online verze jezuitského breviáře v češtině

Na webu breviar.cz nyní můžete najít kompletní online verzi jezuitského breviáře v češtině. Ve spodní části stránky vyberte v roletce možnost „s vlastními texty jezuitského řádu (SJ)“ a stiskněte tlačítko „Potvrdit“.

Úmysly Apoštolátu modlitby

Úmysl papeže
Za zrušení mučení
Modleme se, aby se mezinárodní společenství zavázalo ke konkrétním krokům k vymýcení mučení a zajistilo podporu obětem a jejich rodinám.

Národní úmysl
Za biřmovance
Modleme se za ty, kdo letos přijímají svátost biřmování, aby se stali šiřiteli radostné zvěsti.

více »

Nejbližší akce

Jakub Žákavec přijme kněžské svěcení


Absolventský Velehrad 2023


více »

Nejbližší duchovní akce

Duchovní cvičení pro řeholní sestry


Duchovní cvičení pro všechny


Duchovní cvičení pro lékaře a zdravotníky


Duchovní obnova pro zrakově postižené a jejich příznivce


více »

Kalendárium

Úmrtí Floriana J. Bahra


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil