Články / Aktuality Dnes je 1. 6. 2023  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Aktuality

         A     A     A

Kaplani od západu k východu

Pondělí, 27.3.2023
Polsko. Dvakrát, v letech 2021 a 2022, bylo setkání univerzitních kaplanů v rámci Jezuitské konference evropských provinciálů uspořádáno v portugalském Rodiziu, jen pár mil od nejzápadnějšího bodu kontinentální Evropy. Pandemie příliš nedovolila cestovat, schůzky se musely částečně konat online.


Na začátku letošního roku se účastníci vydali na východ – do polského Lublinu, nedaleko ukrajinských hranic. Hostitelem byla jezuitská akademická duchovní správa katolické univerzity, nyní nazvané podle svatého papeže Jana Pavla II., protože právě tam studoval a učil v letech své akademické kariéry.

Pandemie ovlivnila i vybrané hlavní téma: Jak řešit psychické problémy studentů? Małgorzata Łysiak z oddělení klinické psychologie přítomné celé dopoledne provázela případovými studiemi, které ilustrovaly některé z výzev, které studenti kaplanům přinášejí.

Den předtím kaplani absolvovali workshop na téma Nenásilná komunikace, který vedli Beata a Piotr Hołtyńovi. Byl také čas na sdílení pod titulem Co se děje v našich akademických duchovních správách, které bylo jakýmsi krátkým putováním po Evropě, když o své práci hovořilo dvacet kaplanů zastupujících šestnáct míst jezuitské univerzitní pastorace v rámci konference.

Jako vždy byla nejvíce ceněna příležitost být spolu v neformálních rozhovorech, naslouchat kreativním nápadům, setkávat se s lidmi, kteří čelí podobným potížím a mají stejné radosti v této službě. Do programu patřily velmi dobře zorganizované návštěvy několika historických míst ve městě, jako je katedrála (bývalý kostel jezuitské koleje) a impozantní kaple Nejsvětější Trojice, což je gotická stavba plně pokrytá freskami pravoslavného stylu.

Na závěr patří poděkování Adamu Juchnowiczovi, který se staral o celý průběh, a umožnil tak velmi ceněné a radostné pokračování osobních setkání této sítě v rámci Jezuitské konference evropských provinciálů.


Zdroj/Foto: Jesuits in Europe / Poland.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
4.5.2023 Henri de Lubac stále ovlivňuje církev, říká oceňovaný teolog
22.3.2023 Žáci jezuitských škol objevují svět stromů
7.12.2022 Kurz přibližuje myšlenky P. Teilharda de Chardina SJ
6.12.2022 Jezuitské školy v Portugalsku
15.11.2022 Nová budova duchovní správy manchesterských univerzitNáš tip

Breviář

Kompletní online verze jezuitského breviáře v češtině

Na webu breviar.cz nyní můžete najít kompletní online verzi jezuitského breviáře v češtině. Ve spodní části stránky vyberte v roletce možnost „s vlastními texty jezuitského řádu (SJ)“ a stiskněte tlačítko „Potvrdit“.

Úmysly Apoštolátu modlitby

Úmysl papeže
Za zrušení mučení
Modleme se, aby se mezinárodní společenství zavázalo ke konkrétním krokům k vymýcení mučení a zajistilo podporu obětem a jejich rodinám.

Národní úmysl
Za biřmovance
Modleme se za ty, kdo letos přijímají svátost biřmování, aby se stali šiřiteli radostné zvěsti.

více »

Nejbližší akce

Jakub Žákavec přijme kněžské svěcení


Absolventský Velehrad 2023


více »

Nejbližší duchovní akce

Duchovní cvičení pro řeholní sestry


Duchovní cvičení pro všechny


Duchovní cvičení pro lékaře a zdravotníky


Duchovní obnova pro zrakově postižené a jejich příznivce


více »

Kalendárium

Úmrtí Floriana J. Bahra


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil