Články / Aktuality Dnes je 20. 4. 2024  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Aktuality

         A     A     A

Kaplani od západu k východu

Pondělí, 27.3.2023
Polsko. Dvakrát, v letech 2021 a 2022, bylo setkání univerzitních kaplanů v rámci Jezuitské konference evropských provinciálů uspořádáno v portugalském Rodiziu, jen pár mil od nejzápadnějšího bodu kontinentální Evropy. Pandemie příliš nedovolila cestovat, schůzky se musely částečně konat online.


Na začátku letošního roku se účastníci vydali na východ – do polského Lublinu, nedaleko ukrajinských hranic. Hostitelem byla jezuitská akademická duchovní správa katolické univerzity, nyní nazvané podle svatého papeže Jana Pavla II., protože právě tam studoval a učil v letech své akademické kariéry.

Pandemie ovlivnila i vybrané hlavní téma: Jak řešit psychické problémy studentů? Małgorzata Łysiak z oddělení klinické psychologie přítomné celé dopoledne provázela případovými studiemi, které ilustrovaly některé z výzev, které studenti kaplanům přinášejí.

Den předtím kaplani absolvovali workshop na téma Nenásilná komunikace, který vedli Beata a Piotr Hołtyńovi. Byl také čas na sdílení pod titulem Co se děje v našich akademických duchovních správách, které bylo jakýmsi krátkým putováním po Evropě, když o své práci hovořilo dvacet kaplanů zastupujících šestnáct míst jezuitské univerzitní pastorace v rámci konference.

Jako vždy byla nejvíce ceněna příležitost být spolu v neformálních rozhovorech, naslouchat kreativním nápadům, setkávat se s lidmi, kteří čelí podobným potížím a mají stejné radosti v této službě. Do programu patřily velmi dobře zorganizované návštěvy několika historických míst ve městě, jako je katedrála (bývalý kostel jezuitské koleje) a impozantní kaple Nejsvětější Trojice, což je gotická stavba plně pokrytá freskami pravoslavného stylu.

Na závěr patří poděkování Adamu Juchnowiczovi, který se staral o celý průběh, a umožnil tak velmi ceněné a radostné pokračování osobních setkání této sítě v rámci Jezuitské konference evropských provinciálů.


Zdroj/Foto: Jesuits in Europe / Poland.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
25.3.2024 Univerzitní kaplani se sešli na Maltě
18.3.2024 Vzdělávání ve Středoevropské provincii Tovaryšstva Ježíšova
14.3.2024 Vzdělávání ve Středoevropské provincii Tovaryšstva Ježíšova
6.3.2024 Nová jezuitská škola v Marseille
8.2.2024 Pařížské Centre Sèvres má nový názevNáš tip

Úmysly Apoštolátu modlitby

Úmysl papeže
Za docenění role ženy
Modleme se, aby ženám v každé kultuře byla přiznána jejich důstojnost a bohatství a aby ustala diskriminace, které v různých částech světa čelí.

Národní úmysl
Za nově pokřtěné
Modleme se za ty, kdo byli o Velikonocích pokřtěni, aby vytrvali v následování Krista.

více »

Nejbližší akce

Studentský Velehrad


více »

Nejbližší duchovní akce

Liturgické exercicie pro kněze


Duchovní obnova pro seniory


Duchovní obnova


Duchovní obnova pro mladé manžele


více »

Kalendárium

Příchod prvních jezuitů do Čech

Věčné sliby prvních jezuitů


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil