Články / Aktuality Dnes je 4. 12. 2023  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Aktuality

         A     A     A

Kaplani od západu k východu

Pondělí, 27.3.2023
Polsko. Dvakrát, v letech 2021 a 2022, bylo setkání univerzitních kaplanů v rámci Jezuitské konference evropských provinciálů uspořádáno v portugalském Rodiziu, jen pár mil od nejzápadnějšího bodu kontinentální Evropy. Pandemie příliš nedovolila cestovat, schůzky se musely částečně konat online.


Na začátku letošního roku se účastníci vydali na východ – do polského Lublinu, nedaleko ukrajinských hranic. Hostitelem byla jezuitská akademická duchovní správa katolické univerzity, nyní nazvané podle svatého papeže Jana Pavla II., protože právě tam studoval a učil v letech své akademické kariéry.

Pandemie ovlivnila i vybrané hlavní téma: Jak řešit psychické problémy studentů? Małgorzata Łysiak z oddělení klinické psychologie přítomné celé dopoledne provázela případovými studiemi, které ilustrovaly některé z výzev, které studenti kaplanům přinášejí.

Den předtím kaplani absolvovali workshop na téma Nenásilná komunikace, který vedli Beata a Piotr Hołtyńovi. Byl také čas na sdílení pod titulem Co se děje v našich akademických duchovních správách, které bylo jakýmsi krátkým putováním po Evropě, když o své práci hovořilo dvacet kaplanů zastupujících šestnáct míst jezuitské univerzitní pastorace v rámci konference.

Jako vždy byla nejvíce ceněna příležitost být spolu v neformálních rozhovorech, naslouchat kreativním nápadům, setkávat se s lidmi, kteří čelí podobným potížím a mají stejné radosti v této službě. Do programu patřily velmi dobře zorganizované návštěvy několika historických míst ve městě, jako je katedrála (bývalý kostel jezuitské koleje) a impozantní kaple Nejsvětější Trojice, což je gotická stavba plně pokrytá freskami pravoslavného stylu.

Na závěr patří poděkování Adamu Juchnowiczovi, který se staral o celý průběh, a umožnil tak velmi ceněné a radostné pokračování osobních setkání této sítě v rámci Jezuitské konference evropských provinciálů.


Zdroj/Foto: Jesuits in Europe / Poland.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
16.10.2023 Dny ignaciánské pedagogiky
14.9.2023 Jezuitské týdny ve francouzských školách
1.8.2023 Centrum Teilharda de Chardina bylo slavnostně otevřeno
4.5.2023 Henri de Lubac stále ovlivňuje církev, říká oceňovaný teolog
22.3.2023 Žáci jezuitských škol objevují svět stromůNáš tip

Modlitba, která mi změnila život

Jim Manney

Pro mnoho lidí je modlitba dost obtížná záležitost. Co by se ale stalo, kdybyste objevili jednoduchou modlitbu, která to změní a přivede vás ke zdroji Boží přítomnosti ve vašem životě? Znalec spirituality Jim Manney představuje…
více »

Úmysly Apoštolátu modlitby

Úmysl papeže
Za osoby se zdravotním postižením
Modleme se, aby lidé se zdravotním postižením byli v centru pozornosti celé společnosti a aby instituce podporovaly programy začleňování, umožňující jejich aktivní účast.

Národní úmysl
Za lidi bez naděje
Modleme se za všechny, kdo jsou zklamaní, unavení a bez naděje, aby pro ně bylo adventní a vánoční období časem nového světla.

více »

Nejbližší akce

Adventní koncert


více »

Nejbližší duchovní akce

Adventní duchovní obnova pro všechny


Exercicie pro všechny


Kurz Společná cesta


Duchovní cvičení pro mládež JERICHO


více »

JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil