Články / Aktuality Dnes je 5. 10. 2023  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Aktuality

         A     A     A

Nový ročník bulletinu Jezuité zahajujeme tématem „Jezuité a Evropská unie“

Pondělí, 24.4.2023
Praha. Vyšlo první číslo třicátého druhého ročníku bulletinu Jezuité a věnuje se podílu Tovaryšstva Ježíšova na dílech Evropské unie.


Čtenáři se jistě dovtípí, že téma souvisí s českým předsednictvím Evropské unie, jak zmiňuje v úvodníku P. Petr Havlíček SJ. Přínos Tovaryšstva se týká především duchovní oblasti, ale také advokační činnosti zejména v sociální oblasti. Do evropského kontextu spadá současná válka na Ukrajině, proto nabízíme text kardinála Tomáše Špidlíka SJ o hledání míru, který je stále aktuální, ačkoli byl napsán před šestadvaceti roky.

Text P. Herminia Rica SJ Pro společné dobro v Evropě přibližuje působení Jezuitské konference evropských provinciálů, která stejně jako Evropská unie sídlí v Bruselu. Zde se snaží působit na prosazování hodnot evropského společného dobra. Jejím hlavním posláním zůstává podporovat spolupráci mezi provinciemi ve službě apoštolského poslání Tovaryšstva Ježíšova. Předsedou Komise biskupských konferencí Evropské unie je kardinál Jean-Claude Hollerich SJ, který poskytl redakci exkluzivní rozhovor. Je nazván Znovu objevit identitu Evropy a zabývá se úlohou křesťanů v dnešní Evropě.

Piotr Marmuszewski SJ je polský scholastik, který vykonává pastorační praxi v Bruselu při institucích Evropské unie. Vypráví o své službě v Kapli pro Evropu, která zahrnuje spolupráci s křesťany různých vyznání.

Rozhovor se slovenským teologem P. Milošem Lichnerem SJ připravil P. Pavel Ambros SJ a věnuje se židovsko-křesťanskému dialogu na Slovensku, který v posledních letech zintenzivňuje.

Na počátku roku při návštěvě Konžské demokratické republiky a Jižního Súdánu hovořil papež František a tamními jezuity. Z rozhovoru jsou vybrány pasáže, které se týkají církve v Africe. Do Afriky nás zavede i další článek s názvem Mezi dětmi z ulice, který hovoří o španělském jezuitovi P. Alfonsu Ruizovi, který od roku 1968 působil nejprve v Čadu, později v Kamerunu. Přehled o dějinách jezuitů v Africe připravil scholastik Pavel Banďouch SJ.

V závěru časopisu naleznete upoutávku na knihu 100 rokov Spoločnosti Ježišovej na Slovensku, za kterou stojí kolektiv autorů, mezi nimi P. Pavel Ambros SJ. Za povšimnutí stojí rovněž nové knihy nakladatelství Refugium. Krátké zprávy hovoří o působení jezuitů u nás i v Evropě. Máte-li doma chlapce, nepřehlédněte pozvání na Rytířský tábor s jezuity Pamplona 2023. Nová aplikace Jezuitská pouť (Jesuitpilgrimage) umožní virtuálně i fyzicky navštívit místa spojená se životem svatého Ignáce z Loyoly.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
25.9.2023 Bulletin Jezuité o významném výročí české jezuitské provincie
4.7.2022 Těšte se na druhé letošní číslo bulletinu Jezuité
22.3.2022 Nové číslo bulletinu Jezuité hovoří o misijním poslání
31.12.2019 Poslední letošní číslo bulletinu už i ve webovém archivu
29.7.2019 Vyšlo dvojčíslo bulletinu o odkazu Tomáše ŠpidlíkaNáš tip

Breviář

Kompletní online verze jezuitského breviáře v češtině

Na webu breviar.cz nyní můžete najít kompletní online verzi jezuitského breviáře v češtině. Ve spodní části stránky vyberte v roletce možnost „s vlastními texty jezuitského řádu (SJ)“ a stiskněte tlačítko „Potvrdit“.

Úmysly Apoštolátu modlitby

Úmysl papeže
Za církev na synodě
Modleme se, aby církev na všech úrovních přetvořila svůj životní styl nasloucháním a rozhovorem a nechala se vést Duchem Svatým na periferie světa.

Národní úmysl
Za řeholníky a řeholnice
Modleme se za ty, kdo se zcela zasvětili Bohu, aby žili ve svých komunitách v pokoji a vzájemné lásce.

více »

Nejbližší akce

Varhanní recitál


více »

Nejbližší duchovní akce

Jednodenní duchovní obnova - Proč se bojíte? Pořád ještě nemáte víru?


Duchovní obnova pro všechny


Kněžské exercicie


Duchovní obnova


více »

Kalendárium

Památka bl. Didaka de San Vitores

Památka bl. Jana Beyzyma


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil