Články / Aktuality Dnes je 29. 2. 2024  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Aktuality

         A     A     A

Den Země a Tovaryšstvo Ježíšovo

Úterý, 25.4.2023
V sedmdesátých letech vzniklo hnutí podobně smýšlejících lidí, kteří chtěli řešit negativní dopady lidské činnosti na planetu. S podporou dvaceti milionů občanů Spojených států amerických se zrodil Den Země, který si připomínáme 22. dubna. Byl předznamenán schválením řady významných zákonů, které stanovily první standardy pro čistý vzduch a vodu. V devadesátých letech se Den Země stal celosvětovou záležitostí, kterou ve sto jednačtyřiceti zemích slavilo více než dvě stě milionů lidí. Dnes Den Země slaví více než miliarda lidí ve sto třiadevadesáti zemích.


Přestože se Den Země vždy týká ochrany životního prostředí, má každý rok nové téma. Letošní téma zní Investujte do naší planety, což je výzva, která byla součástí encykliky papeže Františka Laudato si‘ z roku 2015. V encyklice Svatý otec označil ekologickou ekonomii za jeden ze sedmi cílů: vyzval pro všechny katolické instituce, aby se zbavily jakéhokoli majetku, který těží z ekologické nespravedlnosti, a aby investovaly pouze do udržitelných postupů.

Není tedy žádným překvapením, že v Univerzálních apoštolských preferencích (UAP) z roku 2019 římský biskup učinil ekologickou ekonomii součástí poslání Tovaryšstva Ježíšova. Konkrétně se udržitelnost a boj proti ekologické nespravedlnosti staly součástí preference Péče o nás společný domov. Jezuité a jejich instituce po celém světě byli požádáni, aby sloužili takovým způsobem, který podporuje moudrou správu planety a jejích zdrojů.

V letech po zveřejnění encykliky Laudato si‘ Tovaryšstvo Ježíšovo a jeho služby našly nové způsoby, jak jednat na základě výzvy papeže Františka k ochraně nejen životního prostředí, ale i lidí, kteří jsou nejzranitelnější vůči environmentálním důsledkům neudržitelných obchodních praktik. V roce 2016 se jezuité v anglické Kanadě připojili k hrstce dalších katolických institucí, aby oznámili, že se zbavují fosilních paliv. V roce 2017 učinili stejný závazek italští jezuité, ke kterým se připojila skupina katolických řádů. V roce 2018 se univerzita v Seattlu stala první jezuitskou univerzitou, která oznámila úplný odstup od fosilních paliv.

UAP z roku 2019 znásobily závazek Tovaryšstva odpovědět na výzvu Svatého otce; tak univerzity v Creightonu, Georgetownu a spousty dalších jezuitských univerzit po celém světě oznámily nebo dokončily svůj odchod od používání fosilních paliv. V roce 2021 dokončili jezuité v Británii odprodej fosilních paliv v portfoliu 500 milionů dolarů, které podporují jezuitské služby po celé Velké Británii.

Závazek Tovaryšstva následovat výzvy Laudato si‘ a UAP nekončí u fosilních paliv. Několik institucí Tovaryšstva zahájilo programy s cílem vzdělávat další generaci v ekologických otázkách a zároveň naslouchat jejím myšlenkám o světě, jak si ho ona představuje. Univerzita Ateneo de Manila na Filipínách vyhradila šestnáctiakrový kampus lesů s divokou zvěří ekologické výchově a ochraně, zatímco Univerzita Santa Clara vyvinula programy pro přímé řešení ekologických škod, včetně výzkumu bakterií, které by mohly rozkládat mikroplasty v našich oceánech.

Toto je jen malá ukázka toho, jak jezuitské instituce uvažují o Dni Země. Zbývá mnoho práce, ale pokud velká celosvětová instituce, jako je Tovaryšstvo Ježíšovo, dokáže najít způsoby, jak vnést ideu Dne Země do svých komunit, budoucnost může vypadat tak, že se všichni budeme starat o náš společný domov.


Zdroj/Foto: jesuits.global.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
21.2.2024 Mezinárodní sympozium o duchovních cvičeních a ekologické konverzi
15.11.2023 Summit o klimatu v Dubaji
17.10.2023 Jezuitské centrum spirituality v Keni podporuje ekologii
1.9.2023 Dny vděčnosti za stvoření v letošním roce
9.5.2023 V Irsku se setkali evropští provinciálovéNáš tip

Svoboda místo strachu z promeškání aneb FOMO jinak

Samuel Prívara, Miroslava Veselková

Někdy možná máme pocit, že o něco v životě přicházíme. Ostatní nám připadají spokojenější, úspěšnější, jejich život vypadá zajímavěji. Jindy se pro něco rozhodneme, ale vzápětí nás napadne, jestli na nás někde nečeká něco lepšího…
více »

Úmysly Apoštolátu modlitby

Úmysl papeže
Za nevyléčitelně nemocné
Modleme se, aby nevyléčitelně nemocní i jejich rodiny měli veškerou kvalitní lékařskou péči a nezbytnou lidskou podporu.

Národní úmysl
Za správce církevního majetku
Modleme se, aby ti, kdo spravují majetek církve, měli dary prozíravosti, odvahy a zodpovědnosti.

více »

Nejbližší akce

Výstava Křesťanský demokrat JUDr. Bedřich Hostička


více »

Nejbližší duchovní akce

Duchovní cvičení (nejen) pro členy Matice Svatoantonínské


Duchovní obnova - Srdce Ježíšovo


Jednodenní duchovní obnova - Proč se bojíte? Pořád ještě nemáte víru?


Postní duchovní obnova pro všechny


více »

Kalendárium

Breve Catholicae fidei


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil