Články / Aktuality Dnes je 17. 4. 2024  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Aktuality

         A     A     A

V Irsku se setkali evropští provinciálové

Úterý, 9.5.2023
Irsko. Vyšší představení Tovaryšstva Ježíšova z Jezuitské konference evropských provinciálů (JCEP) společně prožili od 16. do 24. dubna v St Beuno’s ve Walesu exercicie. Poté se přesunuli do irského centra spirituality Ballyvaloo Retreat Center, kde jednali o potřebných otázkách. Přítomen byl i provinciál českých jezuitů P. Petr Přádka SJ.


Hlavním tématem byl ekologický životní styl, ke kterému vyzývá encyklika papeže Františka Laudato Si´. Apoštolský plán konference na roky 2021 až 2026 stanovil jako jeden z cílů „uplatňovat naše vedení jako vyšší představení společně, abychom povzbudili evropské jezuity, aby přehodnotili způsob, jakým žijeme ve světle Univerzálních apoštolských preferencí“. Specifický cíl zní: „Zaměřit jedno ze shromáždění JCEP v příštích třech letech na přezkoumání životního stylu našich komunit“.

Týmy Jezuitského evropského sociálního centra (JESC) a západoevropské frankofonní provincie (EOF) vyvinuly a aplikovaly nástroj ke snížení uhlíkové stopy. Představily ho přítomným a sdílely své zkušenosti s různými komunitami v provincii. Provinciál EOF François Boëdec podal osobní svědectví o přijatých rozhodnutích a realizaci procesu zvyšování ekologického povědomí a některých konkrétních probíhajících projektech, jako je přeměna Duchovního centra Le Châtelard na centrum ekospirituality. Po čase na osobní modlitbu a sdílení v malých skupinkách byla pojmenována řada otázek jako výchozích bodů a směrů pro pokračování procesu na příštích shromážděních.

Druhým hlavním tématem byla jezuitská formace v rámci konference. Delegát pro formaci János Lukács z maďarské provincie navštívil formační centra, aby z vlastní zkušenosti poukázal na některé problémy, které mohou vyžadovat pozornost, a nabídl své úvahy o neustále se vyvíjejících výzvách při formování mladých jezuitů.

Čas byl věnován také obvyklému projevu prezidenta JCEP, který informoval o tom, co se na úrovni konference odehrálo za posledních šest měsíců, zejména o setkáních různých sítí a o vývoji společných prací. Velká pozornost byla věnována tématu ochrany zranitelných osob, při čemž byla přítomna delegátka JCEP Julie Ashby-Ellis. Byla předložena a schválena účetní uzávěrka za rok 2022. Eammon McGuinness z Educate Magis informoval provinciály o tomto celosvětovém programu podpory jezuitských škol a ignaciánské pedagogiky.

Přítomní se online setkali s regionálním představeným Ukrajiny Oleksijem Bredelievem, který se ze Lvova podělil o své zkušenosti a názory na válku, která trvá již více než rok.

Toto shromáždění bylo poslední pro čtyři provinciály: Damiana Howarda z britské provincie, Françoise Boëdeca ze západoevropské frankofonní provincie, Antonia España ze španělské provincie a Dalibora Reniće z chorvatské provincie. Rovněž končí svou úlohu prezidenta konference Franck Janin. Proto nastal čas ohlédnout se a zamyslet se nad jejich působením a projevit vděčnost za jejich přínos v posledních šesti letech. Následná oslava přátel v Pánu byla radostná, někdy docela vtipná, ale i dojemná.


Zdroj/Foto: Jesuits in Europe.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
21.2.2024 Mezinárodní sympozium o duchovních cvičeních a ekologické konverzi
15.11.2023 Summit o klimatu v Dubaji
17.10.2023 Jezuitské centrum spirituality v Keni podporuje ekologii
1.9.2023 Dny vděčnosti za stvoření v letošním roce
25.4.2023 Den Země a Tovaryšstvo JežíšovoNáš tip

Úmysly Apoštolátu modlitby

Úmysl papeže
Za docenění role ženy
Modleme se, aby ženám v každé kultuře byla přiznána jejich důstojnost a bohatství a aby ustala diskriminace, které v různých částech světa čelí.

Národní úmysl
Za nově pokřtěné
Modleme se za ty, kdo byli o Velikonocích pokřtěni, aby vytrvali v následování Krista.

více »

Nejbližší akce

Studentský Velehrad


více »

Nejbližší duchovní akce

Liturgické exercicie pro kněze


Duchovní obnova pro seniory


Duchovní obnova


Duchovní obnova pro mladé manžele


více »

Kalendárium

Sv. Ignác prvním generálem

Příchod prvních jezuitů do Čech

Věčné sliby prvních jezuitů


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil