Články / Aktuality Dnes je 4. 12. 2023  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Aktuality

         A     A     A

Jezuitský divadelní festival v Amiens

Čtvrtek, 13.7.2023
Amiens. V den Nanebevstoupení Páně 18. května se v Amiens konal divadelní festival jezuitských škol. Jeho koordinátor Pascal Gauderon se ohlíží za událostí.


Účastníci si mohli plně vychutnat program, který sestavil organizační tým, zářivý sluneční svit i tváře plné úžasu nad společným talentem a přátelstvím: devět představení v podání souborů středoškolských studentů z Amiens, Remeše, Lyonu, Bordeaux a Marseille nabídlo širokou škálu autorů, od Shakespeara až po současná díla upravená studenty. Ke zhlédnutí byla řada stylů – mnohé vyvolávalo smích, ale často byla přítomna i tragédie; vícero různých období s jejich atmosférou – od antiky po současnost přes středověk, renesanci, devatenácté století a čtyřicátá léta. Díla přítomné zavedla do mnoha zemí, od Ruska po Anglii přes Japonsko a Řecko; k vidění byly rozličné inscenační styly od nejstřízlivějších po technicky nejpropracovanější.

Kromě těchto her, které se hrály před ostatními soubory a malým publikem zvenčí, umožnila široká nabídka workshopů návštěvníkům festivalu praktikovat různá související umění jako je improvizace, vokální rozsah, tanec, scénografie, případně prostě hrát třeba pozemní hokej nebo objevovat Amiens, jeho katedrálu a zeleň v klidu a beze spěchu.

Program začal farní mší svatou, při které farář, sám umělec, vytvořil silné spojení mezi divadelním uměním a slaveným tajemstvím. Ti, kdo tam nebyli, mohli místo toho objevovat život Ignáce z Loyoly, představený na jevišti jezuitou. Program byl ukončen půlnoční mší pro dobrovolníky. Takto zarámován, byl tento festival skutečně jezuitský. Byl veden pedagogikou opětovného čtení, ale také přirozeně samotným faktem divadla, soutěživostí, výchovou ke zdraví, úsilím o ignaciánské magis, zamyšlením nad základními tématy, která se v průběhu her řeší, jako je láska, oddanost, reality TV a vymýšlení lží, misionářské povolání, politika a svoboda, léčení paměti. Byl veden chudí milovat a sloužit mnoha způsoby...


Zdroj/Foto: Jesuits in Europe / France.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
30.10.2023 Další vývoj případu Marka Rupnika
23.5.2023 Jezuité a umění
12.4.2023 Barokní jezuitské Klatovy 2023
9.3.2023 Dopis přátelům Centra Aletti
27.2.2023 Postní umělecká intervence v olomouckém kostele Panny Marie SněžnéNáš tip

Modlitba, která mi změnila život

Jim Manney

Pro mnoho lidí je modlitba dost obtížná záležitost. Co by se ale stalo, kdybyste objevili jednoduchou modlitbu, která to změní a přivede vás ke zdroji Boží přítomnosti ve vašem životě? Znalec spirituality Jim Manney představuje…
více »

Úmysly Apoštolátu modlitby

Úmysl papeže
Za osoby se zdravotním postižením
Modleme se, aby lidé se zdravotním postižením byli v centru pozornosti celé společnosti a aby instituce podporovaly programy začleňování, umožňující jejich aktivní účast.

Národní úmysl
Za lidi bez naděje
Modleme se za všechny, kdo jsou zklamaní, unavení a bez naděje, aby pro ně bylo adventní a vánoční období časem nového světla.

více »

Nejbližší akce

Adventní koncert


více »

Nejbližší duchovní akce

Adventní duchovní obnova pro všechny


Exercicie pro všechny


Kurz Společná cesta


Duchovní cvičení pro mládež JERICHO


více »

JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil