Články / Aktuality Dnes je 28. 5. 2024  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Aktuality

         A     A     A

Jezuitský divadelní festival v Amiens

Čtvrtek, 13.7.2023
Amiens. V den Nanebevstoupení Páně 18. května se v Amiens konal divadelní festival jezuitských škol. Jeho koordinátor Pascal Gauderon se ohlíží za událostí.


Účastníci si mohli plně vychutnat program, který sestavil organizační tým, zářivý sluneční svit i tváře plné úžasu nad společným talentem a přátelstvím: devět představení v podání souborů středoškolských studentů z Amiens, Remeše, Lyonu, Bordeaux a Marseille nabídlo širokou škálu autorů, od Shakespeara až po současná díla upravená studenty. Ke zhlédnutí byla řada stylů – mnohé vyvolávalo smích, ale často byla přítomna i tragédie; vícero různých období s jejich atmosférou – od antiky po současnost přes středověk, renesanci, devatenácté století a čtyřicátá léta. Díla přítomné zavedla do mnoha zemí, od Ruska po Anglii přes Japonsko a Řecko; k vidění byly rozličné inscenační styly od nejstřízlivějších po technicky nejpropracovanější.

Kromě těchto her, které se hrály před ostatními soubory a malým publikem zvenčí, umožnila široká nabídka workshopů návštěvníkům festivalu praktikovat různá související umění jako je improvizace, vokální rozsah, tanec, scénografie, případně prostě hrát třeba pozemní hokej nebo objevovat Amiens, jeho katedrálu a zeleň v klidu a beze spěchu.

Program začal farní mší svatou, při které farář, sám umělec, vytvořil silné spojení mezi divadelním uměním a slaveným tajemstvím. Ti, kdo tam nebyli, mohli místo toho objevovat život Ignáce z Loyoly, představený na jevišti jezuitou. Program byl ukončen půlnoční mší pro dobrovolníky. Takto zarámován, byl tento festival skutečně jezuitský. Byl veden pedagogikou opětovného čtení, ale také přirozeně samotným faktem divadla, soutěživostí, výchovou ke zdraví, úsilím o ignaciánské magis, zamyšlením nad základními tématy, která se v průběhu her řeší, jako je láska, oddanost, reality TV a vymýšlení lží, misionářské povolání, politika a svoboda, léčení paměti. Byl veden chudí milovat a sloužit mnoha způsoby...


Zdroj/Foto: Jesuits in Europe / France.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
30.10.2023 Další vývoj případu Marka Rupnika
23.5.2023 Jezuité a umění
12.4.2023 Barokní jezuitské Klatovy 2023
9.3.2023 Dopis přátelům Centra Aletti
27.2.2023 Postní umělecká intervence v olomouckém kostele Panny Marie SněžnéNáš tip

Úmysly Apoštolátu modlitby

Úmysl papeže
Za formaci řeholnic, řeholníků a seminaristů
Modleme se, aby řeholnice, řeholníci a seminaristé dozrávali na své cestě povolání díky lidské, pastorační, duchovní a komunitní formaci, a stávali se tak věrohodnými svědky evangelia.

Národní úmysl
Za mistrovství světa v hokeji v Praze a Ostravě
Modleme se, aby sportovci i diváci mistrovství světa v hokeji dostali novou inspiraci v úsilí o férový přístup k životu a o harmonii duše a těla.

více »

Nejbližší akce

Duchovní obnova pro mládež


Uvedení do vnitřní modlitby a kontemplace


Svatá Pavlína, legenda a skutečnost


Víkend pro zájemce o jezuitský řád


více »

Nejbližší duchovní akce

Duchovní cvičení pro řeholní sestry


Duchovní pobyt pro seniory


Duchovní cvičení pro řeholní sestry všech řádů a kongregací


Duchovní obnova pro všechny


více »

JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil