Články / Názory Dnes je 28. 5. 2024  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Názory

         A     A     A

Po Lisabonu

Úterý, 8.8.2023
Impuls k tomu, jak přemýšlet o preferenci Tovaryšstva Ježíšova – Doprovázet mládež při vytváření budoucnosti plné naděje

Pavel Ambros

Mladí lidé, kteří se účastnili Světového dne mládeže v Lisabonu, nejsou ani cizinci, ani nostalgici po idealizované minulosti. Patří ke své generaci mileniálů či Y. Těchto více než milión mladých lidí patří budoucnosti. Mezi nimi byla i velmi početná česká skupina, která s sebou zkušenost Lisabonu ponese. Nesou si obavy a nejistoty své generace. Na co zapomínáme? Jak moc se pandemie covidu dotkla právě této věkové skupiny, ať už pochází z Asie, Evropy nebo Ameriky. Vyšla z ní oslabená, což potvrzují všichni zdravotníci. K tomu se přidávají klimatické změny, kvůli kterým se cítí bezmocná.

Absence pevných referencí, rychlé šíření protichůdných prohlášení prostřednictvím sociálních médií, bez čehokoli pevného, čeho by se mohli chytit. A těmto blabla řečem se nevyhneme ani na portálech katolické mládeže. Navíc pro evropské poutníky, zejména z Východu, je traumatizující zkušenost války v hraničních oblastech Ukrajiny a Ruska s hrozbami pro sousední země. A konečně, tito mladí lidé, kteří byli v Lisabonu, se drží víry, kterou, jak se zdá, jejich okolí sdílí stále méně, ba dokonce se jí vysmívá.

Věnujeme dostatečnou pozornost tomu, co tito mladí lidé prožívají, a dáváme jim v tomto složitém světě jejich právoplatné místo? Papež František jejich úzkost zjevně vnímá: „V této historické chvíli čelíme obrovským výzvám; [slyšíme] bolestné sténání (...) Najděme však odvahu vidět náš svět ne jako ve smrtelné křeči, ale v procesu zrodu, ne na konci, ale na začátku nové velké kapitoly dějin,“ potvrdil na Lisabonské univerzitě. Má jí být umožněno pracovat na tom, aby vznikla „nová choreografie, která respektuje tanec života tím, že do jeho středu staví lidskou osobu“. Je to způsob, jak vnímat sílu radosti, která během těchto pěti dnů vyzařovala z tohoto živého, mladého a různorodého zástupu, a jak mladým více důvěřovat.


Foto: Magis 2023, Portugalsko.


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
4.4.2024 Pozvánka na Evropský Magis 2024
4.1.2024 Prostor pro mladé v Římě
7.9.2023 Osobní zkušenosti z Magisu a Světových dnů mládeže v Portugalsku
31.7.2023 Světový Magis 2023 zve k vytváření budoucnosti plné naděje
9.1.2023 Ignaciánská síť mladých dospělých zahajuje svoji činnostNáš tip

Úmysly Apoštolátu modlitby

Úmysl papeže
Za formaci řeholnic, řeholníků a seminaristů
Modleme se, aby řeholnice, řeholníci a seminaristé dozrávali na své cestě povolání díky lidské, pastorační, duchovní a komunitní formaci, a stávali se tak věrohodnými svědky evangelia.

Národní úmysl
Za mistrovství světa v hokeji v Praze a Ostravě
Modleme se, aby sportovci i diváci mistrovství světa v hokeji dostali novou inspiraci v úsilí o férový přístup k životu a o harmonii duše a těla.

více »

Nejbližší akce

Duchovní obnova pro mládež


Víkend pro zájemce o jezuitský řád


více »

Nejbližší duchovní akce

Duchovní cvičení pro řeholní sestry


Duchovní pobyt pro seniory


Duchovní cvičení pro řeholní sestry všech řádů a kongregací


Duchovní obnova pro všechny


více »

JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil