Články / Názory Dnes je 8. 12. 2023  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Názory

         A     A     A

Po Lisabonu

Úterý, 8.8.2023
Impuls k tomu, jak přemýšlet o preferenci Tovaryšstva Ježíšova – Doprovázet mládež při vytváření budoucnosti plné naděje

Pavel Ambros

Mladí lidé, kteří se účastnili Světového dne mládeže v Lisabonu, nejsou ani cizinci, ani nostalgici po idealizované minulosti. Patří ke své generaci mileniálů či Y. Těchto více než milión mladých lidí patří budoucnosti. Mezi nimi byla i velmi početná česká skupina, která s sebou zkušenost Lisabonu ponese. Nesou si obavy a nejistoty své generace. Na co zapomínáme? Jak moc se pandemie covidu dotkla právě této věkové skupiny, ať už pochází z Asie, Evropy nebo Ameriky. Vyšla z ní oslabená, což potvrzují všichni zdravotníci. K tomu se přidávají klimatické změny, kvůli kterým se cítí bezmocná.

Absence pevných referencí, rychlé šíření protichůdných prohlášení prostřednictvím sociálních médií, bez čehokoli pevného, čeho by se mohli chytit. A těmto blabla řečem se nevyhneme ani na portálech katolické mládeže. Navíc pro evropské poutníky, zejména z Východu, je traumatizující zkušenost války v hraničních oblastech Ukrajiny a Ruska s hrozbami pro sousední země. A konečně, tito mladí lidé, kteří byli v Lisabonu, se drží víry, kterou, jak se zdá, jejich okolí sdílí stále méně, ba dokonce se jí vysmívá.

Věnujeme dostatečnou pozornost tomu, co tito mladí lidé prožívají, a dáváme jim v tomto složitém světě jejich právoplatné místo? Papež František jejich úzkost zjevně vnímá: „V této historické chvíli čelíme obrovským výzvám; [slyšíme] bolestné sténání (...) Najděme však odvahu vidět náš svět ne jako ve smrtelné křeči, ale v procesu zrodu, ne na konci, ale na začátku nové velké kapitoly dějin,“ potvrdil na Lisabonské univerzitě. Má jí být umožněno pracovat na tom, aby vznikla „nová choreografie, která respektuje tanec života tím, že do jeho středu staví lidskou osobu“. Je to způsob, jak vnímat sílu radosti, která během těchto pěti dnů vyzařovala z tohoto živého, mladého a různorodého zástupu, a jak mladým více důvěřovat.


Foto: Magis 2023, Portugalsko.


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
7.9.2023 Osobní zkušenosti z Magisu a Světových dnů mládeže v Portugalsku
31.7.2023 Světový Magis 2023 zve k vytváření budoucnosti plné naděje
9.1.2023 Ignaciánská síť mladých dospělých zahajuje svoji činnost
9.8.2022 Evropský Magis 2022 skončil
1.6.2022 Představujeme další experimenty Evropského Magisu 2022Náš tip

Modlitba, která mi změnila život

Jim Manney

Pro mnoho lidí je modlitba dost obtížná záležitost. Co by se ale stalo, kdybyste objevili jednoduchou modlitbu, která to změní a přivede vás ke zdroji Boží přítomnosti ve vašem životě? Znalec spirituality Jim Manney představuje…
více »

Úmysly Apoštolátu modlitby

Úmysl papeže
Za osoby se zdravotním postižením
Modleme se, aby lidé se zdravotním postižením byli v centru pozornosti celé společnosti a aby instituce podporovaly programy začleňování, umožňující jejich aktivní účast.

Národní úmysl
Za lidi bez naděje
Modleme se za všechny, kdo jsou zklamaní, unavení a bez naděje, aby pro ně bylo adventní a vánoční období časem nového světla.

více »

Nejbližší akce

Adventní koncert


více »

Nejbližší duchovní akce

Exercicie pro všechny


Kurz Společná cesta


Duchovní cvičení pro mládež JERICHO


Kněžské exercicie


více »

JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil