Články / Aktuality Dnes je 8. 12. 2023  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Aktuality

         A     A     A

Exercicie na téma usmíření pro region Rwanda-Burundi

Středa, 23.8.2023
Rwanda-Burundi. Již potřetí byl P. Franck Janin SJ pozván představeným jezuitského regionu Rwanda-Burundi, aby od 10. a 20. července vedl duchovní cvičení o dialogu a usmíření pro jezuity z těchto dvou zemí. Spojil se s Italkou Luisou Rossi, která žije ve Švýcarsku. Oba patří do sítě ESDAC, což je ve francouzštině zkratka pro společná duchovní cvičení pro apoštolské rozlišování. Otec Janin SJ informuje o průběhu.


V procesu se střídají doby osobní modlitby, sdílení v malých skupinách a společná shromáždění. Cílem je neustále se posouvat od „já“ k „my“, od osobní ke společné dimenzi. Snaha směřuje k vybudování těla ve společenství, naslouchání Duchu. Je snadné si představit, jak náročné to může být, když se ponoříte do historie tak zraněných a trpících zemí, jako jsou Rwanda a Burundi. Úkolem exercicií je ale také zjistit, že Bůh neopouští naše lidské příběhy a že život je silnější než smrt. To byl silný a útěšný zážitek, který jsme zakusili během těchto týdenních exercicií. Přezkoumání osobních příběhů, historie těchto zemí a historie Tovaryšstva Ježíšova v tomto regionu bylo silné. Klíčem k takové příležitosti je vytvořit bezpečné prostředí, kde může každý mluvit a být slyšen bez posuzování, s naprostou benevolencí.

K tomu je výjimečným nástrojem cvičení hluboké a odpovídající duchovní konverzace. Dlouho si budu pamatovat večer zaměřený na odpuštění a smíření, kdy byl každý vyzván, aby položil před Krista na kříži kámen svých břemen a toho, co v nich brání Božímu působení; všechny tyto kameny nakonec tvoří nový kříž. Mnozí z účastníků svědčili, že tato bohoslužba – na konci prvních čtyř dnů intenzivního sdílení – jim přinesla netušený mír a radost.


Zdroj/Foto: Jesuits in Europe / Conference of European Provincials.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
13.11.2023 Ke komunitnímu rozlišování: několik praktických rad
1.11.2023 Ignaciánská spiritualita pro současnost
26.9.2023 Bohoslužba k výročí jezuitského duchovního centra St Beuno´s
12.7.2023 Kurz duchovního doprovázení 2023–2024
27.4.2023 Mladí lidé prožívají duchovní cvičení v BologniNáš tip

Modlitba, která mi změnila život

Jim Manney

Pro mnoho lidí je modlitba dost obtížná záležitost. Co by se ale stalo, kdybyste objevili jednoduchou modlitbu, která to změní a přivede vás ke zdroji Boží přítomnosti ve vašem životě? Znalec spirituality Jim Manney představuje…
více »

Úmysly Apoštolátu modlitby

Úmysl papeže
Za osoby se zdravotním postižením
Modleme se, aby lidé se zdravotním postižením byli v centru pozornosti celé společnosti a aby instituce podporovaly programy začleňování, umožňující jejich aktivní účast.

Národní úmysl
Za lidi bez naděje
Modleme se za všechny, kdo jsou zklamaní, unavení a bez naděje, aby pro ně bylo adventní a vánoční období časem nového světla.

více »

Nejbližší akce

Adventní koncert


více »

Nejbližší duchovní akce

Exercicie pro všechny


Kurz Společná cesta


Duchovní cvičení pro mládež JERICHO


Kněžské exercicie


více »

JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil