Články / Aktuality Dnes je 4. 12. 2023  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Aktuality

         A     A     A

Spolupráce s potravinovou bankou ve prospěch rodin v nouzi

Čtvrtek, 24.8.2023
Maďarsko. Maďarská jezuitská provincie a Maďarská asociace potravinové banky, která bojuje proti plýtvání potravinami, pomáhají každý měsíc třem stům lidí poskytováním trvanlivých potravinových balíčků. První zásilka byla odeslána začátkem léta potřebným romským rodinám, které podporují jezuité.


V Maďarsku se ročně vyprodukuje 1,8 milionu tun potravinových přebytků. Pokud bychom nespotřebované zboží naložili na kamiony, táhla by se jejich řada z Budapešti až do Paříže. Maďarská potravinová banka shromažďuje potraviny, které již nelze prodávat na trhu, ale jsou vhodné ke konzumaci. Od svého založení v roce 2005 rozdělila potraviny v hodnotě více než 160 milionů eur obyvatelům dětských domovů, lidem žijícím v domovech pro seniory, velkým rodinám, handicapovaným, bezdomovcům a lidem v centrech podpory rodin.

Ve vesnici Arló v severovýchodním Maďarsku směřuje podpora tam, kde je nejvíce potřeba. Jezuité zde vykonávají svou misi v zaostalé romské osadě od roku 2020. „Vzhledem k nedávnému zdražení byly dary potravin hodnotnější,“ říká Bea Kozár, která se podílí na jezuitském programu Přítomnost. Od začátku letošního léta se na místo každý měsíc rozvážejí trvanlivé potraviny. V balíčku bývá konzervovaná zelenina, instantní polévka, ale většinou i cereálie. Tato pravidelná podpora bude mít v Arló velkou hodnotu, protože zde se dosud jídlo rozdávalo jen příležitostně, o Vánocích nebo když byla konkrétní rodina ve velké nouzi.

Spolupráci iniciovali jezuité na základě svých zkušeností s programem Arló a místních potřeb. Obec navštívili také zástupci potravinové banky, seznámili se s prací a navštívili Dům přítomnosti, který slouží jako podpůrné centrum pro místní rodiny. Pravidelné dary přispívají chodu jezuitské misie, aby členové a spolupracovníci řádu mohli být společníky chudých, vyděděnců a těch, jejichž důstojnost je poškozena, v duchu poslání smíření a spravedlnosti.


Zdroj/Foto: Jesuits in Europe / Hungary.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
29.11.2023 V Paříži se setkali delegáti pro ochranu zranitelných osob
26.10.2023 Jezuitská služba uprchlíkům v Británii otevřela dům pro muže
24.10.2023 Jezuité s mladými na misii
12.10.2023 Prezident Jezuitské konference evropských provinciálů navštívil Ukrajinu
21.8.2023 Diskuze, nebo zjednodušující náhled?Náš tip

Modlitba, která mi změnila život

Jim Manney

Pro mnoho lidí je modlitba dost obtížná záležitost. Co by se ale stalo, kdybyste objevili jednoduchou modlitbu, která to změní a přivede vás ke zdroji Boží přítomnosti ve vašem životě? Znalec spirituality Jim Manney představuje…
více »

Úmysly Apoštolátu modlitby

Úmysl papeže
Za osoby se zdravotním postižením
Modleme se, aby lidé se zdravotním postižením byli v centru pozornosti celé společnosti a aby instituce podporovaly programy začleňování, umožňující jejich aktivní účast.

Národní úmysl
Za lidi bez naděje
Modleme se za všechny, kdo jsou zklamaní, unavení a bez naděje, aby pro ně bylo adventní a vánoční období časem nového světla.

více »

Nejbližší akce

Adventní koncert


více »

Nejbližší duchovní akce

Adventní duchovní obnova pro všechny


Exercicie pro všechny


Kurz Společná cesta


Duchovní cvičení pro mládež JERICHO


více »

JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil