Články / Aktuality Dnes je 8. 12. 2023  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Aktuality

         A     A     A

Nové objevy ohledně ukrývání Židů během druhé světové války

Čtvrtek, 21.9.2023
Řím. Nedávno byla v archivech Papežského biblického institutu v Římě objevena důležitá historická dokumentace, která obsahuje seznamy lidí, kteří byli během druhé světové války tajně ukryti katolickými institucemi. Všichni tito lidé utíkali před nacistickou perzekucí a naprostá většina z nich byli Židé.


Mezi nejpozoruhodnější objevy patří skutečnost, že se do této činnosti zapojilo asi sto ženských řeholních kongregací a padesát pět mužských kongregací. Impozantní je také počet lidí zachráněných před nacisty: uvádí se asi čtyři tisíce tři sta lidí, z nichž tři tisíce šest set lze identifikovat jménem. Více než tři tisíce dvě stě z nich byli Židé. Tato dokumentace podstatně zvyšuje množství informací o historii záchrany Židů katolickými institucemi v Římě. Z důvodu ochrany soukromí je přístup k seznamům omezen.

Tyto pokroky v historickém bádání jsou výsledkem práce několika institucí, zejména Papežského biblického institutu, Kulturního oddělení Židovské komunity v Římě a Mezinárodního institutu pro výzkum holocaustu v Jad Vašem. Jezuita Dominik Markl ze Středoevropské provincie koordinoval bádání ve spolupráci s rektorem Biblického institutu kanadským jezuitou Michaelem Kolarcikem.

Jádro objevů se nachází v dokumentaci, kterou vytvořil italský jezuita Gozzolino Birolo. Seznamy sestavil mezi červnem 1944 a jarem 1945, bezprostředně po osvobození Říma spojenci; byl v té době kvestorem Biblického institutu a jeho představeným byl P. Augustin Bea, německý jezuita, který byl později jmenován kardinálem a stal se známým svým odhodláním vést dialog mezi křesťany a Židy.

Fotografie zachycuje historiky, kteří přednášeli během workshopu o „Salvati“ (zachráněných) v Nadaci muzea šoa v Římě. Vpravo je jezuita Dominik Markl z Papežského biblického institutu.


Zdroj/Foto: jesuits.global.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
23.3.2023 Svědectví tureckého jezuity P. Antuana Ilgita, který zažil únorové zemětřesení
12.1.2023 Alianční týden modliteb za jednotu křesťanů
24.2.2022 Náboženství a politika v muslimských společnostech
14.2.2022 Poutavá rozmanitost v Indonésii
18.10.2021 Kaple pro Evropu slaví dvacet letNáš tip

Modlitba, která mi změnila život

Jim Manney

Pro mnoho lidí je modlitba dost obtížná záležitost. Co by se ale stalo, kdybyste objevili jednoduchou modlitbu, která to změní a přivede vás ke zdroji Boží přítomnosti ve vašem životě? Znalec spirituality Jim Manney představuje…
více »

Úmysly Apoštolátu modlitby

Úmysl papeže
Za osoby se zdravotním postižením
Modleme se, aby lidé se zdravotním postižením byli v centru pozornosti celé společnosti a aby instituce podporovaly programy začleňování, umožňující jejich aktivní účast.

Národní úmysl
Za lidi bez naděje
Modleme se za všechny, kdo jsou zklamaní, unavení a bez naděje, aby pro ně bylo adventní a vánoční období časem nového světla.

více »

Nejbližší akce

Adventní koncert


více »

Nejbližší duchovní akce

Exercicie pro všechny


Kurz Společná cesta


Duchovní cvičení pro mládež JERICHO


Kněžské exercicie


více »

JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil