Články / Aktuality Dnes je 28. 5. 2024  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Aktuality

         A     A     A

Bulletin Jezuité o významném výročí české jezuitské provincie

Pondělí, 25.9.2023
Praha. Čtyři sta let trvání České provincie Tovaryšstva Ježíšova je hlavním tématem třetího letošního čísla bulletinu, které se právě distribuuje.


Jako každé významné jubileum je i toto příležitostí ke vzpomínce, vděčnosti a bilancování, jak vyjadřuje v úvodníku P. Jan Regner SJ.

Homilie z roku 1985, jak ji odvysílal Vatikánský rozhlas, připomíná P. Petra Koláře SJ, který tragicky zahynul v květnu tohoto roku. O něco dále nalezneme životopisná data otce Koláře a osobní vzpomínku jeho přítele evangelického faráře Miloše Rejchrta, který byl kazatelem při zádušní mši svaté.

Historik Jiří M. Havlík se ve svém textu snaží shrnout „Osudy staré české provincie“, tedy sto padesát let od jejího ustanovení do zrušení řádu roku 1773.

Jak napovídá název dalšího článku, historička Kateřina Bobková-Valentová v rozhovoru s P. Petrem Havlíčkem dává nahlédnout do všedního života jezuitských komunit v dané době.

Článek Petra Zavadila hovoří o zámořských misiích jezuitů v sedmnáctém a osmnáctém století. Přibližuje způsoby poznávání této doby, jedním z nich jsou dochované dopisy samotných misionářů.

Během 71. kongregace prokurátorů v Loyole v květnu tohoto roku vznikl rozhovor s generálním představeným P. Arturem Sosou SJ, který se zabývá především otázkou, jak žít ignaciánské charisma v současné době. Otec Jan Regner SJ cílil některé otázky zcela konkrétně na situaci Tovaryšstva a jeho poslání v naší zemi.

Scholastik Pavel Banďouch SJ poutavě vypráví, co prožil na světovém Magisu 2023 v Portugalsku a navazujících Světových dnech mládeže.

S výročím české jezuitské provincie se pojí i výročí spisovatele, historika a teologa P. Jana Tannera SJ, který se narodil v Plzni roku 1623. V mnohém může inspirovat i dnes.

V závěru nás bulletin upozorňuje na nové knihy, které se vztahují k Tovaryšstvu a jeho spiritualitě, a krátkými zprávami dává nahlédnout do dění jezuitského řádu ve světě, v Evropě i u nás.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
26.4.2024 Hudba je dar a povolání
18.4.2024 Mají jezuité rádi hudbu?
8.4.2024 Téma nového bulletinu Jezuité potěší milovníky hudby
19.12.2023 Nový bulletin Jezuité se věnuje studentské pastoraci
24.4.2023 Nový ročník bulletinu Jezuité zahajujeme tématem „Jezuité a Evropská unie“Náš tip

Úmysly Apoštolátu modlitby

Úmysl papeže
Za formaci řeholnic, řeholníků a seminaristů
Modleme se, aby řeholnice, řeholníci a seminaristé dozrávali na své cestě povolání díky lidské, pastorační, duchovní a komunitní formaci, a stávali se tak věrohodnými svědky evangelia.

Národní úmysl
Za mistrovství světa v hokeji v Praze a Ostravě
Modleme se, aby sportovci i diváci mistrovství světa v hokeji dostali novou inspiraci v úsilí o férový přístup k životu a o harmonii duše a těla.

více »

Nejbližší akce

Duchovní obnova pro mládež


Uvedení do vnitřní modlitby a kontemplace


Svatá Pavlína, legenda a skutečnost


Víkend pro zájemce o jezuitský řád


více »

Nejbližší duchovní akce

Duchovní cvičení pro řeholní sestry


Duchovní pobyt pro seniory


Duchovní cvičení pro řeholní sestry všech řádů a kongregací


Duchovní obnova pro všechny


více »

JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil