Články / Aktuality Dnes je 8. 12. 2023  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Aktuality

         A     A     A

Bulletin Jezuité o významném výročí české jezuitské provincie

Pondělí, 25.9.2023
Praha. Čtyři sta let trvání České provincie Tovaryšstva Ježíšova je hlavním tématem třetího letošního čísla bulletinu, které se právě distribuuje.


Jako každé významné jubileum je i toto příležitostí ke vzpomínce, vděčnosti a bilancování, jak vyjadřuje v úvodníku P. Jan Regner SJ.

Homilie z roku 1985, jak ji odvysílal Vatikánský rozhlas, připomíná P. Petra Koláře SJ, který tragicky zahynul v květnu tohoto roku. O něco dále nalezneme životopisná data otce Koláře a osobní vzpomínku jeho přítele evangelického faráře Miloše Rejchrta, který byl kazatelem při zádušní mši svaté.

Historik Jiří M. Havlík se ve svém textu snaží shrnout „Osudy staré české provincie“, tedy sto padesát let od jejího ustanovení do zrušení řádu roku 1773.

Jak napovídá název dalšího článku, historička Kateřina Bobková-Valentová v rozhovoru s P. Petrem Havlíčkem dává nahlédnout do všedního života jezuitských komunit v dané době.

Článek Petra Zavadila hovoří o zámořských misiích jezuitů v sedmnáctém a osmnáctém století. Přibližuje způsoby poznávání této doby, jedním z nich jsou dochované dopisy samotných misionářů.

Během 71. kongregace prokurátorů v Loyole v květnu tohoto roku vznikl rozhovor s generálním představeným P. Arturem Sosou SJ, který se zabývá především otázkou, jak žít ignaciánské charisma v současné době. Otec Jan Regner SJ cílil některé otázky zcela konkrétně na situaci Tovaryšstva a jeho poslání v naší zemi.

Scholastik Pavel Banďouch SJ poutavě vypráví, co prožil na světovém Magisu 2023 v Portugalsku a navazujících Světových dnech mládeže.

S výročím české jezuitské provincie se pojí i výročí spisovatele, historika a teologa P. Jana Tannera SJ, který se narodil v Plzni roku 1623. V mnohém může inspirovat i dnes.

V závěru nás bulletin upozorňuje na nové knihy, které se vztahují k Tovaryšstvu a jeho spiritualitě, a krátkými zprávami dává nahlédnout do dění jezuitského řádu ve světě, v Evropě i u nás.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
24.4.2023 Nový ročník bulletinu Jezuité zahajujeme tématem „Jezuité a Evropská unie“
4.7.2022 Těšte se na druhé letošní číslo bulletinu Jezuité
22.3.2022 Nové číslo bulletinu Jezuité hovoří o misijním poslání
31.12.2019 Poslední letošní číslo bulletinu už i ve webovém archivu
29.7.2019 Vyšlo dvojčíslo bulletinu o odkazu Tomáše ŠpidlíkaNáš tip

Modlitba, která mi změnila život

Jim Manney

Pro mnoho lidí je modlitba dost obtížná záležitost. Co by se ale stalo, kdybyste objevili jednoduchou modlitbu, která to změní a přivede vás ke zdroji Boží přítomnosti ve vašem životě? Znalec spirituality Jim Manney představuje…
více »

Úmysly Apoštolátu modlitby

Úmysl papeže
Za osoby se zdravotním postižením
Modleme se, aby lidé se zdravotním postižením byli v centru pozornosti celé společnosti a aby instituce podporovaly programy začleňování, umožňující jejich aktivní účast.

Národní úmysl
Za lidi bez naděje
Modleme se za všechny, kdo jsou zklamaní, unavení a bez naděje, aby pro ně bylo adventní a vánoční období časem nového světla.

více »

Nejbližší akce

Adventní koncert


více »

Nejbližší duchovní akce

Exercicie pro všechny


Kurz Společná cesta


Duchovní cvičení pro mládež JERICHO


Kněžské exercicie


více »

JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil