Články / Aktuality Dnes je 21. 4. 2024  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Aktuality

         A     A     A

Sto padesáté výročí jezuitské farnosti v Dánsku

Úterý, 10.10.2023
Dánsko. Na začátku září oslavila farnost Neposkvrněného početí v Aarhusu své sto padesáté výročí. Již dříve ve městě existovaly katolické komunity, které se rozvíjely do roku 1537, kdy zanikly působením reformace.


Jubilejní oslavy začaly 2. října slavením eucharistie podle chaldejského obřadu v chaldejském kostele svatého Mikuláše. Na liturgii se shromáždila irácká komunita, která je významnou katolickou skupinou ve městě. Mši předsedal chaldejský biskup z Aleppa v Sýrii Antoine Audo SJ, který přijal pozvání k oslavám jubilea.

Na hlavní nedělní mši svaté v latinské části farnosti se sešlo mnoho lidí z farního společenství, ale i hosté ze sousedních farností a dalších měst. Kostel byl zaplněn do posledního místa. Mnoho lidí sledovalo liturgii na obrazovkách připravených ve farním domě, protože kostel nemohl pojmout všechny hosty.

Hlavním celebrantem mše svaté byl biskup Antoine spolu s biskupem Czesławem Kozonem z Kodaně, koncelebrovali jezuité z Aarhusu a Kodaně. Pozván byl také přítel jezuitů P. Vasyl Bahlei z ukrajinské řeckokatolické komunity. Představeného Velkopolsko-mazovské provincie Tovaryšstva Ježíšova, do které Dánsko patří, zastupoval otec Mateusz Ignacik SJ. Slavnosti byli přítomni i kněží dánské luteránské církve.

Po mši svaté oslava pokračovala v nedaleké katolické škole. Zde byl čas na proslovy a předávání dárků. Jeden z dárků byl obzvlášť dojemný. Ukrajinská komunita představila speciální relikvii – část rakety přivezené vojáky z fronty v Bachmutu, zdobené podobiznou svatého Ignáce. Mnoho Ukrajinců vyjádřilo svou vděčnost za přijetí, které zažili ve farnosti Aarhus.


Zdroj/Foto: Jesuits in Europe / Denmark.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
23.2.2023 Na cestě s Ignácem po Svaté zemi
14.12.2022 Nová aplikace Jezuitská pouť
11.10.2022 Večer důvěry u jezuitů v Brně
20.9.2022 Pouť spolupracovníků a přátel jezuitů se vydařila
29.6.2022 Svědectví o putování po Ignaciánské poutní traseNáš tip

Úmysly Apoštolátu modlitby

Úmysl papeže
Za docenění role ženy
Modleme se, aby ženám v každé kultuře byla přiznána jejich důstojnost a bohatství a aby ustala diskriminace, které v různých částech světa čelí.

Národní úmysl
Za nově pokřtěné
Modleme se za ty, kdo byli o Velikonocích pokřtěni, aby vytrvali v následování Krista.

více »

Nejbližší akce

Studentský Velehrad


více »

Nejbližší duchovní akce

Liturgické exercicie pro kněze


Duchovní obnova pro seniory


Duchovní obnova


Duchovní obnova pro mladé manžele


více »

Kalendárium

Příchod prvních jezuitů do Čech

Věčné sliby prvních jezuitů


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil